Hluk a vřava

Jde o otřesný až hrůzný portrét duševní a morální degradace jižanské rodiny Compsonů v prvních desetiletích 20. století. Složitou vyprávěcí technikou (proudy vědomí, časté střídání časových rovin) i kompozicí (například část příběhu poslední generace rodu vypráví syn idiot) seznamuje Faulkner čtenáře se světem čtyř dětí alkoholika a jeho neurotické ženy. Název knihy je symbolicky převzat z Shakespearova Macbetha....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26659/hluk-a-vrava-7ax-26659.jpg 3.954
Vydáno, Odeon

The Sound and the Fury, 1929

Kniha Hluk a vřava

Finn69

Hluk a vřava je skutečně těžké čtení, dal jsem to až napodruhé. Ale stojí to za to.
Faulkner vás hned na začátku hodí do chaotického proudu záblesků minulosti, skutečnosti i budoucnosti, které se míhají v hlavě mentálně postiženého Benjyho. A jelikož on samozřejmě nechápe, co se to kolem děje, těžko to může napoprvé pochopit nebohý čtenář. Tohle je okamžik, kdy řada lidí knížku s buď s užaslým "WTF?" nebo s pocitem že na to prostě nemá, na dlouho odloží někde hluboko do knihovny, aby na ni neviděli.
Napodruhé už je to stravitelnější, a překonáte-li Benjiho kapitoly, zjistíte, že zbytek knihy se nejen čte daleko líp, ale že vám osvětlí i ten chaotický začátek. A najednou zjistíte, že je to výborná knížka. Pořád je to náročné čtení, střídají se tu vyprávěči, styly, časové roviny, jazyk... Řada věcí je nedořešených a musíte si je domyslet. Ale pokud jste se dostali až sem, tak to už jsou všechno věci které zvládnete a dokážete si je užít.

stagno

Z úvodních nesourodých a útržkovitých vzpomínek mentálně retardovaného
Benjyho vystupuje/zapojením dalších vypravěčů/postupně stále ostřejší obraz
rodiny Compsonů-lidí morálně devastovaných,nešťastných,ubližujících si navzájem
i sami sobě.Jde o nesmírně plastické zobrazení malé výseče života na americkém jihu,
literaturu čtenářsky náročnou,ale v pravém slova smyslu krásnou.Samozřejmě patří
dík i manželům Pellarovým za výborný překlad.

Putnas
21.05.2019

Mistrovské využití proudu vědomí a kolosální mindfuck.

vlkcz
22.03.2019

Asi nejsem pro tuhle Velkou Literaturu dostatečně zralý.
Jo, jako experimentální text to není špatné, ale prokousat se první polovinou knihy bylo úmorné. Pak už je to čtivější, jenže pořád, z mého pohledu, o ničem. Ve vyprávění o spolku nesympatických až odporných typů jsem si nenašel v podstatě nic, co by mě oslovilo.
Formálně podobné jako Vražedné léto od S. Japrisota, ale tam mi to střídání hledisek přišlo propracovanější a mělo překvapivý závěr. Tady nic.

vitaly0472
15.09.2018

Kniha se mi četla těžko. Čím dále pokračoval příběh, tím pochopení bylo lehčí a nejasnosti z prvních části začínaly dávat smysl. Původně jsem příběh chápal, jak zánik jednoho z mnoha otrokářských rodů Ameriky. Ve skutečnosti je to vedlejší. Kniha dává smyl, když se čte, jako spis o čase. Nejde o příběh, takových příběhu už bylo napsáno hodně i před Faulknerem, nic nového v tom není, jde o formu, o zvláštní způsob náhledu na děj.
První část je nejdůležitější. Popisuje vnímání času jako jednoho celku v nezávislosti na tom v jakém úseku se zrovna pozorovatel nachází. Benjy neumí rozlišovat mezi přítomnosti a minulost. Často taky umí předvídat budoucnost, když truchli nad něčím, co se ještě nestalo.Takto vidí čas někdo/něco, co je mimo něj neboli sám Stvořitel. Postižený Benjy je tak překvapivě vyvyšován nad všechny ostatní postavy.
Trochu jiný náhled na čas je zobrazen v oddíle Quentina. Quentin je opakem Benjamina - je vzdělaný, má skvěle vyjadřovací schopnosti. Oba dva rozdílné bratry spojují dvě věci: posedlost sestrou Caddy a Čas. První tak zajímavý není. Jak jsem uváděl, děj v románu je jen prostředkem. Quentin se snaží čas zachytit intelektem, na rozdíl od jeho bratra, který ho umí pojmout v jeden celek jen tak. Quentin proti času bojuje. Utržené ručičky od hodinek nezastaví mechanizmus. Sebevražda nepřetrhne běh času a příběh Compsonových pokračuje dál.
Další dvě části knihy slouží k pochopení a rozpletení prvních dvou. Jsou tam i klíče pro čtenáře k navedeni na správné vnímání románu. Slečna Quentin Compson opakuje cestu své matky nebo slova služka Dilsey Gibson: "I've seed de first en de last . . . . I seed de beginning, en now I sees de endin"

Chystám se na druhé čtení. Ostatním taky doporučuji pro plné pochopení číst víc než jednou.

m4xp4yn3
12.03.2017

Hutné jak kráva, emotivní, barevné. Faulkner chápe, že klíčem ke komplexnímu zážitku je střídání hledisek. Nestřídá jen postavy, ale i jejich emocionální rozpoložení. Nejde čtenáři naproti, Hluk a vřava je pro fajnšmekry, zážitek si musíte zasloužit pozornou četbou. První část je ňuňu, asi to nejlepší co jsem kdy četl, záplava popisů nejběžnějších věcí mimořádně kreativním slovníkem. Naprosté splynutí s postavou, přestože je tak odlišná. Druhá část intelektuální emo deprese. Třetí ve znamení odporu vůči vypravěči, naprosto pohrdajícímu všemi hodnotami. Čtvrtá - působivé rozuzlení, zanechávající ve mně neklidný klid.

inigo_montoya
07.03.2017

Když jsem knihu dočetla, byla půlnoc a já šla spát. Druhý den jsem se vzbudila a nemohla na ten konečně uzavřený příběh přestat myslet.
Hluk a vřava je bezesporu mistrovské dílo. Na začátku to tak ale nevypadá a složitost s jakou jsou první dvě kapitoly napsány odradí nejednoho čtenáře. Kniha má 4 kapitoly, vyprávěny různými lidmi. První popisuje Benjy - mentálně postižený nejmladší bratr rodiny Camptonových. Jeho myšlenky jsou na stránky natisknuty náhodně, každá příhoda spouští vzpomínky na události jiné, v jiné době a Benjy na ně přeskakuje. Popravdě doporučuji si najít online osnovu, která jeho příběhu dá větší význam. On je totiž celý příběh popsán v té jedné kapitole. Jen to člověk nevidí, nechápe.
Druhá kapitola (každá je hezky rozvrhnutá, kolem 25 procent knihy) patří Quentinovi, nejstaršímu bratrovi. Ten má psychické problémy a jeho příběh byl pro mě možná ještě více matoucí než Benjiho vyprávění.
Druhá půlka knihy už postupuje hezky chronologicky, odhaluje další stránky pádu rodiny Comptonových a proč tomu tak bylo.
Moc se mi líbilo jak bylo nahlíženo na Caddy. Možná nejdůležitější postavu knihu, která však sama nedostala prostor.
Rozhodně to není oddychové čtení, ale to ty nejlepší knihy výbají jen zřídka.

marukm
04.05.2016

Stream of consciousness jako vyprávěcí technika není můj šálek kávy. Knihu jsem přečetla, ale moc jsem si to neužívala. Každopádně příběh zajímavý.

Zdroj
Zdroj