Tanec na hrobech

Dosud neznámý historický román slavného finského spisovatele se odehrává v roce 1809, kdy se Finsko stalo součástí carského Ruska a bojovalo o to, aby se nerozplynulo v barbarské východní říši, nýbrž si zachovalo svá západní práva a svobody. Jádrem děje je vzplanutí ruského cara Alexandra I. k mladé a krásné Ulle, dceři finského venkovského šlechtice. Alexandr je okouzlující milovník, obdivovaný dobyvatel a prozíravý politik, ale také otcovrah, který chorobně dychtí po moci a stejně chorobně se bojí její ztráty, chladnokrevný samovládce nad miliony lidských životu, ale hlavně a především geniální herec, který se v zájmu Ruska neštítí ničeho. Waltari knihu napsal v roce 1944, kdy Finsko bylo ve válce se Sovětským svazem, ale obraz mocenské politiky Ruska, který kniha přináší, je neuvěřitelně zajímavý a aktuální i dnes....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/3820/big_tanec-na-hrobech-gdt-3820.jpg 3.872
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Hejkal

Tanssi yli hautojen, 1944

Kniha Tanec na hrobech

haki34
28.04.2020

z knihovny...čekala jsem sice něco jiného, ale ve finále velmi uspokojivá "poetická" četba...Waltari mě naprosto doběhl - od vojenské skepse a mizérie Karla Magnuse Möllersvärda rychlým skokem k románku jeho sestry Ully se samotným Alexandrem I...aneb jak Finsko k samostatnosti přišlo...tančí se na hrobech, hlavy jsou vysoko, duše je zmítána city, odobně jako ta ruská... Ulla se zamiluje, a přeci s hlavou vztyčenou nakonec dosahuje něco pro vlast..Alexander se nechává unést sněním a vychází Finsku vstříc...
Dějinné reálie možná zapomenu, jak je mým dobrým zvykem, (ráda je čtu, ale o to rychleji roky a dějepisné souvislosti zapomínám ;))) ale ten příjemný pocit z ledového severského snění nezapomenu..ó, jak tě chápu, Ullo Möllersvardová !!!

Petra21
25.03.2019

Mika Waltari je mistrem historického románu, je to opravdu potěšení číst přesná fakta na pozadí krásně postaveného a bravurně jazykově zvládnutého příběhu. Pravda, tento román by se mohl jevit jako ne zcela zajímavý, ale nejde o "natahování" zbytečnostmi, jak je tomu bohužel zvykem u mnoha bestsellerů. Naopak bych řekla, že si autor dal záležet, aby vylíčil vztahy Finska a Ruska co nejpřesněji.

L_Into
16.03.2017

Milá historizující love story.

MOu598
18.01.2017

Četla jsem v dubnu 2010. Podle mých poznámek:
Doba ovládnutí Finska Rusy.
Ruský vládce při cestě na Sněm se setká s dívkou a propuknou city.
Čtivé, románové, zajímavé. Zdaleka NE to nejlepší od autora.

Back
12.10.2016

Knihu jsem četl až jako téměř poslední historický román Waltariho tvorby a bohužel musím přiznat, že jsem se poprvé těšil, až už to budu mít za sebou. Nemohu říci, že by to bylo napsáno špatně, ale ve srovnání s ostatními knihami tohoto geniálního autora je to pro mě jeho nejslabší dílo.

niki-chan
23.05.2016

Osobně mě nadchla provázanost historických událostí a romantické linky, i když jsem nečekala, že bude mít tak velké zastoupení v příběhu. Ale je to dobře, historie přeci nejsou pouze fakta, ale i lidské životy

Peleus
19.08.2015

Kniha, upřímně řečeno, nezaujala. Oceňuji historickou hodnotu, proto 3*. Ruské carství je rozpínavé, ruský car je charismatický, Finové mají rádi svobodu, mladá Finka se zmítá v mladistvém koktejlu citů.
Toť vše a nic víc.
Snad jen sníh na hrobech padlých finských patriotů.

E_Lan
31.05.2015

Vcelku příjemné a zajímavé čtení, které není ale tak čtivé a jednoduché jako ostatní Waltariho knihy. Příběh je ve finále velmi jednoduchý, historický rozměr ho ale dělá zajímavějším a několik scén je v knize výborně popsáno. Na Waltariho průměr, jinak lehký nadprůměr.