Skleněný zámek - Vzpomínky na dětství

Autorka v něm vzpomíná na své dětství a mládí, prožité v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století na mnoha hostinných i nehostinných místech USA. Rose Mary a Rex Wallsovi a jejich čtyři děti bydleli v karavanu, pod stanem, v autě, nádherném starém domě (ovšem prožraném červotoči), v rozpadlé staré barabizněna poušti, v Kalifornii, ve Phoenixu a nakonec ve Welchi, nejztracenější důlní díře v celých Spojených státech. Potýkali se s nedostatkem jídla, peněz, se špínou, matčinou leností a otcovým opilstvím, ale přesto rodina žila pohromadě a všichni se měli navzájem rádi. To jen rodiče neuměli a snad ani nechtěli vytvořit svým ratolestem život v dostatku a pohodlí. Přes to přese všechno (anebo možná právě proto) ale vychovali silné osobnosti, které se umějí poprat s nesnázemi a nepřízní života. Kniha je silným zážitkem, který čtenáři ukáže i odvrácenou stranu neustále opěvovaného amerického dostatku. Zároveň nám také ukáže, že v našem světě žijí ještě lidé, kteří se nenechají spoutat zažitými konvencemi, ale věčně sní svůj sen o svobodě myslet a jednat podle svého nejniternějšího přesvědčení. Jen ten skleněný zámek nějak nedokáží vybudovat...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/3760/skleneny-zamek-vzpominky-na-detstvi-3760.jpg 4.4181
Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno:, Columbus (ČR)

The glass castle (2005)

Kniha Skleněný zámek - Vzpomínky na dětství

5tužka
předevčírem

Nečekala jsem, že mě kniha bude tak bavit, opravdu jsem četla s radostí a těšila se na každou další volnou chvíli. moc hezky napsané!

czerwa

Měla jsem problém se do knihy začíst, ale když jsem se prokousala první třetinou, začala jsem být fascinována tímto příběhem o rodičích, kterým více záleží na sobě samých než na vlastních dětech, což se však nevylučuje s tím, že je milují.
Láska, sobectví. Svoboda, nebezpečí. Nezávislost, vyloučení. Je to silný příběh rozpolcenosti a můžeme skrze něj nahlédnout i vše, co považujeme za tak přirozené a normální.
(Vydání Mladé fronty z 2017 nicméně působí, že ani neprošlo jazykovou korekturou, a obsahuje nepochopitelné množství zcela zbytečných poznámek překladatele.)

aaamirka

Možná je to tím, že právě řeším svou roli v rodině jako matka, ale byla jsem tímto příběhem naprosto konsternovaná. Autorka má výjimečné nadání a um vylíčit jednotlivá fakta přesně, bez zbytečné dramatizace a přesto byl dopad jejích slov neskutečně silný. Tento příběh rozhodně není černobílý a ještě dlouho ve mně bude doznívat.

IYv

Dost silný příběh, rodiče, ztracení v šedesátkách, takové květinové děti...na jednu stranu milující, na druhou stranu sobečtí. Obdivuhodné, jak se z toho všichni sourozenci dokázali vymanit.
Bylo mi líto těch dětí, když začaly přicházet o iluze a zjišťovat, že ten super táta, co dokáže přeprat úplně všechny na světě, je vlastně obyčejný lůzr, co jim rozpáře prasátko s úsporami.
Opět jedna knížka, kterou jsem musela číst do rána, dokud jsem nedočetla. Při čtení jsem to viděla před sebou, jako film. A samozřejmě - Woody Harelsson v tom hraje hl. roli, takže to jdu shánět :-)

Sjuzz
26.12.2018

Ak by som túto knihu mala opísať tromi slovami, bola by smutná, zraňujúca ale hlavne bola pre mňa neuveriteľná, aj keď sa jedná o skutočný príbeh.
Počas celého čítania som som pociťovala smútok. V knihe nie je ani za mak skutočného šťastia, na každej stránke čaká čitateľa viac a viac zármutku.
Ohromne zraňujúce pre mňa boli pasáže, ktoré opisovali chovanie Wallsovcov k svojim deťom. Boli sebeckí, ľahostajní, neohľaduplní, a hlavne som nepocítila hlavne zo strany matky kúsok lásky....
V niektorých situáciách by som ich až vyfackala, takí boli!
Kniha je svojí spôsobom dobrá, ale vzhľadom na ten smutný príbeh by som bola radšej keby som ju nečítala...

Marcel7
19.11.2018

Tato kniha mi změnila život. Jako dítě z chudé rodiny jsem si prošla mnohým, ale alespoň jsem vždy měla střechu nad hlavou a jídlo na talíři a nežila jen ve vzdušných zámcích svých mentálně nemocných rodičů. Zároveň tato kniha ukazuje i druhou rovinu, která je i přes mnohé potíže naplněna bezbřehou láskou a krásných vzpomínek. Doporučuji všude kudy chodím

MaggieR
13.11.2018

Milujem presne takéto autobiografia. Krásne, neskutočné, smutné. Ako život. Obdivujem silu dievčatka, krásne napísaná. Čítala som ju pred rokom a stále si ju presne pamätám. Taká ma kniha byť - nezabudnuteľná.

aralka
23.09.2018

Paráda, moc pěkně sepsané vzpomínky na dětství, čtivé, svižné, překvapující, nutí k zamyšlení, o tom, co je vlastně pro děti co se týče výchovy to pravé, tohle byl tedy fakt extrém... ...vzhledem k tomu, že jde o autobiografickou knihu, o to se mi zdál příběh zajímavější, nebudu soudit, jestli styl výchovy byl dobrý nebo špatný, ale myslím si, že děti, které prošly takovouto výchovou jen tak něco neporazí a nepřekvapí a hravě unesou vše, co jim život naloží!