pepap pepap komentáře u knih

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Kurz filozofie v dopisech a pribezich mlade Sofie. Kniha me pritahla k historii filozofie a nastartovala muj zajem o jednotlive predstavitele. Moc se tesim, az se ke knize vratim, vzdelanejsi v oboru.

16.11.2021 5 z 5

Neopatrné panny Neopatrné panny Jaroslav Havlíček

Životní úděly několika dívek v první polovině 20. století. Tehdejší společenská očekávání a pravidla byla neuvěřitelně krutá a především jejich dopad na rozvoj osobnosti a životní cile. Popis pana Havlíčka je velmi plastický a osudy jeho hrdinek dechberoucí. Zajímalo by mě, jaký byl pan Havlíček jako člověk - depresivní morous nebo realistický pozorovatel. Každopádně stojí za přečtení

15.11.2021 5 z 5

Marie Terezie: Symfonie života velké císařovny Marie Terezie: Symfonie života velké císařovny Josef Bernard Prokop

Poslechnuto jako audio a paráda. Myslím, že kdyby podobných audioknih na jednotlivé historické osobnosti a události existovalo více, stoupl by můj zájem o dějepis na střední škole o 200%. Doposud jsem o této panovníci slýchával především, že "nám svými nepovedenými výboji ztratila Slezsko". Jsem moc rád, že jsem knihu koupil a poslechl - zpracování knihy profesionální, interpretace poutavá, historická data vytváří románovou linku, vztahy a životní rozhodnutí Marie Terezie k zamyšlení.

Olga Olga Bernhard Schlink

Dějiny Velkého Německa očima milující ženy.
Poslechnuto jako audio. Audiokniha mě vážně dostala - tolikrát probíraná historie velikášských ambicí Německa ve dvacátém století z pohledu cílevědomé, sečtělé a inteligentní dívky, která vlastní pílí dosáhne pozice učitelky. Láska provázející jí po celý život, tajemství, kterými dokázala bravurně ukrýt společenská faux-pas, pomoc ostatním, ve kterých uplatnila svou seberealizaci ... Poslech mě moc bavil, vřele doporučuji

Nepodávej ruku číšníkovi Nepodávej ruku číšníkovi Jan Němec

Pan režisér Jan Němec není rozhodně žádný "vořezávátko" ! Provede vás mejdany, klukovinami, mileneckými aférami a životními osudy, které se zkrátka jen tak neslyší. Suverénní a osobitý styl podání si mě získal a kniha byla velmi příjemným překvapením. Občas jsem kroutil nevěřícně hlavou

15.11.2021 4 z 5

Spratek Spratek Torey L. Hayden (p)

O sedmiletá bojovnici, co se nebojí vyzvat celý svět.
Poslechnuto jako audio. Příběh je hodně silný. Nevím, jestli snesu ještě další knihy od autorky. Nicméně mě poslech bavil od začátku do konce, životní osud holčičky mě docela pohltil, nemohl jsem se moc soustředit na cokoli jiného a odkládal veškerou práci - jen aby byl čas na poslech. Analýzy a rozebírání situací a pocitů mě nutilo přemýšlet a rozvažovat ještě dlouho po poslechu. Jsem moc rád, že jsem knihu koupil, a doporučuji každému. Každému.

Tajemství Hrobaříků Tajemství Hrobaříků Pavla Horáková

Moc hezký a napínavý román plný dobrodružství, historie, záhad i tajemna. Autorka velmi poutavou formou kombinuje děj s válečnou historií Prahy a určitě si vás získá. Kniha o tom, že porozumění napříč generacemi je možné, pokud si dotyční vzájemně naslouchají.

Posvátná prostitutka Posvátná prostitutka Nancy Qualls-Corbett

Kde je skryta Afrodité v ženě i v muži?
Poslechnuto jako audiokniha. Z poslechu mám dva hlavní dojmy - první je senzační - vymezení posvátné prostitutky v dějinách lidstva a její proměny, ukázky ze starověkých sbírek milostné poezie, srovnání bohyň lásky v jednotlivých kulturách, zastavení se u Máří Magdalény i Panny Marie, paráda, to mě moc bavilo a asi si poslechnu znovu. Druhá stránka poslechu je vykládání snů, které mě zkrátka nepřesvědčilo a po pravdě trochu nudilo. Celkově bych vytkl občas vědecký jazyk popisu a komplikovaná vyjádření, která mi stěžovala soustředění a vnímání knihy. Třeba se to poddá napodruhé.

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

To, co utváří naši osobnost, jsou příběhy z minulosti. Ale žádný patos, žádné neuvěřitelně šťastné konce. Jen láska mezi blízkými lidmi rozdělenými životními osudy. A za naprostý vrchol osobně považuji uvědomění si sebe sama v postavě mladého syna narkomafiána, což byl vzhledem k námětu knihy příběh vedlejší.

15.11.2021 5 z 5

Ilustrovaný muž Ilustrovaný muž Ray Bradbury (p)

Ten úvod mě dostal - moc jsem se na knihu těšil a okamžitě kupoval. Lehké zklamání přišlo, když jsem zjistil, že ony příběhy z ilustrací na kůži neznámého poutníka, nejsou jeho životní etapy, ale zkrátka události, ve kterých on sám nevystupuje. Nicméně tajemno, které pan Bradbury svou knihou předestřel, jsem si užil až do konce. Asi nejlépe koncipovaný soubor sci-fi povídek, co jsem dosud slyšel.

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Kniha, ve které jste lovnou zvěří opic. Viděl jsem filmová zpracování příběhu a byl jsem zvědav na původní příběh. Čtení mě bavilo, obzvlášť lidská hrdost až namyšlenost hlavního hrdiny příběhu slušela. Po pravdě, dost jsem se těšil, že ke konci knihy najdou ruiny Sochy Svobody nebo Eifelovy věže .. ale celkově dobré.

Kia Ora E Hoa Kia Ora E Hoa Petr Nazarov

O tom, jak je cestování krásné a užitečné .. Kniha je plná životního nadšení, ezoterických zážitků, přírodních krás Nového Zélandu, otisků lidských charakterů, mozolů z práce a tisíců kilometrů mezi vším. Je to upřímná oslava života a radosti z něj. Osobně bych ocenil větší vyzrálost při psaní, ale třeba jsem zkrátka moc starý :-) Bavilo mě to.

15.11.2021 3 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

O tom, jak první pomoc úplně nezpackat. Dobře míněné rady lidí "od fochu", upozornění na největší a nejhorší chyby, dodání odvahy váhajícím a špalíček příhod ze záchranářské praxe.

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Trochu detektivka, trochu psychologický román, trochu komedie, trochu příběh o smutných životních událostech. Kniha se pěkně poslouchá a některé postřehy mi přišly vhod a k chuti. Celkově je příběh trochu přitažený za vlasy ... ale to někdy naše vlastní životy bývají ;-)

15.11.2021 4 z 5

V první linii: Armádní generál Petr Pavel V první linii: Armádní generál Petr Pavel Vladimír Mertlík

Životní příběh jednoho z nejznámějších Čechů současnosti. Pan generál Petr Pavel je velmi inspirativní osobností současné reprezentace ČR, otevřený v odpovědích a s humanistickými ideály. Velmi oceňuji jeho vyjádření na jeho účast v komunistické straně.

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Muž s pohnutým životním osudem, který přetavil v misi a metodu
Kniha mě bavila, návody na dechová cvičení i benefity z vystavování svého těla chladu mě nalákaly a určitě se do nich pustím. Osobně považuji za méně zábavné pasáže knihy ty, kde autor popisuje úspěchy WH metody, své neuvěřitelné rekordy a vědecká vysvětlení zdravotních účinků - podle mého je WH metoda především výzva a vědeckou podstatu bych nechal stranou. Je to ale můj osobní názor.

15.11.2021 4 z 5

Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dominik Stroukal

Moje první seznámení s "temnotou" internetu
Po informaivní stránce byla tato kniha velikým překvapením - o něčem takovém jako je Dark Web jsem neměl doposud, přiznávám, ani ponětí. Myslel jsem si, že jde o přehánění a přenesená vyjádření, ale že existuje speciální browser a adresy k Dark Webu ... Občas mi kniha přišla vyloženě "strašící". Na druhou stranu, vzhledem k tématu a možnostem diskutovaného tématu je trocha strašení asi na místě.

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Život zasvěcený hledání, hledání důstojnosti.
Po pravdě řečeno, zpočátku jsem nedokázal rozhodnout, jestli hlavní protagonista myslí své myšlenky vážně nebo zda se jedná o nového "Saturnina". Když mi došlo, že postava mluví naprosto seriózně, ocenil jsem Saturninovu moudrost ještě více.

Kniha je výjimečnou úvahou japonského smyslu pro povinnost a pracovitosti v prostředí starého anglického sídla.

Původ ctnosti Původ ctnosti Matt Ridley

dechberouci priklady fungujicich a spolupracujicich spolecenstvi v prirode, bilancovani altruismu a kooperace vuci zrade a podvodu a pro me naprosto jedinecna kapitola o uvadejici priklady nastaveni spolecenskych pravidel tak, aby fungovala a byla dodrzovana bez dohledu statu. Samoregulacni statky.

Kličky na kapesníku Kličky na kapesníku Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal je neuveritelny ... plynule komentuje dila z renesance i ze soucasneho stoleti, z Ruska i z USA, filozofii, umeni, hudbu ... snad jednou prectu aspon zlomek

22.08.2021 5 z 5