Olga

Příběh lásky na pozadí dramatických německých dějin od konce 19. století do sedmdesátých let 20. století. Olga je sirotek z chudých poměrů, Herbert syn venkovského statkáře, oba se vymykají venkovskému prostředí, v němž vyrůstají, a právě jejich jinakost je sblíží. Nadaná a cílevědomá Olga se stane učitelkou, Herbert vyráží do světa, aby přispěl k velikosti Německa. Bojuje v koloniálním vojsku v Africe a pro slávu Německa chce probádat Arktidu. Na polární expedici se po něm slehne zem. Olžina láska k Herbertovi však přetrvá až do její smrti, přestože vyznává opačné ideály než Herbert, velké Německo ji děsí. A když zemře, její láska a tajemství se promítají až do současnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/400907/olga-HQw-400907.jpg 473

Olga (2018)

Vydáno:, Odeon

Kniha Olga

jiri77
dnes

Krásný román o silné ženě a velké lásce. Příběh je rozdělen na tři části a až ten třetí vyprávěn pomocí dopisů ,nám vše odhalí.
Pomocí románu sledujeme jedno století Německa.

kaja77
dnes

Velmi poutavý příběh.hlavni postava Olga obdivuhodná bytost. příjemné, jemné čtení, takové protknuté smutkem a nadějí. fascinoval mně rozdíl v mravech společnosti... Olga byla nucena vzdát se dítěte bez otce....dnes mnohá dáma volí neuvést otce dítěte do rodného listu záměrně

Stani95
včera

Krásná knížka, kterou přečtete za chvilku. Mám ráda historické romány a postava silné hlavní hrdinky mi byla sympatická. Asi to nebude pro každého, ale vyhovovalo mi, že děj rychle běžel.

Isserley

Místo komentáře cituji z doslovu překladatelky Jany Zoubkové:
“Olga je román o neprivilegované, ale silné ženě, která zůstává svá i ve víru takových událostí, jaké poznamenaly německou historii v posledním století. A miluje člověka, jehož názory a životní směřování jsou jí bytostně cizí. Takových žen jsou statisíce a velcí spisovatelé dokážou jejich osudy přetavit v literaturu.”
Hodnotná a poutavá kniha, zajímavá nejen obsahem, ale i formou, každá ze tří částí je jiná.
Velmi doporučuji od stejného autora i knihu povídek Letní lži. Na Předčítače se teprve chystám a těším.

lenkaabooks

Z knihy čiší hlavně smutek. Vždyť Olga jen čeká až se jí vrátí její láska z cest. Herbert má toulavé boty a neklid v srdci, má potřebu něco objevného vykonat. Překvapilo mě, že šlo o reálnou postavu. Příběh je složen ze tří částí, zprvu se mi čtení táhlo, ale pak jsem si tu silnou a cílevědomou Olgu oblíbila.

bookcase

Zajímavý počin. Líbilo se mi autorovo pojetí románu - tři vypravěčské polohy. Dopisy mnohé osvětlily a navíc ukázaly, jak moc Olga "tuláka" :) Herberta milovala.

zuzana2599

Olga je smutný příběh o osudové lásce. Je to i příběh silné a mimořádné ženy Olgy, která se od své lásky z mládí nikdy neodloučí. Velmi originální je i kompozice románu, kdy je nejvíce emocionální třetí díl románu, v němž nahlížíme na Olžin život prostřednictvím jejich dopisů milému Herbertovi. Unikátní a krásný příběh !!

snimcibdim

Přímočaře a jednoduše napsaný příběh bez nějakých jazykových ekvilibristik.
Olžin osud sledujeme ze tří úhlů pohledu - v první části jako epické vyprávění s minimem přímé řeči, ve druhé části Olgu nazíráme z pohledu jejího chráněnce a ve třetí části Olgu poznáváme prostřednictvím jejích dopisů.
Problém pro mně byl v tom, že až na jedno překvapení, které Olga odtajnila v dopisech, jsem se ve druhé a třetí části už o Olze nedozvěděla v podstatě nic moc dalšího, co už bych nevěděla nebo netušila z jejího CV v části první. (A kdo si dal i doslov, dozvěděl se totéž ještě počtvrté).
Myslím si, že jsou zajímavější osudy a příběhy.
Pro Němce má ta stoletá retrospektiva vzhledem k jejich historii asi jiný náboj, ale já se nemohu zbavit pocitu, že s tématem jejich historie autor tentokrát zachází trochu bezzubě. Jediná významnější myšlenka se týká německého velikášství.
Sekvence s dopisy je samá "láska-páska", ale celá dějová linka s Eikem je na můj vkus plochá a odbytá jen na různá konstatování.
Podtrženo sečteno - neurazilo, ale rozhodně ani nenadchlo.