pepap

Angličtina na rovinu IIAngličtina na rovinu IIDarren Crown

Některá pravidla a příklady jsou vážně skvělé, v sérii "Odbordelovávání slovesných časů" jsem dával záložky a pamatováčky jako divý. Možná v něčem víc naučí než první díl, ten byl vtipnější

včera

Obnova národů: Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569–1999Obnova národů: Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569–1999Timothy Snyder

Je to užitečné čtení, přičemž od Snydera najdete i lépe napsané knihy (občas jsem se v té politice ztrácel...)
Nicméně, alespoň vám bude nastíněna Polsko-litevská unie z roku 1569, její fungování a vzájemné vztahy Litevců, Bělorusů, Ukrajinců a Poláků, kteří v ní žili, multi-jazykovost Unie, .. Za mě naprosto dechberoucí historie města Vilnius, s proměnou ze židovského centra v hlavní město dnešní Litvy. Složitost a komplikovanost Ukrajinsko-Polských vztahů kvůli krvavým etnickým čistkám, řádění UPA, odvetné akce Zemské armády, operace Visla, ...
A následná delikátní a pragmatická politika Polska, která dokázala překlenout proudy krve z minulosti a budovat mosty do Evropy pro sebe i své východní sousedy.

včera

Cesta k nesvoboděCesta k nesvoboděTimothy Snyder

Politika věčnosti a její principy, stručné shrnutí ruských despotických kroků naší doby i to co jim předcházelo.
Přečíst si knihu dříve, nebyl bych kremelským povelem k přímému útoku na Ukrajinu tak zaskočen.
Timothy Snyder se vyplatí číst

Vytváření nepřítele a jiné příležitostné textyVytváření nepřítele a jiné příležitostné textyUmberto Eco

Příležitostné texty od mistra Eca, některé tak příležitostné, že jsem jim nerozuměl :-) nicméně, úvodní texty "vytváření nepřítele", sloupek o kostních, klenotnicích a relikviích po světě a text "embrya před branami Ráje" jsou prostě fantastické.

Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnostŽivot na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnostDavid Attenborough

Kniha je částečný autorův životopis a životopis člověka s tak fantastickým příběhem se čte jedním dechem.
Co se týče autorových vyhlídek do budoucna, vidím to trochu jinak. Nechci být skeptičtější a pesimisticky říkat "lidstvo se nikdy nepoučí" nebo "jsme ztraceni a můžeme si za to sami", to je k ničemu. Jen jsem přesvědčený o tom, že co se týče ekologické katastrofy, ke které se neustále den po dni blížíme, prvním a nezbytným krokem je nazývat věci pravými jmény a vyjasnit si primární cíl a jeho naprostou nezbytnost. A sice, udržet naši planetu zdravou a stabilní není potřeba kvůli biodiverzitě a všem úžasným tvorům, o jejichž existenci nebudeme mít tušení a kterými se tím pádem nemůžeme inspirovat. Udržet naši planetu zdravou a stabilní je potřeba čistě z pragmatických důvodů - protože jenom takové planetě, planetě se stálou teplotou a počasím, dokážeme my lidé "kralovat". Přestaňme zachraňovat druhy a začněme zachraňovat člověka!!! Ano, mluvíme pořád o tom stejném, ale z úplně jiné pozice. Současné debaty o ochraně přírody a ekologii jsou vedeny jaksi blahosklonně a povýšeně, jako bychom dělali něco milosrdného a vznešeného. Ne. Potřebujeme zoufale chránit zbytky fungujícího ekosystému, jinak přijdou časy, kdy už nebudeme mít rozhodnutí ve svých rukou a budeme bojovat o holý život. A to už ne jako lidstvo, ale jako roztroušení přeživší jedinci. Protože "Příroda" ohrožena není, ta to v nějaké formě zvládne, tím ohroženým druhem jsme my.

Růže samaRůže samaMuriel Barbery

Kniha Muriel Barberyové, S elegancí ježka, kterou jsem četl a několikrát poslouchal, je dílo tak vynikající, že se téhle vysoko nasazené laťky jiný román stěží dotkne. Přesto autorce nadále věřím a těším se na díla příští, tahle kniha nicméně není moje krevní skupina.

Přírodě na stopěPřírodě na stopěPeter Wohlleben

V podstatě se mi líbila jen kapitola o počasí a jeho předpovědi. Jinak spousta naznačování a výzvy k návratu k přírodě. Měl jsem představu o konkrétních příkladech konkrétních zvířat a rostlin, kde a co dělají, co to znamená ...
Jsem docela zklamaný. A mám problém s autorovou myšlenkou "invazních" druhů a ochraně domácí fauny a flóry proto nim. Příroda dle mého migruje co svět světem stojí a regulovat to mi přijde jako hraní si na boha. Ale můžu se plést, samozřejmě.

BaletkyBaletkyMiřenka Čechová

No, tak po zhltnutí této knihy se můj pohled na na profesionální baletky dramaticky změnil. Šikovné, cílevědomé a živoucí holky dostávají drill srovnatelný s výcvikem jednotek S.W.A.T. Namísto rozvíjení kreativity - tupá drezúra a ponižování, namísto zdravé životosprávy - náběh na celoživotní poruchy příjmu potravy. Přítomné drogy mě ani tak nepřekvapily, vzhledem k prostředí a stresu dávalo jejich užívání smysl.

Čtení mraků: Předpověď počasí pohledem na oblohuČtení mraků: Předpověď počasí pohledem na oblohuOliver Perkins

Moje představa, že knihu dočtu a budu se rázem orientovat v mracích na obloze a umění předpovědi počasí, byla samozřejmě naivní :-) jako prvotní zasvěcení do mrakových pater, základních pojmů a účinnosti předpovědí je kniha zábavná a dostačující. Teď už to chce jen spooooustu fotek mraků a úspěšných předpovědí, tedy trénovat v praxi.
Jedinou výtku bych měl a sice překlad. Občas mi přišlo, že předklad do češtiny lehce pokulhává, obzvlášť překlady pořekadel a pranostik jsou vyloženě srandovní

Zákony profesora ParkinsonaZákony profesora ParkinsonaCyril Northcote Parkinson

Pokud jste cílová skupina (ekonom, podnikatel, investor, manažer, ..), je mnohem pravděpodobnější , že vás kniha zaujme a bude bavit. To já nejsem :-) Nicméně, první Parkinsonův zákon o úřednících je boží

Co by můj syn měl vědět o světěCo by můj syn měl vědět o světěFredrik Backman

autor je vtipný a má trefné příměry a komenty. Jako třeba : "Nikdy není pozdě na omluvu a na přidání extra majonézy" :-) bavilo mě to

Angličtina na rovinuAngličtina na rovinuDarren Crown

O angličtině vtipně a s nadhledem.

Moje nejmilejší veršeMoje nejmilejší veršeJiří Žáček

Krásný špalíček, spoustu jsem si jich schoval. Existuje i výběr p. Lukavského, jdu hned shánět.

Domácí úkolyDomácí úkolyBohumil Hrabal

Moc mě baví naslouchat panu Hrabalovi, obzvlášť když mluví o umění nebo když vzpomíná na věty zaslechnuté v hospodě od nejrůznějších existencí

Hádanky a hlavolamy: Svět kolem násHádanky a hlavolamy: Svět kolem násGareth Moore

Spousta zajímavostí, hádanek a rébusů na ukrácení volné chvíle. Ideální na cesty. Nebo na záchod :-)

K mořiK mořiPetra Soukupová

Vezmeme-li libovolného jedince a popíšeme jeho životní příběh pomocí jednoduchých oznamovacích vět, výsledek je poměrně brutální :-) vznikne jakýsi cynický komentář nekončícího sledu špatných rozhodnutí, nad kterým se chce kroutit nevěřícně hlavou. Přitom jsme to my, jen z ptačí perspektivy. Zvláštní pocit osudové předurčenosti, pocit života ve vleku okolností, růst jedince "pro šibenici". Podle mého by v podobném formátu obstála jedině tak matka Tereza, a to jen pokud by nepsala autobiografii. Hezký a názorný příklad, jako velmi jsou naše žití racionální.

Sůl mořeSůl mořeRuta Sepetys

Pravdou je, že o námořním neštěstí popisovaném v knize jsem neměl ani tušení a když jsem pak dohledával, jestli nějaká loď Gustloff skutečně existovala, bylo potvrzení celého příběhu dost šokující. Míra tragédie světové války se stále prohlubuje ...

Nedělňátko aneb S Cimrmanem v zádechNedělňátko aneb S Cimrmanem v zádechMiloň Čepelka

Autobiografie mě zkrátka baví. Dozvíte se například, jaké byly začátky dnes slavného divadla Járy Cimrmana a to ústy jednoho z lidí, co byl tak říkajíc při tom. Náznaky osobnostních rysů cimrmanovského ansámblu, role Jiřího Šebánka, stejně jako temné stránky a zájmy vyprávějícího Miloně Čepelky. Paráda!

MlčeníMlčeníŠúsaku Endó

Kniha je velmi dobře vyprávěna, přesto se mi však nejvíce vryly do paměti způsoby a praktiky pomalého a co nejbolestivějšího mučení, jehož strůjci byli japonští páni. Tolik precinosti, tolik práce, aby výsledek byl co nejděsivější ... pustím se teď do nějakých pohádek.

Přepište dějinyPřepište dějinyMichal Stehlík

Podcast je skvělý, těším se na něj každou středu. Kniha je pro mě nejen jakýmsi zdrojem dějepisu a úkolníčkem naší historie (většinou jsem u všech kapitol něco dohledával..), ale i nadějí. Nadějí, že naše dějiny mohou být použity i smysluplně a vést k zamyšlení a otázkám, ne velkohubému žvanění alà Okamura, Landa, Zahradil, Foldyna, Zeman ...

Povídky podivnýchPovídky podivnýchRansom Riggs

V téhle knize se můžete spolehnout na jedno - nenajdete v ní ani jeden všedně obyčejný příběh. Pokud vás ale zajímá, jak žijí hodní kanibalové, kdo je tvor zvaný ymbrina, jestli se může člověk změnit v ostrov, jestřába, husu nebo kobylku, držíte v ruce správnou knihu.
Ale jak jsem někde četl, některé knihy musíte otevřít včas. Pokud ten čas prováháte, už vás neokouzlí. U tohoto díla jsem já svůj čas prováhal. Tak neudělejte stejnou chybu a otevřete ji zavčas ;-)

O lidskou identituO lidskou identituVáclav Havel

Knihu bych (raději než-li jako umělecké dílo) hodnotil jako sérii vlastních textů Václava Havla, kterými vstoupil na scénu veřejného života a kterými pojmenovával a referoval o problémech, zádrhelech a nepravostech života v totalitě, ale i o represích režimu vůči vlastní osobě a předlistopadových událostech.
Ukazování na útlaky a nazývaní věcí pravými jmény je síla, originálnost a (dle mého) velmi obratný, chytrý a aktuální způsob léčení "dějin", které žijeme. Kritičnost Václava Havla je jeho nedocenitelným příspěvkem k demokracii a humanitě. Po přečtení jsem se utvrdil ve zjištění, že v roce 2022 je pan Václav Havel nejen jediný "můj prezident" České republiky, ale i mým vzorem občana a člena demokratické společnosti. Osobnost budoucnosti. Humanistická elita.

Lovec drakůLovec drakůKhaled Hosseini

Khaled Hosseini je talentovaný a zdatný vypravěč, uloví si vaši pozornost ... jako draka :)
Prvně jsem viděl filmové zpracování, ale jsem moc rád, že jsem se dostal i ke knize (kniha je lepší!). Jeho román "A hory odpověděly" se misce líbil víc, ale pořád mě tohle afghánské drama dostalo.
O tom, jak si neseme naše rozhodnutí z dětství po celý život. A můžeme se s nimi stejně tak dlouho vyrovnávat. Závěr je na mne až moc dramatický. Přesto si mě dílo získalo.

Rady pánu Bohu, jak vylepšit světRady pánu Bohu, jak vylepšit světAleš Palán

Hezké a milé přemýšlení o desateru doplněné příběhy ze života inspirativních lidí. Aleš Palán zkrátka chodí světem, zkoumá, učí se a raduje se s každým novým setkáním. V paměti mám pořád příběh 99 letého pana Kočky, který v 95 začal s internetem, nebo instrukce vězně, jak se těšit, každý den na něco. Vše je vyprávěno s láskou a pokorou. Úplné pohlazení.

Nekonečný příběhNekonečný příběhMichael Ende

Většinou platí, že kniha je lepší než podle ní natočený film. V případě Nekonečného příběhu (film jsem viděl prvně) si dovolím nesouhlasit - film může s knihou směle souperit. Vůbec mi to tedy nevadí, svět je zas o něco pestřejší a film má nové kouzlo.
A závěr knihy se mi moc líbil.

O svobodě myšlení a slovaO svobodě myšlení a slovaJohn Stuart Mill

Knihu jsem poslouchal jako audio, ale těším se, že si ji půjčím i v knihovně.
Jsem moc rád, že podobné audioknihy vznikají. Co by asi pan Stuart Mill říkal třeba na zákaz šíření nacistické ideologie nebo popírání holokaustu. Kniha mi dala spoustu otázek, nad kterými můžu přemýšlet. A za to jsem vděčný.
Osobně by mě moc a moc zajímala motivace pana Hofmanna, proč se rozhodl načíst zrovna tenhle text, byla tam osobní motivace? To se ale asi nedozvím.

Nevidím ani tmu: Rozhovory o nadějiNevidím ani tmu: Rozhovory o nadějiAleš Palán

Nemám rád příměry typu "zažil peklo" nebo "protrpěl si neskutečnou strast". Ale u těchhle příběhů Aleše Palána mě mrazilo. Ačkoli jsou mnohé až pateticky emocionální, v dané životní situaci a prožitky tak tragickými to asi jinak nešlo. Nepřišlo mi patřičné hodnotit. Jen jsem naslouchal a pokorně děkoval za své zázemí a svůj život, které jsem si nijak nezasloužil.

Velcí Češi 1918Velcí Češi 1918Josef Landergott

Prvorepublikový bulvár. Knihu jsem poslouchal jako audio.

Pocity jsou velmi smíšené. Na jednu stranu jsem si rád podlehl audio, které se nesnaží zalíbit glorifikací Masaryka, na stranu druhou se mi způsob podání vůbec nelíbí. Velmi oceňuji příběhy pana Machulky, Welzla nebo pana Hrozného, kniha obsahuje mnohé zajímavosti z jejich života a celkově inspiraci. Konkrétně však podání prezidenta Masaryka a zmínky o Edvardu Benešovi jsou naprosto nevyvážené a řekl bych místy pomílené. Bylo by jistě naivní považovat Masaryka za "čistého anděla" ve špinavé politice, ale podávat jej jako nedouka a nevzdělance, který nerozuměl českým dějinám, je pro mě naivní stejně. Počáteční kapitola mě velmi navnadila, o to větší zklamání bylo postupné vystřízlivění.

Stín kapradinyStín kapradinyJosef Čapek

Myšlenky zbojnických mladíků. Knihu jsem poslouchal jako audio.
Jedinečný jazyk vyprávění, vhled do psychologie hlavních postav, svědomí ztělesněné tíživými představy a sny, prostředí neutrálního lesa, to všechno ve skvělém podání Igora Bareše. Paráda.

Umina verzeUmina verzeE. Hakl (pseudonym)

Jak by vypadalo soužití s UM(ělou žen)OU? Knihu jsem poslouchal jako audio.

Parádní a originální przibeh. Děj je vyprávěn chvíli hlavním lidským aktérem, chvíli UMOU, což přidává na dynamičnosti příběhu. V prostřed audioknihy jsem si uvědomil, že jsem si UMU sám velmi oblíbil a propadl vztahu s ní. Ona je prostě boží :-) Závěr a celkové vyznění příběhu mě nadchlo, už jsem audioknihu slyšel dvakrát. interpretace skvělá. Tohle audio je přesně můj šálek kávy.