Evropská politika 1648–1914

Evropská politika 1648–1914 https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51034/bmid_evropska-politika-1648-1914-buG-51034.jpg 4 36 10

Kniha nabízí ucelený přehled vývoje evropské politiky od vestfálského míru do vypuknutí první světové války. Autor je vedoucím Semináře dějin mezinárodních vztahů na Ústavu světových dějin FF UK.

Kulm
15.08.2022 5 z 5

Velice dobrá kniha shrnující vztahy mezi evropskými mocnostmi od 17. do 20. století. Každému zájemci o toto období lze určitě jen doporučit.

yellow
21.12.2021 5 z 5

Stručný a přehledný přehled vývoje evropské politiky od konce třicetileté války po začátek první světové války.

Petra21
23.02.2017 5 z 5

Skvělé komplexní pojetí vymezené historické doby v celé její složitosti. Tahle nedlouhá kniha byla pro mě při studiu "Biblí" a doplněním toho, co jsem během přednášek pana profesora nestihla :D

Scarlett44
03.02.2016 4 z 5

Nemyslím si, že sa kniha s tak širokospektránlym záberom na európsku politiku dá vôbec napísať tak, aby z toho občas človeku nešla vybuchnúť hlava, ale nesúhlasím s názorom, že je to absolútny popletenec.

Podľa mňa je to vynikajúci prehľad na čisto politické dianie naprieč celou Európou a hodnotiac masívnosť predmetu, ktorú sa autor podujal poskladať do jednej kocky, musím uznať, že pánu profesorovi sa podarilo nemožné. "Upratali" sa mi v hlave mnohé nejasnosti, či už týkajúce sa jednotlivých konfliktov alebo neustále sa meniacich spojenectiev, a tento stručný a výstižný prehľad je geniálnym základom, na ktorom sa dá potom budovať pri akejkoľvek ďalšej historickej štúdii, ktorá nemá v centre pozornosti práve celoeurópsku politiku a všíma si len jeden daný problém (napr. tesne po tomto som čítala biografiu Ľudovíta XIV. a úžasne sa mi pospájalo, čo všetko sa vtedy v Európe dialo, a to nielen v rámci Francúzska).

Jediný nedostatok považujem, ako už niekto spomínal, množstvo tlačových chýb, ktoré po čase začnú iritovať, a všimla som si taktiež, že autor spomína toho istého panovníka dvomi titulmi, z ktorých jeden je nesprávny. Karol Emanuel III., kráľ Sardínie, je o niekoľko strán neskôr premenovaný na "Karola Emanuela I. Savojského" (jeho predok zo 16-teho storočia), čo zaručene nie je pravda, keďže som čítala o ňom mnoho zahraničných prác.

Ináč výborná kniha a ja skladám klobúk.

KikiZ
01.01.2016 3 z 5

Je to hrozný propletenec, strany a spojenci se mění skoro na každé stránce, knížku jsem měla ke státnicím a člověk má z toho hlavu jak pátrací balon

koci.utd
06.08.2015 5 z 5

Nebýt této knihy, nedostudoval bych historii. S trochou nadsázky lze říct, že pokud ji vlastníte, můžete Skřivanovy přednášky vypustit. Vřele doporučuji.

Geenie
24.06.2015 4 z 5

Ani nespočítám, kolikrát za dobu svého svého studia historie na VŠ jsem tuto knihu přečetla. Prof. Skřivan mě i vyučoval, ale milejší formou výkladu mi přeci jen bylo čtení jeho publikací, než jeho přednášky. Evropská politika je rozhodně užitečnou, ne-li nezbytnou publikací při studiu historie. Každopádně i laikovi a nadšenci poskytne ucelený, poměrně stručně a přehledně zpracovaný přehled o nejdůležitějších událostech na evropské mezinárodní scéně od skončení třicetileté války, až po atentát v Sarajevu. Čím častěji jsem knihu četla, tím více jsem si říkala, že bych ocenila kdyby nezačínala Vestfálským mírem, ale zaměřila se i na průběh samotné třicetileté války. Na Evropskou politiku přímo navazují Kapitoly z mezinárodních dějin, které mají několik dílů a rovněž je můžu doporučit.

JohnHistory
11.02.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších odborných knížek zabývající se tématikou mezinárodních vztahů. Poskytne nejen základní, ale i detailní informace o událostech probíhající v evropě mezi lety 1648-1914.
Pro studenta historie je nedílnou součástí studia. (Především na ZČU)

Lilithen
05.03.2014 4 z 5

Ačkoli mi vadily časté tiskové chyby, učebnici hodnotím jako velmi užitečnou. Přináší základní kostru informací o mezinárodních vztazích v Evropě v období od konce třicetileté války po počátek první světové války, na což může student "nabalovat" informace z odborné literatury.

JeKa
19.07.2013 4 z 5

Nelze číst jen tak za pochodu pro radost, ale jako na zdroj informací či učebnici na ní nedám dopustit!