pepap pepap komentáře u knih

Genialita ptáků Genialita ptáků Jennifer Ackerman

spousta zajimavosti o ptacich - kteri jsou cloveku blizci tim, ze pouzivaji zpev jako druh komunikace (coz je nasi reci ve zvireci risi asi nejbliz)

13.05.2021 4 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Některé kousky se mi líbily moc - třeba poděkování/vyjádření obdivu mámě, která umožnila autorce žít ve světě, jehož jazyk sama neovládala a kde kvůli tomu zůstávala izolovaná na okraji. Tenhle kus mi pořad leží v hlavě.

13.05.2021 5 z 5

Šitíčko Šitíčko Marjane Satrapi

Uplne bozi komiks o tom, jak se sejde skupina iranskych zen a poradne si podrbou. Hlavne o chlapech :-)

13.05.2021 5 z 5

Planuju precist znovu prvni dil, ten se mi libil asi vic. Prislo mi, ze v textu prosakuje autoruv pesimismus budoucnosti lidstva. S nekterymi zavery jsem nemohl uplne souhlasit - prijde mi, ze Y. N. Harari je striktne proti jakekoli vire a jakemukoli Bohu. Vira ( podle meho ) je ale jedna z dulezitych charakteristik lidskeho pokoleni, bez ktereho bychom se neobesli.
Celkove, kniha podava krasne ucelene kapitoly a neboji se zakousnout do jakehokoli tematu. Takovych knih vice :-)

13.05.2021 4 z 5

Pustá země Pustá země Thomas Stearns Eliot

Některé obrazy se mi líbily, ale celkově to nebyl můj šálek kávy. Autorovi se musí nechat schopnost vyprávět - uchopit vás a mrštit do scény nebo obklopit svými obrazy. Jazyk mistra Eliota je krásný

09.05.2021 3 z 5

Dějiny v datech Dějiny v datech František Čapka

popis udalosti obcas velmi strohy, nedal se mi dohledat ani na wikipedii. Autor vubec nevysvetluje dobova oznaceni (jako treba "landfryd"), coz na druhou stranu motivuje k hlubsimu cteni ...
Celkovy prehled a srovnani toho, co se delo v Evrope/ na svete, kdyz u nas radil hladomor, panoval Karel IV. nebo pochodovala husitska vojska, me moc bavil. Obzvlast jsem vdecny za historii africkych a asijskych risi, ktere jsem vzdy vnimal jen ledabyle - Ghanska, rise Mali, rise Khmeru ...

20.04.2021 3 z 5

Milada Horáková Milada Horáková Zdeněk Ležák

Prehled zivota Milady Horakove, vyjimecne zeny Ceskoslovenska, ktera bojovala se stejnou vehemenci proti nacismu, komunismu, za prava zen i za uprchliky, lidi v nouzi a socialne slabe. Tato doba nepatri mezi detajlne probirane v ramci hodin dejepisu a tak komiksova kniha velmi usnadnuje a zprijemnuje celkovou orientaci v dobe, pomerech i dulezitych akterech celeho pribehu. Zaverecny medailonek dulezitych osobnosti je vyborny. Velmi me zaujalo uz uvodni slovo. Vrele doporucuji.

17.04.2021 5 z 5

lide ze samot - kompletne jine zebricky hodnot, premysleni o zivote, Bohu, hodnotach ... chvili jim zavidite, chvili vas udivuji svou samostatnosti, sobestacnosti, nenarocnosti, chvili kroutite hlavou nad zivotnimi podminkami, ktere si dobrovolne vybrali a ktere preferuji pred zivotem v civilizaci. Pokud bych mel rict jedno slovo o rozhovorech, pak by to bylo nejspis - inspirativni.

14.04.2021 5 z 5

Šachové záhady arabských jezdců Šachové záhady arabských jezdců Raymond Merrill Smullyan

cekal jsem sachove ulohy s pribehem, reseni zahad v knize me vubec nezaujalo. Podle vseho moje chyba, spatne jsem si precetl / pochopil popisek knihy.

14.04.2021 2 z 5

Kniha optických klamů Kniha optických klamů Georg Rüschmeyer

Po precteni vam neprijde nic tak smesne a relativni jako vyjadreni "videl jsem to na vlastni oci" :-)
Sbirka optickych paradoxu naseho oka s kratouckymi vysvetlenimi a vedeckym pozadim. Obrazky opravdu "funguji" !! Obcas jsem musel u obrazku stravit nejaky cas ( par minut ... ), ale pokud jste trpelivy, dosahnete kyzeneho obrazu.

14.04.2021 5 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Promeny a vyvoje milostneho vztahu popsane v knizce jsem se zaujetim (az hltave) cetl a sledoval. Rekl bych, ze i nekolikrat na vlastni kuzi prozil ...
Ta slovy nevysvetlitelna faze vztahu mezi partnery, kdy zdanlive staci malo, aby bylo vse v poradku ... A presto, ten hlad, neklid a tuseni cesty nekde v zadech zpusobi, ze vse, co bylo spolecne tvoreno, bude opusteno a zniceno.
Kniha me moc bavila, urcite se k ni jeste vratim.

11.04.2021 5 z 5

Šeherezádiny hádanky a další podivuhodné úlohy Šeherezádiny hádanky a další podivuhodné úlohy Raymond Merrill Smullyan

Na me moc matematiky a rovnic ... Obcas nejaka povidka zasviti, nad necim jsem se potrapil, ale obecne bych ocenil lepsi a vice vtahujici pribehy provazejici ulohy. Klidne na ukor poctu uloh.

Krvavý Bronx Krvavý Bronx Petra Soukupová

Skvele provedeny napad - vystihnout atmosferu tak specifickeho prostredi jako je brnensky "bronx" serii kratkych povidek. Moc povedene, bavilo me po celou dobu cteni, vrele doporucuji.

01.04.2021 5 z 5

Jak si lidé hrají? Jak si lidé hrají? František Koukolík

Prijde mi, ze temata jsou velmi nevyvazene podavana - nekdy je podani pomerne odborne bez adekvatniho vysvetlujiciho prikladu, jindy krasne vyjadreno konkretnimi udalostmi ze svetoveho deni (to je samozrejme subjektivni postreh). Proto se musim priznat, ze jsem obcas pri cteni preskakoval.
Na druhou stranu je kniha spalickem inspirativnich textu a temat - po precteni textu jsem si pridal nekolik citovanych zdroju na svuj seznam "chci-cist" :-)

Gilgameš Gilgameš Vojtech Zamarovský

Paradni cteni - bavila me cesta Gilgamese k prozreni o smrtelnosti. Dilo je velmi propracovane a predstava, ze jste si mohli pujcit na hlinenych tabulkach uz ve staroveke Mezapotamii, je nadherna a osvezujici. Motivy potopy a spojitost s biblickym Noem byla jeste tresnicka na dortu.

01.04.2021 5 z 5

Dobrý den, socho! Dobrý den, socho! Miroslav Horníček

Pana Miroslava Hornicka mam moc a moc rad, presto pro me byla kniha velkym zklamanim. K jejimu precteni me inspiroval kratky televizni porad, kde pan Hornicek popisuje svoje prochazky po Praze a to, jak si vsima pritomnych soch. Vlastni kniha mi prisla jako intelektualske komentovani a nucene vesele rozhovory mezi autorem a sochami, vubec me to nebavilo .. Moc me zklamalo i to, ze nejsou uvedeny lokace jednotlivych soch, tesil jsem se, ze pujdu v autorovych stopach :-) na tuhle knihu zkratka potrebuju jeste dospet :-)

01.04.2021 2 z 5

Krajinou prvních Přemyslovců - S českými knížaty ze Stadic do Prahy Krajinou prvních Přemyslovců - S českými knížaty ze Stadic do Prahy Otomar Dvořák

Z popisu krajin a mist spojenych s vladou Premyslovcu je citit zapal a laska k historii obou autoru. Pro me to tak zajimave nebylo, autori jsou nadseni z kazdeho kamenneho obelisku leziciho u prasne cesty byvaleho hradiste. Coz bylo mile na cteni, ale nesdilene :-) Kniha me nicmene inspirovala jiz k nekolika vyletum (Levy Hradec, Stara Kurim, Tursko, Veliz, Peruc, ..), za coz jsem ji vdecen.

Jak žijí žížaly? Jak žijí žížaly? Guy Barter

zajimavosti z vasi a do vasi vlastni zahradky. Asi nejvetsi pecka jsou podle meho Linneho zahradni hodiny !!

29.03.2021 4 z 5

Nemluv na mě, když se holím Nemluv na mě, když se holím Petr Kovařík

kratke povidky na odreagovani, nijak neurazi vkus, ale ani me nijak zvlast nenadchly. Cetl jsem rychle.

29.03.2021 2 z 5

Honest Guide Praha Honest Guide Praha Janek Rubeš

Ctenarsky zadny zazitek, ale jako pruvodce "chill-out" mist v Praze me to bavilo.

22.10.2020 3 z 5