pepap pepap komentáře u knih

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

O tom, že i když jste divný a děti a nejste na to samy, tak je to príma

Petra Soukupová mě baví. Pořád a pokaždé. Ano, už vím, co od jejich knížek čekat a asi mě v budoucnu čeká zklamání. Zatím jsou ale její knížky naprosto boží :-)

15.01.2022 5 z 5

Procházky po pražských hřbitovech Procházky po pražských hřbitovech Petr Kovařík

Kde je kdo v Praze pochován, docela mě to bavilo

15.01.2022 3 z 5

Praha ožralá Praha ožralá Radim Kopáč

Perfektní nápad, průvodce po pražských putikách. Obzvlášť Petr Stančík exceluje v romantickém popisu poutních míst pražských alkoholiků skrze staletí. Dozvíte se, kde se nachází Jedová chýše, Kovárna a Bába muzikantů Třech sester nebo budete žasnout nad Hrabalovým standardním kolečkem po nálevnách. Zkrátka jediný turistický průvodce, který si zaslouží být součástí vaší knihovny!

15.01.2022 5 z 5

Klaun si povídá s Bohem Klaun si povídá s Bohem Jiří Suchý

Pan Jiří Suchý je charakteristická figura na komediantské scéně, mám ho rád. Ve své knize otevírá svoje myšlenky světu, což oceňuji ( jeho mysl mě totiž zajímá ). A zase mě několikrát ( jako už tolikrát ve svých hrách .. ) rozesmál a vnukl mi podnět k dalšímu uvažování ( třeba "kde a jak vzniká v naší hlavě nápad .. ? Co to vůbec je?" ).

15.01.2022 3 z 5

Kompletní průvodce půstem Kompletní průvodce půstem Jimmy Moore

Půst býval po dlouhou dobu přirozenou součástí lidského života. Tato kniha ukazuje způsob opětovného začlenění hladu do našeho životního biorytmu. Dozvíte se o podstatě pocitu hladu a jak ho překonat. Já mám přečteno a jdu plánovat svůj půst ;-)

14.01.2022 4 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Jiří Wolker byl tak nádherně obrazný a tak upřímný a přesvědčený socialista, verše se poslouchají jedna radost .. Výstižně zachycuje bídu a strasti života chudého pracujícího, s mladickou vitalitou a nadšením zpívá o světlém zítřku dělnictva. Škoda, že se nedočkal vyššího věku, byl bych zvědav na vývoj jeho tvorby.

12.01.2022 4 z 5

Host do domu Host do domu Jiří Wolker

Ve sbírce se snoubí básníkova láska k domovině, jeho křesťanské kořeny a tradice s ideály nadšeného socialisty. Je to krásná oslava života, dvojzpěv rodící se mysli a bušícího srdce mladého muže objevujícího svět. A vážně doporučuji báseň "Ze soboty na neděli", ta je naprosto fantastická.

12.01.2022 4 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Když město zachvátila epidemie nebezpečné nákazy, uchýlila se skupina lidí do dobrovolné izolace, kde se rozhodli strázně přečkat. Dlouhé chvíle si krátili povídáním příběhů. Převážně lechtivých příběhů.
Ne, to není vladní doporučení ze dnů sílící pandemie, takhle přečkala parta mladých Florenťanů morovou ránu v Boccacciově Dekameronu. A docela je to bavilo

10.01.2022 4 z 5

100 x Václav Havel 100 x Václav Havel Pavel Kosatík

Dle mého velmi dobrý knižní počin pro porozumění myšlenkám a osobnosti Václava Havla.
Vždycky jsem například tápal nad jeho podporou americké invaze do Iráku... Z dnešního zpětného pohledu ( který je vždy zavádějící a nefér .. ) se zdá být vyloženě špatně ! V tomto a mnohých dalších postojích Václava Havla mi kniha poskytla nové úhly pohledu a nové možnosti jejich chápání. Takže jsem ještě více uvědomělý a zatvrzelý "Havloid" a "pravdoláskař" ;-)

09.01.2022 4 z 5

Růže pro Emilii Růže pro Emilii William Faulkner

Povídka jako literární útvar není vůbec jednoduchý prostředek na vyjádření - jako vypravěči musíte být velmi obratní a v poměrně krátkém textu čtenáře zaujmout, dostat jej do příběhu, případně mu předložit myšlenku nebo situaci k zamyšlení. William Faulkner tohle všechno umí s bravurou. Je jedním z nejlepších autorů povídek, co jsem měl kdy možnost číst.

08.01.2022 5 z 5

Nesmělí Nesmělí Marta Dancingerová

Nesmělost jako superschopnost. Nesmělost jako důležitý a neprácem opomíjený faktor našeho světa.
Čtení mě bavilo, ideálka do kavárny. Kraťoučké příběhy, kde základem je vždy nějaká povšimnutá situace ze života a zbytek dodá fantazie autorky.

07.01.2022 4 z 5

Jak a o čem přemýšlejí filozofové Jak a o čem přemýšlejí filozofové Nicholas Fearn

Tahle kniha me moc bavila a osobne ji povazuji za pocatek sveho dalsiho cteni filozofickych temat.

19.12.2021 5 z 5

Z pamětí hmyzovědce Z pamětí hmyzovědce Jean Henri Fabre

Knihu jsem poslouchal jako audio.A poslech mě moc bavil.
První věc, co si ukradla moji pozornost, byla slovní zásoba použitá při popisech a košatost vyjádření - nejedná se v žádném případě o nudné povídání o hmyzu. Spíš je to napínavý román, kde jedna pozoruhodnost trumfuje druhou.
Další věcí je vědcův úžas nad propracovaností a schopnostmi malých spoluobyvatel naší planety, které snesou srovnání s našimi a v mnohém je předčí.
Poslední předností této knihy je interpretace. Pan Svěrák mě strhnul a oddělil od ostatního světa a vrátil mě zpět, až po poslední kapitole.

01.12.2021 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Tenhle román byl moc dobrý. Lidské vztahy představují labyrint otázek a kostlivců ve skříních, který rozplétáme celý život. V románech pana Hájíčka se tak děje pravidelně. Pořád musím říct, že nejlepší mi přišla autorova kniha "Dešťová hůl". Současně mě kniha pohltila a já jsem se napjatě těšil na rozuzlení a vysvětlení alespoň některých nejasností a tajemství nadnesených v románu, a tohle mé přání nebylo tak úplně vyslyšeno.
Myslím, že autor s tak vytříbeným talentem psát skvělé romány může překročit svůj vlastní stín a napsat ještě něco lepšího. Já si to rozhodně koupím.

29.11.2021 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Knihu jsem poslouchal jako audio a poslechu jsem se docela bál. Bál jsem se, že audiokniha bude něco jako "Instalatér z Tuchlovic" - posměšný soubor smyšlených příběhů v nářečí určený jen pro prvoplánové pobavení. Tak to ale není. Příběhy se povedly a myslím, že dobře vystihují alespoň některé momenty a specialitky života na dědině - věčné handrkování o majetek, pomluvy, klevetění a závist, ze kterých tu a tam zazáří lidská dobrota. Bavilo mě to a vtáhlo.

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Knihu jsem si pořizoval ještě pod vlivem nadšení z díla "Raději zešílet v divočině"a nezklamala. Špalíček lidských osobností, kteří rezignovali na konvence a principy obecně sdílené v naší civilizaci, kteří hledají vlastní cestu seberealizace, životního naplnění a štěstí. Palánovy knihy dle mého vyjadřují úctu a naději v člověka. V člověka, kterému třeba nerozumím, ale rád ho poslouchám.

Kniha apokryfů Kniha apokryfů Karel Čapek

Co se mohlo dít na pozadí známých pověstí a biblických příběhů - krátká a dle mého názoru velmi chytrá vyprávění vymyšlená panem Čapkem. Představa, že takové perličky vycházely jako sloupky v novinách, je pro mě přímo fascinující. Závidím...

Věta jako povolání Věta jako povolání Karel Hvížďala

Karel Hvížďala má co říct a ví jak to říct...
Autor prožil nejbouřlivější dějiny minulého století a díky svému dědečkovi i babičce s očima i myslí otevřenou. Nastřádal tak řadu fascinujících příběhů. Já jsem z autora cítil pokoru a trpělivost naslouchat "životu" a snahu porozumět. A to mám rád. Tak také mně bavilo naslouchat autorovi.

29.11.2021 5 z 5

Šokující pro mě bylo především obrovské zlehčování dopadů výbuchu jaderné elektrárny Černobyl lidmi žijícími přímo v oblastech katastrofy, a to v důsledku absolutně nedostatečné informovanosti obyvatel představiteli vlády. Ačkoli by varováními a uveřejněním byla zachráněna spousta životů, vize mezinárodního skandálu byla dostatečným důvodem k mlčení a zametání pod koberec. Nedělám si iluze, že tohle je praxe pouze totalítních vlád, každý mocný papaláš se bude snažit ututlat svá selhání - bezcitně a za každou cenu. A ochranu proti tomu vidím právě v transparentnosti a nevládních demokratických institucích.

16.11.2021 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Kurz filozofie v dopisech a pribezich mlade Sofie. Kniha me pritahla k historii filozofie a nastartovala muj zajem o jednotlive predstavitele. Moc se tesim, az se ke knize vratim, vzdelanejsi v oboru.

16.11.2021 5 z 5