Pobertové

Děj se odehrává na začátku 20. století v době prvních automobilů, ve smyšleném Yoknapatawském okrese, městě Jeffersounu, ale větší jeho část se odehrává opodál, na hranici státu Mississippi v tennesseeském Memphisu a nedalekém Parshamu. Hlavním hrdinou je Lucius Priest, již coby dědeček, který vypráví o zážitcích několika dní, kdy se jako jedenáctiletý chlapec s dvěma zaměstnanci otcovy povoznické stáje - indiánským míšencem Boonem a černochem Nedem - vydá na výlet do Memphisu. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73905/pobertove.jpg 4.136
Vydáno, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

The Reivers, 1962

Kniha Pobertové

jindra2
20.10.2019

Ta kostrbatá souvětí se nedají číst.

Pavlaj
17.05.2019

Krásný příběh o jižanském gentlemanství a složitých vztazích mezi bílými a černými. Škála skvěle prokreslených, úžasných postaviček. Jednu hvězdičku dolů za hodně složitá souvětí, které dneska působí zastarale (i když aby ne, když se autor narodil v předminulém století) a těžko se čtou.

Boogie007
20.03.2019

Byla jsem malá, měla jsem zrovna angínu a protože jsem čekala na další dávku antibiotik, mohla jsem se dívat na televizi do nočních hodin. Dávali Poberty a mě zcela uchvátili (něco podobného se mi stalo jen u Frajera Luka). Na další shlédnutí jsem si musela počkat, až se mi podařilo konečně sehnat DVD, ale ke knížce jsem se dostala snadněji. V knihovně jsem si ji půjčovala několikrát ročně. Tak moc jsem ji toužila mít doma, že jsem uvažovala o "trvalé výpůjčce". Nakonec jsem ji objevila ve výprodeji a můj štít zůstal čistý :-). Čtení se musíte naplno věnovat, autor rád používá věty, které zaberou skoro 1/2 stránky, tak se nesmíte ztratit. Ale příběh náhlé volnosti, poznávání světa dospělých, automobilu a koně s neobvyklou chutí mě natrvalo zaháčkoval.

denib
15.10.2017

Hodnotila bych mnohem lépe, kdyby nebylo těch neuvěřitelně dlouhých souvětí. Ono to sice navozovalo dojem vtipného vyprávění, ale taky mě to vytrhovalo z děje. Bylo totiž potřeba se na ty dlouhé věty soustředit a někdy i přečíst si je dvakrát. Jinak ale hezká kniha. Komu ta složitá souvětí nevadí, tomu se kniha bude líbit.

Kabátice
12.04.2017

Zápletka jednoduchá, ale občas velký problém zorientovat se v sáhodlouhých souvětích. Jinak docela pěkný příběh.

woodward
28.06.2015

Rozmarné, zcela nefaulknerovsky projasněné vyprávění o ztřeštěné jízdě, o chlapeckém dospívání v době, kdy se auta nahazovala klikou, kdy trauma amerického jihu z utrpěné porážky bylo ještě živé a rasismus (ještě nadlouho) všudypřítomný.

pohledvenkova
21.02.2015

Smazáno.

Looka2
20.02.2015

60% Na nepřehledně rozvětvená souvětí se zvyká opravdu těžce.A to si nemyslím, že bych byl líný přemýšlet. Kolísá to od saywerovské romantické nadsázky až k těžko rozkousnutelným a zdlouhavým zašmodrchaným odstavcům. Nevím jestli se vrhnu ještě na další autorovy knihy, pokud má být tato čtenářsky nejpřívětivější.

Až se tě život zeptá
Až se tě život zeptá