Paměť v kameni: Druhý život válečných pomníků

Paměť v kameni: Druhý život válečných pomníků https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352152/bmid_pamet-v-kameni-druhy-zivot-valecnyc-srT-352152.jpg 4 5 1

V nesčetných průvodcích po bojištích a monografiích o významných bitvách našich dějin je formulována touha jejich autorů po „historické skutečnosti“, po odhalení toho, jak bitvy skutečně probíhaly. V knize si autor klade otázky zcela jiné (dá se říci opačné), tj. jak bylo a je konstruováno historické povědomí, potažmo historická paměť válečných událostí, a jak vypadal obraz oné „historické skutečnosti“ v proměnách času. Prostředkem k odhalování těchto diskontinuit kolektivní (historické) paměti je druhý život válečných pomníků – památných míst na bojištích, uměleckých produktů sepulkrální a militární plastiky i hromadných hrobů.... celý text

pepap
26.02.2024 4 z 5

Historie valecnych pomniku - docela me prekvapilo, ze pamet pomniku si zije svym vlastnim zivotem, zaziva oslavy i zapomneni v ramci jednotlivych rezimu a politickych systemu, pomniky jsou nenavideny i zboznovany podle nalad ve spolecnosti.
O bitve u Chlumce jsem dokonce vubec nevedel, musim se tam zajet podivat. Pomniky u Kolina, Slavkova nebo Sadove jsou impozantni !