pepap pepap komentáře u knih

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Kniha mě zasáhla jako blesk z čistého nebe, ani nevím, proč jsem si ji kupoval ( aby byl efekt maximální, koupena byla z antikvariátu, vazba ve starém papíru :-) ). Zhltnul jsem ji jako jednohubku, pil jsem u ní pivo a prošvihl nějaké termíny odevzdávání v práci. Kniha byla jako výlet do duše Hanťi, komentovaná prohlídka lisovače starého papíru s romantickou duší pana Hrabala. Hned jdu na další.

17.07.2021 5 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Jak řekl doktor Hanibal Lecter ve filmu Mlčení jehňátek (což mě motivovalo tuhle knihu číst) : "Čtěte Marka Aurelia, ptejte se, co je každá věc sama o sobě". A to se mi líbí. Ještě od něj něco zkusím.

14.07.2021 4 z 5

Aeneas Aeneas Vojtech Zamarovský

Bavilo me cist. Pro vsechny, kdo citili po vypleneni Troje pachut horkosti a nespravedlivosti, zivot jde dal ;-)

03.07.2021

Budoucnost Budoucnost Apolena Rychlíková

Eseje formou uvah i obcasnych pohadek o definovani nove levice a jejich postoju. Podle meho nazoru velmi dulezita kniha, ackoli pro me (jako pro ne-sociologa a ne-politologa) pomerne tezke cteni.
O to vice bych rad vyzdvihl dva texty :
- Jak jsem (ne)nasla sveho boha Fatimy Rahimi, o osobnich zkusenostech s islamskou virou v Cesku zijicich Afghancu
- Kudy se vydat v postsekularni krajine ? Jakuba Orta, o idealech a osobnich projevech viry v ramci levice

Mozna jeste poznamka - vazba knihy je velmi originalni, nicmene pro castym ctenim a pouzivanim velmi trpi.

03.07.2021 4 z 5

Byla tohle krize?: Proč některá letadla nejsou vidět Byla tohle krize?: Proč některá letadla nejsou vidět Petr Fischer

Sebrané úvahy na téma koronavirové krize. Trochu mě mrzí, že jsem knihu neobjevil a nezačal číst dříve - autor mě namontivoval k opětovnému poslechu Camusova Moru.
Závěrečná kapitola "Tohle nebyla krize" krásně shrnuje předchozí úvahy. Čtení mě moc bavilo, především autorovy příměry jako "letadla, která nejsou vidět" nebo "mátový lísteček jako poslední chod".
Knihu chápu jako velmi potřebnou výzvu filozofii a filozofům k promýšlení dopadů pandemie.

13.06.2021 4 z 5

Homérova Ílias Homérova Ílias Jan Pilař

řežba pod branami Tróje - kdo koho propíchl, kterého slavného reka nebo krále to byl syn, komu který olympský bůh straní a koho naopak nemá v lásce, kdo se na koho urazil a kvůli čemu. Nikdy mě nenapadlo koukat na Homérovu Iliadu jako na antický "bulvár". Nicméně malost, pýcha a ješitnost se skrze bronzová brnění leskne jako kovové krovky brouků hovniválů :-)

01.06.2021 4 z 5

Ženy 60+ Ženy 60+ Pavla Frýdlová

Inspirativni biografie, obcas se vam tezka zivotni zkouska vynorila pred ocima z cista jasna.

25.05.2021 3 z 5

Spánek rozumu plodí příšery Spánek rozumu plodí příšery Aleš Palán

Chtěl bych doporučit jako jasný a uklidňující průvodce pandemií - všemi obavami, nezbytnými znalostmi virové problematiky, očekáváními i nesmyslnými smyšlenkami šířenými na sociálních sítích. Je to pecka !!

25.05.2021 5 z 5

Stručný příběh moderního umění Stručný příběh moderního umění Susie Hodge

Průvodce moderním uměním, opravdu stručný, nicméně plný námětů na výstavy a kulturní výlety. Obzvláště pasáže "Směry" a "Díla" mě bavily moc. Pro potenciální zájemce bych rád zmínil knihu "Slavné obrazy: Mistrovská díla v souvislostech", ta je víc podrobná.

25.05.2021 4 z 5

Příroda, nekonečná inspirace vědy Příroda, nekonečná inspirace vědy Mat Fournier

100% vsech vynalezu cloveka ma inspiraci v prirode - budete prekvapeni spojitostmi. Nebo ja jsem alespon byl a velmi.

V zákopech mysli V zákopech mysli Milan Hlavačka

hruzy prvni svetove valky v obrazech

A Bůh pravil: Musíme si promluvit! A Bůh pravil: Musíme si promluvit! Hans Rath

Vazne povedena knizka - Buh u psychoterapeuta :-) Rozhovory me bavily, inspirovaly a pribeh si me ziskal

13.05.2021 5 z 5

Naše studánky. Pověsti – legendy – místopis Naše studánky. Pověsti – legendy – místopis Petr Kovařík

Studanky v CR a povesti, co se k nim vazou. Rozhodne hezky napad na knihu a spousta inspiraci pro vylety

13.05.2021 3 z 5

Druhá neučebnice fyziky aneb Co jste si přáli vědět Druhá neučebnice fyziky aneb Co jste si přáli vědět Petr Stohwasser

na stredni skole / zakladce bych byl za knihu vdecny

13.05.2021 5 z 5

Den blbec - Historický kalendář průšvihů a přešlapů Den blbec - Historický kalendář průšvihů a přešlapů Michael Farquhar

Libila se mi myslenka - vybrat ke kazdemu dni v kalendari historicke "katastrofy" a nesdary. Uplne me neoslovil vyber udalosti, ale predstava, ze clovek rano vstane a rekne si "tak dnes byl zavrazden Caesar..." se mi libi doted :-)

Václav Hollar - Kresby Václav Hollar - Kresby Václav Hollar

Zajimalo me predevsim dilo Vaclava Hollara, ceskoho umelce 17. stoleti (vubec jsem o nevedel)

13.05.2021 3 z 5

Napínavá doba - Politické karikatury (a satira) Čechů, Slováků a českých Němců Napínavá doba - Politické karikatury (a satira) Čechů, Slováků a českých Němců Petr Karlíček

Knihou me bavilo listovat, dokonce nekolikrat. Vlastni cteni uz vazlo .. Myslim, ze jsem nebyl uplne zainteresovany do dobovych deni. Nicmene za pujceni kniha rozhodne stoji - predevsim s ohledem na mnohdy bizardni hesla nasich politickych stran na billboardech.

Český satirikon Český satirikon Jiří Žáček

Poezie pana Žáčka je trefná a rozveselí.

13.05.2021 4 z 5

Svatá Barbora Svatá Barbora Marek Šindelka

prehledny pruvodce velice neprehlednou kauzou - forma komiksu mi prisla jako ulita slozitosti udalosti

13.05.2021 5 z 5

Dobře utajené housle / Jablko je vinno Dobře utajené housle / Jablko je vinno Miroslav Horníček

Dobre utajene housle jsem uz cetl/poslouchal aspon stokrat - postrehy pana Hornicka a aplikovani konstrukci z krasne literatury na kazdodenni zivot.
Jablko je vinno - recnicky souboj dvou manzelu, kde arenou jsou nejznamejsi pary napric svetem povesti a bajnych povidek