Růže pro Emilii

Dvě desítky povídek vynikajícího amerického spisovatele, líčí trpkou skutečnost života na otrokářském Jihu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11648/ruze-pro-emilii-3So-11648.jpg 4.125
Literatura světová, Povídky
Vydáno, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Collected Stories of William Faulkner, 1930

Kniha Růže pro Emilii

Knišíl
05.09.2019

Kvalita jakou dosahuje tato sbírka povídek není pro mě překvapující. Autorem je přeci jeden z nejlepších amerických spisovatelů všech dob, a to nepřeháním, pokud alespoň trochu máte cit pro krásu literatury, uznáte, že Faulkner je výborný vypravěč, který dokáže upoutat nejen popisnými pasážemi (ať již přírody, psychologie postav, akčních scén), tak také dialogy, kde každé slovo jest tam, kde máti být. Druhá strana mince, a to ta nelichotivá, Faulknerovy tvorby spočívá leckdy v náročnosti textu, který klade čtenáři překážky, a mnozí nepřeskočí ani tu první, pak samozřejmě zůstane Faulkner "tím nečitelným intelektuálem pro snoby", a i tento názor chápu. Faulkner naznačuje a žádá doplnění, pokud to nepřichází texty nemusí dávat smysl. Chce to pak přečíst si pár kritických analýz jeho povídek-děl a čtenář (já sám jsem si tím prošel) zprvu nechápající a odmítající jeho tvorbu se do ní zamiluje, protože začne chápat, ale vyžaduje to učení a tedy čas.

Montezuma
08.11.2014

Četl jsem jen Růži pro Emilii, ale to teda byla darda! Samota je svinstvo, propast nejhlubší a co tam dole člověk najde jsou výhonky šílenství...Alespoň už vím, kde se inspiroval Hitchcock a autor knižní předlohy Psycha.

Volání divočiny
Volání divočiny