Napínavá doba - Politické karikatury (a satira) Čechů, Slováků a českých Němců

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Politická karikatura je pozoruhodným zrcadlem společenských i historických událostí. Tato kniha mapuje velmi výbušné a složité období našich dějin z pohledu politické karikatury tak, jak vycházela v novinách či v humoristických časopisech. Zabývá se otázkami války a míru, volebním bojem v letech 1935–1954, antisemitismem a rasismem, obrazem hospodářské krize a nakonec se věnuje národnímu typu v humoru a kreslené satiře. Dokáže karikatury a satiru vystihnout ve všech jejích polohách: v úloze katalyzátoru obav a strachu, ale i nadějí, předsudků, stereotypů a mýtů. Ukazuje kreslené vtipy jako nástroje politických stran, ideologií i čiré propagandy. Postihuje jejich očistnou funkci při nastavování zrcadla lidské hlouposti, a zároveň poukazuje na jejich bídu, tupost a nízkost zvláště tam, kde je využíval vládnoucí totalitní režim....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370811/big_napinava-doba-politicke-karikatury--Ox2-370811.jpg 4.310
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Napínavá doba - Politické karikatury (a satira) Čechů, Slováků a českých Němců

petrarka72
20.12.2022

Exkurs do historie Československa, od druhé republiky a prosazování se fašismu po únorový převrat a počátek neméně temných bolševických padesátek, optikou karikaturistů různého politického a osobnostního zaměření, jak je sebral a jazykem vědecké práce popsal Petr Karlíček. A protože karikatury charakterizuje zkratka, nadsázka a aktuálnost zejména politická, tu a tam je to paradoxně neveselé čtení. Názvy časopisů ze sledovaného období člověk většinou slyšel, ať už jde o Humoristické listy, Kvítko, Simplicissimus, Šejdrem, Ejhle, Šidlo či Dikobraz (o jeho necenzurované zahraniční verzi jsem dosud nikdy neslyšela). Kromě jmen známých také z jiných oblastí (Franta Bidlo, Josefové Lada a Čapek, Václav Lacina, Ondřej Sekora...) se objevují i ta, které zavál čas a která nemají z různých důvodů příjemný zvuk (František Voborský, Josef Opluštil, Josef Rejthar, Karel Rélink...)... Pepap má pravdu - lépe se listuje než čte - ale informace o proměnách mediálního prostředí, cenzuře nebo propagandistických úkolech humoristických tiskovin jsou pozoruhodné. "Než opustíte výstavu, rozmyslete si, kterou z vystavených karikatur si zakoupíte na památku napínavé doby, ve které žijete." (Katalog výstavy v Mánesu, Praha 1934)

pepap
13.05.2021

Knihou me bavilo listovat, dokonce nekolikrat. Vlastni cteni uz vazlo .. Myslim, ze jsem nebyl uplne zainteresovany do dobovych deni. Nicmene za pujceni kniha rozhodne stoji - predevsim s ohledem na mnohdy bizardni hesla nasich politickych stran na billboardech.


adevr
14.04.2021

Velmi zajímavá knížka, plná nádherných dobových kreseb a informací o žánru karikatury a politického vtipu, které budou mimo tuto knihu těžko dohledatelné.