Černobyl: Historie jaderné katastrofy

O Černobylu komplexně a bez cenzury Tento hrubý nástin vystihuje, co se v dubnu 1986 odehrálo v Černobylské jaderné elektrárně. Autor vás seznámí s genezí sovětského jaderného výzkumu, konstrukcí dvou hlavních typů reaktorů užívaných v SSSR, s jejich přednostmi i chybami. Nastiňuje i výstavbu jaderné elektrárny u Černobylu, spojenou s problémy i proslulou sovětskou fušeřinou. Hlavní část knihy je zaměřena na události, které vedly k explozi reaktoru č. 4. Kniha ilustruje zmatek technického personálu elektrárny, který nebyl schopen zjistit, co se vlastně stalo, i velmi nepružnou reakci ze strany místních i celostátních orgánů. Popsáno je úsilí hasičů o zvládnutí požáru na vybuchlém bloku 4 i jejich v mnoha případech tragické osudy. Autor v knize odhaluje nedostatky sovětského způsobu zvládání této události, snahu sovětských úřadů všech úrovní o zatajení černobylské exploze, a to nejen před zahraničím, ale především před vlastními občany. Kniha dokládá, že tato snaha o utajování je nakonec korunována nezamýšleným a pro SSSR v podstatě fatálními vývojem v radioaktivitou postižených republikách....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/405558/cernobyl-historie-jedne-katastrofy-oIC-405558.jpg 4.224
Literatura faktu, Historie
Vydáno:, Jota

Chernobyl: History of a Tragedy (2018)

Kniha Černobyl: Historie jaderné katastrofy

kutsua
včera

Redakci je třeba ocenit, že vybrala zajímavou a mimořádně dobře (v anglickém originále) napsanou knihu. Čtenářský zážitek z téhle knihy ale mít dost dobře nelze, protože ve snaze svést se na vlně nové popularity Černobylu je překlad na knize uspěchaný a redakční práce odbyté. Běžné jsou chyby v čárkách, opakování slov, vyšinutí z vazby. Objevují se i překladatelské omyly, např. i středoškolák ví, že v elektárnách neprobíhá jaderná fúze uranu, ale štěpení (fission, s. 18). Podivně působí, když se o ředitelích sovětských podniků mluví jako o manažerech. Největší hřích jsou ale věty, které nedávají smysl, a čtěnář je musí číst opakovaně, aby pochopil, co vlastně se chce říct. Malá ukázka: "Straničtí a státní úředníci byli ke stíhání za opilství obzvláště náchylní." (s. 24) "Jaderné zbraně (...) hrozí, že mnohokrát zničí život na zemi" (destroy life on Earth many times over, s. 29) "Členové vědeckého establishmentu požadovali více peněz a pokračující spoléhání se na domácí know-how." (s. 29) "Málokdo pochyboval, že spojení vědy a technologie bude mít na celou zemi v důsledku správy jaderného průmyslu ze strany vojensko-průmyslového komplexu pozitivní vliv." (s. 33) "Chuť na jadernou energii byla obrovská" (s. 33) "Proč se i nyní požadavky na radikální reformu utápějí v inertní vrstvě oportunistů se stranickými legitimacemi?" (s. 34) "cihlový dům byl na pokraji zhroucení" (s. 38)

Illaa

Knihu jsem četla v průběhu sledování brilantního seriálu Černobyl, kniha byla více detailní a odborná, ale stejně zdrcující, když si uvědomíme všechny důsledky této katastrofy. První půlka knihy byla hrozně zajímavá, druhá hodně politická, tam jsem se přistihla, že ne všechno mě tak úplně zajímá.

jiri77

Zajímavé a poučné nahlédnutí pod pokličku Černobylské katastrofy.
Autor čtenáři popisuje,vše co se událo před a po katastrofě,jaké to mělo následky a důsledky. Postupně zjišťujeme ,jaký měla vliv na událost politika ,vedení státu a neustále zatajování a lhaní,jak před tak i po katastrofě.

RH faktor

Asi jsem četla jinou knihu než většina zde. Nevím, zda je to ztraceno v překladu /místy poměrně krkolomně přeloženo či stylizováno, místy až překotné hop sem hop tam, místy nesedí časové údaje. Některé věty musím číst několikrát za sebou, než mi dají jakýs takýs smysl...Nakonec jsem to nedočetla a šlo to z domu... Ta ocenění, co tato kniha získala mě varovala, ale protože mě toto téma nesmírně zajímá, vypnula jsem kontrolní mechanismy...

Rawen616

Vynikající a vyčerpávající záležitost, která se ale více než na samotnou záchrannou operaci zaměřuje na politické pozadí před a po výbuchu. Pro někoho to tak může být malé zklamání. Ale pokud vás zajímají příčiny, kdo, co, proč, kdy a kde řekl či udělal před tím než vůbec byla samotná elektrárna vystavěna a co se dělo v letech následujících, pak si přijdete na své. Co z celé knihy vyplývá je až absurdní konflikt mezi úžasně odvážnými lidmi co se snaží vše zachránit a naprosto selhávajícím,paranoidním a zvrhlým státem, jakým byl Sovětský svaz. Snaha vše utajit a vesele pořádat dětské prvomájové průvody, zatímco o pár kilometrů dál tryská jaderný vulkán o kterém už ví půlka světa by působila až komicky, kdyby to nebyla zdrcující pravda. Málokdo si dnes uvědomuje jak ohromný průser tenkrát hrozil minimálně celé východní Evropě a stačilo opravdu jen málo. Z knihy pak celkem jasně vyvodíme, že právě Černobyl je jednou ze zásadních věcí, která celému komunistickému režimu v SSSR zlomila vaz. Zajímavý je pak závěrečný popis událostí na Ukrajině. Pro každého, kdo se kdy byť jen trochu zajímal o události kolem Černobylu je kniha povinnou četbou. Oceňuji, že autor nijak nedémonizuje jadernou energii ale pouze varuje. Ale varování je to rozhodně mrazivé.

lentolog

Podrobný a až hrozivo pôsobivý pohľad na Černobyľskú katastrofu v kontexte a z odstupu.

Romcha

O Černobylu bez obalu. I takto by se dal nazvat tento skutečně výborný velmi objektivní dokumentaristický počin, byť je spíš zbytečně až škatulkován jako literatura faktu.

Nebál bych se říct, že se jedná o 2. nejlepší dokumentární knihu, kterou jsem v životě četl.

Pravdou je, že o samotné nehodě (havárii chcete-li) toho v knize moc není. Z celkového obsahu asi cca 20%. Znalosti si však obohatíte nesmírnou měrou.

Výborně jsou popsané už příčiny od stavby elektrárny a důvody, které pak k havárii vedly.
Především vám bude velmi precizně vysvětleno, že nehody se zkrátka stávají, i když takového rozsahu by neměly a mělo by se udělat vše pro to, aby k ní nedošlo, že není tím největším problémem.

Největší zvěrstvo spočívá v tom, co se dělo potom až na samotné vrcholné politické scéně včetně utajování informací. To byly teprve zvěrstva a skutečný problém, co se dělo. V knize se to také popisuje jako hlavní důvod, který údajně vedl k rozpadu samotného SSSR. Je to jediná věc v knize se kterou jako historik a ekonom nesouhlasím. Určitě to přispělo značnou měrou k rozpadu, nicméně Černobyl nebyl hlavní důvod. Nic celý popis o Černobyl potom nevystihuje lépe, než slavných pět fází projektu:

1. Předprojektové nadšení
2. Realizační vystřízlivění.
3. Hledání viníků.
4. Potrestání nevinných.
5. Odměna nezúčastněných.

Co dodat na závěr? BRAVO Serhii Plokhy! Ukázková dokumentaristika.

thorir

Jak tu níže kdosi nadšeně prohlásil, kniha je dech beroucí. Souhlasím. Popisuje událost, která na dlouhá léta a staletí (a možná tisíciletí) ovlivnila Evropu a vlastně celý svět. Autor vypráví emotivní příběh a čtenář nevěří svým očím. Jsem technik a možná je to profesionální deformace, ale rád čtu příběhy průmyslových havárií, téměř vždy tam lze nalézt poučení, téměř vždy je tam přezíravost k pravidlům, posměch nad bezpečností práce, výsměch zkušenostem, mentalita „zvládneme vše ať se děje co se děje“ (která, jak autor v textu zdůrazňuje, byla Rusům vlastní). Ať se jedná třeba o Bhópál 1984 nebo právě Černobyl 1986. Zde se k výše uvedenému přidává ještě jedno monstrum, totiž autoritářský komunistický režim a jeho mentálně postižení přisluhovači, lidské zrůdy (to píšu záměrně).

Autor popisuje politickou situaci v Sovětském bloku, politické pozadí jaderného vývoje, seznamuje čtenáře s aparátčíky, přímo či nepřímo zodpovědnými za popisované tragické události. Popisuje mentalitu a chování lidí, od operátorů, přes manažery všech úrovní, po stranické kádry nižší, střední a nejvyšší.

Popisuje vlastní havárii, technický průběh, okamžitá nápravná opatření, chování operátorů, fascinující je naprostá zkamenělost a nevíra v okamžiku výbuchu a stejně tak fascinující jsou jejich následné oběti. Popisuje hrůzné dopady, kontaminaci okolí, zakázané pásmo, akutní nemoc z ozáření.

Kniha by měla sloužit jako varování, kam vede společnost, nejen komunismus, ale jakýkoliv autoritářský režim. Varování před kýmkoliv s patentem na pravdu a domnělou morální převahou.
Naprostá schizofrenie a pokrytectví situace je vyjádřeno citací: „Nemám k dispozici dost sanitek.“ „Tím jste pro mě vyřízený! Protože v Sovětském svazu je všeho dostatek!“

Téměř směšné jsou pak odstavce popisující opatření při návštěvách delegací ze západu, nutnost zachování iluze blahobytu, pověstné výkladní skříně, opět čiré pokrytectví. Hlavně, aby nezahlédli naše záchody! Vtipné a smutné zároveň.

Zakázané pásmo zůstane zničené a neobyvatelné tisíce let, co naplat, že Černobyl zřejmě pomohl zničit režim, který elektrárnu vybudoval, Ukrajina, Bělorusko i Rusko za to však zaplatili strašlivou cenu. Čtenáři zůstává v ústech hořká pachuť, rozhořčení z pokrytectví, pocit nespravedlnosti. Skuteční viníci nebudou nikdy potrestáni.

Poslední kapitoly popisují situaci po rozpadu SSSR. Mezinárodní ekonomický tlak na Ukrajinu, která Černobyl zdědila, a jeho následky a přesah do současnosti, nečinnost nástupnického Ruska, to vše nechť si každý promyslí sám.

Knihu nevnímám jako podporu argumentů protijaderné loby, v žádném případě. Autor sám v tomto téměř žádný názor nevyjadřuje, pouze v epilogu zmíní stále stoupající energetické nároky světa. Bez jaderných elektráren je budeme jen horko těžko plnit, ať si zelení fanatici bez technického vzdělání myslí cokoliv. Knihu jednoznačně doporučuji.