Absolone, Absolone!

Faulknerův vrcholný román popisující drama jižanského rodu Sutpenů, jehož zakladatel, bílý nuzák Thomas, se vyšvihne mezi bělošskou aristokracii bohatých plantážníků, ale zavržením syna-míšence vyvolá řadu tragických událostí, pod jejichž tíhou hyne celý rod. Příběh je vyprávěn několika vypravěči, z nichž každý zná jen část pravdy a vnáší do děje svůj osobitý pohled, odehrává se v několika rovinách, v přítomném i minulém čase a rozvíjí se v složitý, hrůzný, ale i reálný obraz života na americkém Jihu v časovém rozpětí téměř sta let, kdy děsivé drama otrokářské minulosti znovu a znovu nahlodává přítomnost. Pro snazší orientaci v spletitosti postav a děje připojil autor chronologii událostí a genealogii. Přebal a vazbu navrhl Václav Sivko s použitím fotografie J. V. Kolka. Graficky upravil Jan Wild....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23116/absolone-absolone-23116.jpg 4.232
Vydáno, Mladá fronta

Absalom, Absalom!, 1936

Kniha Absolone, Absolone!

m4xp4yn3

Bylo to náročné, ale konečně hlásím dočteno. Knize jsem věnoval měsíce sporadického, ale soustředěného čtení. Do tohoto Faulknera se není možné nutit silou.
Odměnou za vytrvalost je zatím nejkomplexnější román, který jsem četl. Grafoman Dostojevský by mohl závidět hutnost Faulknerových souvětí, účelnost i plastičnost postav, vytvoření živoucího kusu světa (což je s podivem, protože popisy prostředí tu téměř chybí - přesto jsem měl vždy přesnou představu o zasazení scén, vše podstatné vyplyne z vnitřních monologů).
William Faulkner si prý často stěžoval na to, že nemůže jednotlivé vypravěčské hlasy odlišovat různobarevným tiskem. Nenechal se tím ale omezovat a prostě tak psal a těžil maximum z toho co mu umožnila kombinace závorek a kurzívy. Neochotu nakladatelů nese na zádech čtenář, který si tu v už tak husté síti motivací, traumat a křivd musí dělat jasno v rozlišování čí že vnitřní monolog četl doposud, který hlas začíná za následující závorkou a kdy se změní časová perspektiva o padesát let. Autor mu s tím nepomůže, tak nezbývá než se nechat strhnout proudem a na konci jednoho z těch nekonečných odstavců holt použít důvtip (a ano - Absolone, Absolone obsahuje nejdelší románové souvětí o nějakých 1300 slovech).

Knihu doporučuji hlavně fajnšmekrům, ale musím zdůraznit že autorova stylistická extravagance není samoúčelnou manýrou. Díky ní před námi rozkládá extrémně nuancovaný pohled na historické trauma amerického Jihu, které doznívá dodnes. Faulknera bychom měli číst i proto, že dnešní společenská situace zejména ve spojených státech je dozvukem staletí dlouhé ozvěny otřesných dramat, do kterých nám tato kniha zprostředkovává niterný vhled.

Jodys.63

Někdo tu napsal, že v sobě musí nechat knihu “doznít” , ale to myslím v tom dokonavém tvaru Faulkner přesně nechce... je to fenomenální a není to o počtu hvězdiček

Storm.b
02.02.2017

Nečekal bych, že se někdy dostanu ke knize, kterou nebude v mých silách dočíst... ale je to tady. Uvidíme, možná časem tomu ještě dám šanci. Ale nemohl jsem se prokousat začátkem, který je strašně suchý a navíc zamotaný (ve smyslu - neustálé opakování už řečeného).

Lena79
19.03.2016

Příběh je pěkný a zajímavý. Nutí číst dál, abychom pomalu rozplétali spletité osudy.
Kniha se nečetla snadno, nevadilo mě ani tak četné množství složitých souvětí, jako časté opakování se informací...Ale možná je to autorův záměr, aby se v tom čtenář vůbec vyznal....

kacimilek
09.08.2015

Složitá? Až moc. K téhle knize se ještě musím pročíst.

ponrepo
28.08.2014

Dala jsem na doporučení, zakoupila v antikvariátu na Smíchově a pustila jsem se do čtení. Text není snadný, v douhých souvětích jsem se někdy ztrácela, ale ráda jsem se vrátila a četla znovu, pomalu, s prožitkem. Včera jsem knížku dočetla. Nechci teď nějaký čas číst, chci si nechat knížku v sobě doznít. Je to jako spirála kolem příběhu, čtením kroužím kolem a vidím příběh pokaždé z jiné strany, pohledem různých vypravěčů, komplexneji. Určitě se ke knížce ještě po čase vrátím.

Abulafia
23.08.2014

Čtenářsky velmi náročné, ale stojí to za to.

Knížku jsem si vypůjčila v angličtině a první kapitoly jsem četla většinou tak dvakrát až třikrát. Přečetla jsem cca 1/3 a stále jsem se nemohla zbavit dojmu, že tomu, co se tam děje, rozumím jenom zčásti a jaksi zastřeně. Ze strachu, že mi utekla nějaká podstatná informace, jsem si Absolone, Absolone! vypůjčila i česky. Bylo to pro mě velké ponížení, neboť se mi ještě nestalo, abych se musela vzdát a hledat k anglické knížce český překlad. Pochyb o nedostatečné úrovni mé angličtiny mě zbavil první pohled na český text... ano, i ten jsem v některých částech četla dvakrát.

Teď si asi řeknete, že to muselo být něco příšerného a proč dávám pět hvězdiček knize, která se prakticky nedá číst. Ale už sama skutečnost, že jsem Absolone, Absolone! přes všechny překážky neodhodila v dál, o něčem svědčí. Zaujala mě od první stránky, má výborně vypracované postavy a rozměr antického dramatu.

Obtížný jazyk knihy není způsobený tím, že by Faulkner neuměl psát. Takhle knížka se nečte dobře proto, že se číst dobře nemá... Jde o temnou, krvavou historii amerického Jihu, demonstrovanou na neméně temné a krvavé historii jedné rodiny... a k rodinným tajemství se prostě zadarmo nedostanete.

valley
21.07.2014

jedna z nejlepších knih (ne-li nejlepší), jakou jsem kdy četl. Je pravdou, že začátek byl hodně těžký, ale když jsem se knihou poprvé "překousal" (a od 6. kapitoly už to nebyl zas takový problém), musel jsem jí přečíst znovu a pak dokonce potřetí. Výsledný obraz je nepřekonatelný, krásný, smutný a naprosto impozantní.

Kolíbka
Kolíbka