Kniha smíchu a zapomnění

Román ve formě variací o osudech několika postav zasažených iracionalitou společenských a dějinných mechanismů. Próza se skládá ze sedmi relativně samostatných částí rozdělených dále na krátké číslované kapitoly. Pouze čtvrtá a šestá část na sebe chronologicky navazují a jsou spojeny osobou Taminy, kolem níž se osudy postav z ostatních částí volně seskupují. Tamina je mladá vdova, žijící ze vzpomínek na manžela, který zemřel brzy poté, co spolu emigrovali do Francie. Protože by si ráda upřesnila kontury bývalého šťastného manželství, nenávratně propadajícího do zapomnění, pokouší se získat od tchyně své deníky, jež zůstaly v Čechách. Ačkoliv tomuto cíli obětuje i svou věrnost "až za hrob", nikdo z jejích přátel nakonec do Prahy nejede a Taminin pocit vykořeněnosti je ještě posílen trapností zbytečné oběti. Pokračování jejího příběhu (šestá část nazvaná Andělé) je uvedeno variací na motiv, jímž celá kniha začíná: úvahou nad Clementisovou čepicí na hlavě K. Gottwalda řečnícího z balkónu domu, kde míval krámek otec F. Kafky. Tamina podlehla nabídce mladíka Rafaela a nechala se odvézt na ostrov obývaný komunitou dětí, jejichž život je naplněn bezstarostnými hrami, ale i neúprosnou disciplínou. Děti mezi sebe Taminu přijímají, avšak stále více si všímají, čím se dospělá, přemýšlivá žena od nich liší. Kultický obdiv k její velikosti a ženskosti se postupně mění v nenávist. Tamina se nemůže ztotožnit s primitivními ideály jejich "ráje" a pokouší se z ostrova uplavat. V dalších příbězích se setkáváme s intelektuálem Mirkem, sledovaným Státní bezpečností a nakonec uvězněným (Ztracené dopisy), s umně zaranžovaným milováním ve třech (Maminka), s dvěma hloupoučkými americkými studentkami, jež se domnívají, že pochopily Ioneskův absurdní humor (Andělé), s láskou nesmělého studenta k řeznické paničce (Lítost) i s několika příklady toho, jak snadné je překročit hranici "za níž věci přestávají mít smysl" (Hranice). Kniha smíchu a zapomnění je třetím románem, který Kundera vydal nejprve ve Francii a prvním románem psaným v cizině. Od předchozích knih se liší nejenom méně běžným tvarem, ale také otevřenou kritikou Husákova režimu, kvůli níž Kundera přišel o čs. občanství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/897/kniha-smichu-a-zapomneni-BPq-897.jpeg 4363
Romány, Literatura česká
Vydáno, Sixty-Eight Publishers

Kniha Kniha smíchu a zapomnění

jejda.majda

Za mně tedy jeden z nejslabším Kunderů. Ale zase horší než Žert to tedy určitě nebylo. Žert je jedna z mála knih, kterou jsem v životě nedočetla. Skončila jsem asi na 60.straně, protože každá další stránka by pro mě byla utrpením. Radši jsem dala prostor jiné knize... Kniha smíchu a zapomnění mi přišla příběhově slabá, ale rozumím té její literární hodnotě. Jak se vlastně ty příběhy stávají čím dal tím víc méně konkrétní, čím dál v knize jste. Nejlepší Kunderovou knihou pro mě tak zůstává naprosto dokonalá kniha Život je jinde, která u mně prostě trefila hřebíček na hlavičku. Vynikající téma, neuvěřitelný přesah pro ty, kteří ví, o čem je řeč - hlavně tedy co se literárních odkazů týče...

Taj-ka

Naprosto uznávám, že MK je skvělý spisovatel a jeden z nejuznávanějších Čechů, ale asi se k němu ještě potřebuju pročíst. Proto si z knihy odnáším hlavně všudypřítomné erotické scény ve stylu hippies. Opravdu to tak v generaci mých rodičů a prarodičů chodilo?

Ivana.Ka

Této knize jsem zatím na chuť nepřišla... Ale kdo jsem, abych si mohla dovolit hodnotit takového autora... Četla jsem od pana Kundery tři knihy, ale tuto buďto zatím nechápu nebo se mi prostě nelíbí... Na můj vkus povídkám chybí nějaká dějová linka a téměř v každé je sexuální podtext, ale skoro jako na sílu vtlačený, možná je to smysl nějakého znásilnění děje, nicméně já zatím nepochopila... Zkusím jinou a tuto zase jindy...

jprst

Tak tudy cesta ke Kunderově tvorbě také nevede, i když připouštím, že to může být moje chyba.

OldřichHanton

Kniha smíchu a zapomnění je možná román, ale Kundera pracuje s jeho pravidly dost volně. Různě experimentuje s vypravěčem, do děje vkládá vlastní úvahy, i jednotlivé příběhy k sobě váže v podstatě jenom téma smíchu a zapomnění. Přesto se mi četlo lehce a mnoho úvah a myšlenek už ve mě zůstane. Určitě by to chtělo si tuhle knížku přečíst vícekrát a možná tak odhalit její další hlubší vrstvy. To je ale myslím u náročnější literatury normální. I vzhledem k tomu, jak je tenká, to asi jednou rád udělám.

javirgo

Od M. Kundery jsem četla pouze Žert a dost mě zaujal jak příběh, tak i autorův styl psaní. Na základě ČV jsem si proto vybrala Knihu smíchu a zapomnění , ale to už je nějaký jiný Kundera. Dost špatně se mi to četlo.

Ctv
21.12.2019

Nečetlo se mi to dobře. Několik příběhů, několik navzájem nesouvisejících osudů, kniha plná úvah, filosofování a alegorií. Na můj vkus jimi byla kniha přeplněná. Našla jsem si tam několik myšlenek, teré se mi líbily a které bych si zapsala do zápisníku citátů, kdybych nějaký měla. Ale často jsem se musela v knize vracet o několik řádků zpět, protože jsem se ztratila a najednou mi nebylo vůbec jasné co čtu. Druhá kapitola o Tamině a jejím pobytu na ostrově dětí se mi vůbec nelíbila, skrytý význam jsem nepochopila. Neustálé převracení významů, kdy autor popisuje myšlení nebo chování svého hrdiny a najednou to vše postaví do zcela jiného světla a všechno je jinak, mi přijde zajímavé pokud se objeví občas, jednou nebo dvakrát během knihy. Pokud to přinese čtenáři nový pohled, prozření že ne všechno je tak, jak na první pohled vypadá. Pokud se to ale objevuje v každé druhé kapitole .... čeho je moc, toho je příliš.

RyxiraAmyGinger
17.11.2019

Kundera je na mě asi moc filosofický, moc zaměřený na sex a stylu jeho psaní asi nikdy nepřijdu na chuť (i když mu nemůžu upřít jistou dávku poetičnosti).

InTyMně
Dvacet deka lásky

Milan Kundera
česká, 1929

všech 37 knih autora

Kniha Kniha smíchu a zapomnění je v

Právě čtených16x
dalších seznamech6x