Ezopovy Bajky

Ezopovy Bajky https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245406/bmid_ezopovy-bajky-EXP-245406.jpg 4 37 6

Podle dějepisce Herodota žil v Malé Asii v 6. století před Kristem otrok Aisopos čili Ezop. Byl prý hrbatý, znetvořený a koktavý, ale hlavu měl bystřejší a myšlení pronikavější než lidé urostlí a zdraví. Uměl pobavit posluchače zvířecími bajkami a vtipnými příběhy, ale zdaleka ne všichni jeho současníci byli jeho obdivovatelé. Traduje se, že byl v Delfách popraven za údajné rouhání bohům. Ezopovi byla připisována většina starověkých bajek, zapsány však byly až po třech stoletích od jeho smrti. Mnohokrát byly převyprávěny prózou i ve verších a najde se jen málo těch, co by nevěděli, kdo byl Ezop. Ale ať už se ten moudrý muž jmenoval Ezop, nebo jinak, ať už žil v 6. století před Kristem, anebo jindy, ať už byl thráckého původu, nebo jného, hlavní je, že jeho bajky dodnes nezestárly. Svět se za tu dobu změnil od základu, lidé létají do vesmíru a dorozumívají se přes celou zeměkouli, ale ovládají je tytéž radosti, vášně a zlozvyky jako Ezopovy současníky. Proto jim tak dobře rozumíme - dospělí i děti. Vzít do rukou převyprávění Ezopových bajek od Jiřího Žáčka a číst si s dětmi moudré a vtipné příběhy, prohlížet si ilustrace Adolfa Borna a povídat si o životě, to může být chvíle, která se nám zapíše do paměti.... celý text

Přidat komentář

Vidlička
12.12.2023 5 z 5

Musím si povzdechnout - jak se tak kolem sebe dívám, pořád čte ty bajky nějak moc málo lidí, ale i kdyby nečetlo, tak by přece stačilo občas přemýšlet i o ostatních než jen o sobě. No nic...

A páně Bornovy ilustrace? Krásné, vtipné, roztomilé, prostě nepřekonatelné jako vždy.

Aknel26
23.01.2022 5 z 5

Vůbec se nedivím, že Ezopovy bajky odolaly času a promlouvají k nám už nějakých dva a půl tisíce let. Hrdiny bajek jsou sice zvířata, ale jejich vlastnosti jsou ryze lidské - a většinou záporné: závist, lakota, hloupost, lstivost, sobectví... Prostě něco, co je a bude stále aktuální. (I když se našlo pár bajek, jejichž pointa mi přišla "mimo mísu".)
Tento soubor se mi moc líbí už kvůli ilustracím mého oblíbence Adolfa Borna a také proto, že Jiří Žáček bajky odvyprávěl srozumitelným jazykem, takže jsem mohla číst i s pětiletým synem - popravdě jsem ani nečekala, že by ho bajky tak zaujaly. Často jsem mu sice musela podobenství vysvětlit polopatě, ale zase jsme si mohli o příbězích povídat. Nechybí tu notoricky známé bajky, ale s některými jsem se určitě setklala vůbec poprvé. Překvapilo mě, když jsem narazila na bajku o myši z města a myši z venkova - myslela jsem, že je to mnohem novější příběh. Naší nejoblíbenějsí se stala asi ta o chytrém oslu.


ddkk
07.12.2021 5 z 5

Milé, vtipné, laskavé a poučné. S přidanou hodnotou Bornových ilustrací. Menší děti určitě přečtou kratičké kapitoly, ale někdy potřebují vysvětlení:

O lvu a oslu
...Osel je osel a lev je lev, ale když se savanou valí stádo rohatých buvolů, i král zvířat jim uctivě ustoupí z cesty.

Doporučuji.

Pavlína79
10.10.2020 3 z 5

knížka moc hezky zpracovaná - text i ilustrace, jen nevím, zda děti poselství vždy pochopí

AVmagix
05.01.2020 4 z 5

Také povinná školní četba. Výstižné, pravdivé, poučné. Jako povinná četba OK.

suri101
22.07.2016 4 z 5

Knížku jsem dostal za vysvědčení a mám v ní podpisy pana Žáčka i pana Borna. Moc si jich vážím.
O bajkách jsme se ve škole učili, tak jsem si rád přečetl ty nejznámější. Knížka se mi moc líbila, protože tam byl vtip a ponaučení.

Štítky knihy

pohádky bajky

Autorovy další knížky

Jiří Žáček
česká, 1945
1983  88%Aprílová škola
2010  91%Krysáci
1996  92%Slabikář
2015  86%Ezopovy Bajky
2007  81%Okurková sezóna

Kniha Ezopovy Bajky je v

Právě čtených1x
Přečtených56x
Čtenářské výzvě10x
Doporučených4x
Knihotéce35x
Chystám se číst10x
Chci si koupit8x