Šitíčko

Tahle knížka je vlastně záznam důvěrných rozhovorů íránských žen, příbuzných i známých autorky, které upřímně i vtipně probírají intimní, rodinné i širší záležitosti. Název odkazuje žertovným tónem na jistou praktiku: ženy v Íránu si někdy před svatbou, aby jejich ženich neměl pocit, že byl ukrácen na svých patriarchálních právech a ošizen na zboží, nechávají chirurgicky sešít porušenou panenskou blánu. Devět dam, včetně Marjaniny babičky a matky, bez přítomnosti mužů probírá vše možné od volby (či nemožnosti volby) ženicha přes kvality mužů na Západě až po plastickou chirurgii. Velmi komorní, ale působivé dílko, ve kterém autorka znovu prokázala, že je mistryní psychologické drobnokresby a vykreslování povah – a navíc že k tomu, aby vytvořila zásadní grafický román, nepotřebuje dějinné a převratné události jako ve svém nejslavnějším díle, Persepoli....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/7414/siticko-HNp-7414.jpg 4.3235
Literatura světová, Komiksy
Vydáno, BB art

Broderies, 2003

Kniha Šitíčko

Vakalik
předevčírem

Je to velice krátká kniha, ale i tak mě několikrát rozesmála. Myslím, že dokáže trochu zbořit mýty ohledně tamější kultury. Ženy jsou všude na světě stejné a řeší stejné věci.

los
18.12.2020

ženy to asi pobaví, mně to přijde takové povrchní, o ničem; čekal jsem vyargumentovanou kritiku přežitých tradic islámu, a dostal jsem tlachání prachatých paniček;

přijde mi zbytečná forma komiksu (obraz), když je všechen význam vložen do dialogu (text) - vypadá to, jako by autorka neuměla psát, a kdyby obsah komiksu převedla do textové podoby, zredukovala by celé dílo na 1 stranu

dlabikk
20.09.2020

Knížka byla vtipná a milá, ale bohužel jsem se nedozvěděla nic, co bychom už nevěděli. Ocenila bych, kdyby byla delší a autorka nás seznámila s více intimníma historkama žen v Íránu. Nemyslím si, že je jich tak málo :o)

lencin
03.09.2020

Důvěrné rozhovory íránských žen.
Komiksový záznam důvěrných rozhovorů íránských žen, které upřímně i vtipně probírají intimní, rodinné i širší záležitosti.
Šitíčko=ženy si nechávají chirurgicky sešít porušenou panenskou blánu.
(2008)

vevu.
09.03.2020

O tom, že ženy ve všech koutech světa jsou stejné a řešíme všechny stejné věci a problémy.
Humor, nadsázka a sarkasmus tomuto dílku nelze upřít. :)

Ajli
04.01.2020

Bezvadný komiks od začátku do konce! Budu si muset přečíst Persepolis :-)

SlamLenka
07.11.2019

Kniha o tom, že i v Íránu (stejně jako kdekoli jinde) jsou ženy prostě jenom ženy! =) Umí se se smyslem pro humor dívat kolem sebe, s nadhledem zvládat okolnosti, do kterých se narodily, a až sarkasticky hodnotit jiné. Občas se samozřejmě taky dokáží pěkně emocionálně topit ve vlastních problémech - velkých i malých.
Příjemná oddechovka, kterou jsem zhltla na jeden zátah. Pobavila jsem se a styl autorky se mi tak zalíbil, že si na seznam k přečtení přidávám i Persepolis.
Jinak jsem samozřejmě nečekala, co že se z toho "šitíčka" nakonec vyklube.

kackamy
24.11.2018

Marjane Satrapi dokáže v Šitíčku skvěle rozptýlit všechny stereotypy, které by člověk mohl mít o íránských ženách. Opět bravurně zpracováno.