Český satirikon

Český satirikon https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/308498/bmid_cesky-satirikon-NaI-308498.jpg 4 8 3

Knihu epigramů, parodií a humoristické poezie života ilustroval Adolf Born. Epigramy, humoresky a parodie píše Jiří Žáček celé půlstoletí a vždy je ilustroval Adolf Born. Z nich vznikla nová básnická kniha Český satirikon (1966–2016). Obsahuje nejlepší Žáčkovy satirické verše a většinu Bornových ilustrací k těmto básním. Český satirikon dělá průvan ve světě opatrných názorů a vysmívá se samolibým tvorům, kteří rádi poučují a myslí si, že mají patent na pravdu. Arbitři vkusu jsou za všech dob smrtelně vážní, mají rádi úpění a pláč, zato smích jim připadá podezřelý. Z toho důvodu se humor s poezií obtížně kříží, ale v případě Jiřího Žáčka je to spojení šťastné a plodné, posvěcené desítkami ilustrací Adolfa Borna. Jiří Žáček nemá valnou důvěru v příliš obšírné myšlenky a před kazateli věčných pravd dává přednost provokatérům a snílkům. Píše satiru, která nepoučuje, nýbrž inspiruje k vlastním názorům.... celý text

Afilada
14.06.2023 4 z 5

Milé, vtipné, poetické, výstižné. Životní pravdy v pár slovech, podáno hladivou formou. Občas (výjimečně) příliš socialisticky staromilné, takže jsem ubral jednu hvězdičku. Jinak (i díky Bornovi) má tato kniha potenciál na max. ocenění.

pepap
13.05.2021 4 z 5

Poezie pana Žáčka je trefná a rozveselí.

Amanita79
03.03.2019 5 z 5

Výběr z patnácti sbírek pana Žáčka s krásnými ilustracemi Adolfa Borna. Je to milé, vtipné, trefné. "Dospěla-li lenost k mozku, už je pozdě na rákosku." :)

Jiří Žáček
česká, 1945