Petra21 Petra21 komentáře u knih

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Už je to nějakou dobu, co jsem se do téhle knihy pustila a nedokázala se od ní odtrhnout. Mnohdy jsem s provoláním "pane bože!" musela Zmizelou od sebe odhodit, načež jsem se po ní opět vrhla a četla dál. Velmi kladně hodnotím i závěr knihy - de facto otevřený, beznadějný a fatální. Bomba!

11.06.2017 5 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

whiolet: Souhlasím :) A s tou husičkou bych řekla, že to byl autorčin úmysl. Abychom to začali fandit Joeovi a "omlouvat" jeho činy, protože Beck se opravdu chovala jako kráva :D

10.05.2017 5 z 5

Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Jeannette Walls

Uf. Během čtení jsem se přistihla, že to autorce všechno "nebaštím", že to snad už nemůže být ani možné. Ale ono asi je, jakkoli absurdní se nám to může zdát. Z počátku jsem ještě mohla spatřovat paralely s dnešní představou alternativního rodičovství, ovšem v těchto vzpomínkách se ideály zvrhly v... co vlastně? Apatii? Nezájem? Lenost? Nebo pro někoho možná zásadovost? Neuvěřitelný příběh plný překvapení, který vás vytrhne s každodenní rutiny...

16.04.2017 5 z 5

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

Jako vždy úchvatný Pratchett!

06.04.2017 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Přestože název knihy mě dlouhou dobu spíše odrazoval, přestože Remarquovy příběhy jsou si podobné jako vejce vejci, přestože ty nejlíp hodnocené tituly nebývají vždy ty nejlepší, přestože je děsivě pravdivé, že taková Díla vznikala bohužel díky žité hororové skutečnosti... Přesto jde o skvělý, jedinečný, neopakovatelný děj, který mě hluboce zasáhl a navždy ve mně zůstane.

Johnny si vzal pušku Johnny si vzal pušku Dalton Trumbo

V reakci na předchozí komentář: pro mě knížka, na kterou bych moc ráda zapomněla, jak hrozný příběh to je. Prostě před takovou skutečností zavřít oči a malovat si beránka... což samozřejmě nelze, nelze být slepý. Naopak oči nechat otevřené, nezapomenout a sdílet závěrečné poselství. Vnímat hrůzné memento doby nedávno minulé. Nezapomenout a bylo by dobře na světě...

Ty Ty Caroline Kepnes

Bože můj, jak moc si se mnou Caroline hrála! Pochopit smysl vrahových činů a vlastně mu na tajňačku držet jednu malou, nepatrnou pěstičku... no, vlastně obě velké pěsti! To chce nejen vypravěčský talent, ale i bravurní vykreslení psychologie všech postav. Mimo jiné jde o úžasný důkaz současné důvěřivosti a dostupnosti osobních údajů.

Mefisto Mefisto Klaus Mann

Úchvatně symbolické. Nadčasově aktuální.

23.02.2017 4 z 5

Neuzavřená kapitola: Politické procesy padesátých let Neuzavřená kapitola: Politické procesy padesátých let Bedřich Utitz

Prosím, nechť se z tohoto polozapumenutého pokladu stane povinná literatura na středních školách! Kniha obsahuje doslovné přepisy soudních "líčení" v celé své absurditě - potom netřeba je komentářů, naprostá šílenost procesů 50. let vyplave na povrch sama.

23.02.2017 5 z 5

Charta 77 - od obhajoby lidských práv k demokratické revoluci 1977-1989 Charta 77 - od obhajoby lidských práv k demokratické revoluci 1977-1989 Jiří Suk

Zajímavé pohledy odborníků na tolik hájenou a zároveň dehonestovanou skupinu statečných, kteří vysvětlují kladné i záporné stránky této neorganizované organizace.

Číhošťský případ Číhošťský případ Jan Kalous

Opravdu vřele doporučuji všem, kteří se o dobu 50. let v ČSR zajímají, i těm, a především těm, kteří o ní mnoho nevědí. Navíc se díky pěknému jazyku dobře čte a není dlouhá - netřeba zaleknout se! :)

Idea státu Rakouského Idea státu Rakouského František Palacký

Zcela upřímně, Palacký se podle mého názoru číst nedá. Díky bohu za tuto knížečku, která v krátkosti přiblíží styl psaní i zajímavé politické postoje této přední osobnosti českých dějin.

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

Osobní důkaz, že sledování soudobých amerických sitcomů nemusí být bezduchou kratochvílí křeslové rozvalenosti. Ano, právě Big Bang Theory může za můj další sci-fi "zářez". Doslova jsem žasla nad fascinujícím vyprávěním, které upoutá i současného čtenáře zvyklého na největší senzace. Senzace!

Evropská politika 1648–1914 Evropská politika 1648–1914 Aleš Skřivan

Skvělé komplexní pojetí vymezené historické doby v celé její složitosti. Tahle nedlouhá kniha byla pro mě při studiu "Biblí" a doplněním toho, co jsem během přednášek pana profesora nestihla :D

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Novela Tracyho tygr je opravdu zvláštní a... jiná. Tygr představuje něco nereálného a prolíná se se skutečností. Očekávala jsem ale asi něco jiného, něco... víc. Celkově bych ji ohodnotila jako pohodové čtení ke kafíčku, ale kdyby měla knížečka více stran, asi bych se musela nutit k dočtení.

03.02.2017 3 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Krásné čtení, opravdu mi sedlo! Dojemný příběh na pozadí historie s problematikou židovství mě vážně "očaroval" (pochopí ti, co četli :)) především v tom smyslu, že autor zanechal postavám kladné i záporné vlastnosti zároveň. Určitě si od tohoto Itala ráda přečtu i další romány.

22.01.2017 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Asi úplně nejskvostnější Kunderův román. Svými slovy se stydím vyjádřit jakýkoli komentář k něčemu tak úchvatnému! A jakýkoli dodatek by postrádal smysl...

27.12.2016 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Báječná, skvělá kniha, ve které si každý něco najde a pokaždé něco jiného. Dějová linie není stěžejní, zato však kniha polaská intelektuální stravou.

23.12.2016 5 z 5

Haruki Murakami... mé první setkání s ním bylo prostřednictví této knihy. Trochu jsem se obávala, že celé škále problémů nebudu rozumět nebo že Japonci zkrátka řeší poněkud jiné životní problémy. Neřeší. Nebýt vlastních jmen a názvů, domnívala bych se, že čtu román západoevropského či amerického autora.
Ale hlavně, Murakami je tajemný, je popisně konkrétní a zároveň snový, je prostý a zároveň složitý. Už dlouho mě kniha o pár stránkách nezaujala takovým způsobem, aby mě donutila s "kapkou" melancholie uvažovat nad propastí štěstí. To Murakami způsobil, že mám potřebu se ptát na tisíc otázek, ale zároveň mi nezřetelný závěr nepřijde nepříjemný. Takže klobouček :)

19.12.2016 4 z 5

Královna této říše Královna této říše Jean Plaidy (p)

Historický román okořeněný láskou rozhodně vytvoří zcela jiný pohled na dějiny, než na jaký jsme zvyklí ze školy ;)

16.12.2016 4 z 5