Olga

Příběh lásky na pozadí dramatických německých dějin od konce 19. století do sedmdesátých let 20. století. Olga je sirotek z chudých poměrů, Herbert syn venkovského statkáře, oba se vymykají venkovskému prostředí, v němž vyrůstají, a právě jejich jinakost je sblíží. Nadaná a cílevědomá Olga se stane učitelkou, Herbert vyráží do světa, aby přispěl k velikosti Německa. Bojuje v koloniálním vojsku v Africe a pro slávu Německa chce probádat Arktidu. Na polární expedici se po něm slehne zem. Olžina láska k Herbertovi však přetrvá až do její smrti, přestože vyznává opačné ideály než Herbert, velké Německo ji děsí. A když zemře, její láska a tajemství se promítají až do současnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400907/big_olga-HQw-400907.jpg 4279

Vydáno: , Odeon

Olga, 2018

Kniha Olga

pepap
15. listopadu

Dějiny Velkého Německa očima milující ženy.
Poslechnuto jako audio. Audiokniha mě vážně dostala - tolikrát probíraná historie velikášských ambicí Německa ve dvacátém století z pohledu cílevědomé, sečtělé a inteligentní dívky, která vlastní pílí dosáhne pozice učitelky. Láska provázející jí po celý život, tajemství, kterými dokázala bravurně ukrýt společenská faux-pas, pomoc ostatním, ve kterých uplatnila svou seberealizaci ... Poslech mě moc bavil, vřele doporučuji

P-puma-

Krásný roman o lidskosti a na pozadí se odehrávají dějiny. Olga se mi moc líbila, svou houževnatosti, zasadovosti a hlubokou laskou k Herbertovi. A I přesto jak ho milovala se nikdy nepodridila a neslevila že svých zásad a názorů. Bohužel musím dát jednu hvězdu dolů protože si myslím, že by si zasloužila více stran a více hloubky.

knihomol1985

Knihu jsem dostal zadarmo k nákupu knih, musím říct, že jsem byl mile překvapen když jsem se do knihy pustil. Kniha je čtivá i když příběh je smutnější. Ke knize se opět jednou rád vrátím. Doporučuji.

josska

líbila se mě moc,,zajímavý děj,,místy smutný,co dokáže láska,,překvapily mě ty dopisy,,dost toho vysvětlily,,interpretace M.Táborského,L.Trmíkové je výborná,,
Audiokniha

Amy27

Olga je román o neprivilegované, ale silné ženě, která zůstává svá i ve víru takových událostí, jaké poznamenaly německou historii v posledním století. Miluje člověka, jehož názory a životní směřování jsou jí bytostně cizí.

Kniha má své kouzlo, ale že začátku mi dalo práci se začíst. Je rozdělena na tři části. Seznamovačka - Zápletka - Rozuzlení. Ve třetí části (Olžiny dopisy) jsem si knihu opravdu užívala a hltala každou stránku...

Velmi krátké kapitoly mi vyhovovaly. :)

JaniisB

Kniha je rozdělena na tři části. První část je pojata jako vyprávění samotné Olgy, druhou část vypráví Ferdinand a v třetí části si přečteme dopisy od Olgy. Poskládání částí je zvláštní, ale logické. První dvě části byly dobré. Jen jsem trochu Olgu litovala, jak dopadla a že by si zasloužila v životě daleko víc a rozhodně lepší konec. Něco jsem v příběhu odhadla, ale rozuzlení všech tajemství bylo dech beroucí. Čtení třetí části mě opravdu dostalo a měla jsem chuť si celou knížku znovu přečíst, když už jsem věděla o všech tajemstvích.

marcela1535

"Ale možná si nikdo nevšimne, že je z něj jen hromádka sutě."
Skvěle koncipovaný a čtivý příběh. Je v něm spousta snů, které se ve dvacátém století často roztříštily jeden o druhý. A také zhoubných a často dosud málo reflektovaných ambicí. A Olga jako klidná, silná, milující pozorovatelka, pisatelka dopisů, milenka, učitelka a přítelkyně.

BabaJaga11

Zvoleno pro letošní ČV – kniha, která má stejný název, jako je jméno hlavní postavy. Nějak jsem totiž neměla po ruce jinou vhodnou knihu. Jinak by se tímto nepříliš obsáhlým románem dala splnit i další témata, např. kniha, ve které hraje důležitou roli dopis, anebo kniha, která je vyprávěna retrospektivně (to sice platí jen pro část knihy, ale asi i to lze uznat).

Musím říct, že jsem si zpočátku lámala hlavu nad tím, co na knize její nadšení čtenáři vidí. Začátek s osiřelou Olgou a jejím nuceným stěhováním k babičce mi připadal slibný, pak mi ale kniha nějakou dobu připadala přeslazená a neskutečně mě rozčiloval Herbert, který byl zahleděný hlavně do sebe a svých velkých, ale naprosto nerealistických cílů. Olze jsem ovšem přála štěstí – a ono to na první pohled dopadlo jinak. I když kdoví... Tahle silná, vzdělaná a inteligentní žena se dokázala vyrovnat s mnoha ranami osudu a vždy vykonat ještě něco dobrého pro své okolí.

Ač jsem dokázala alespoň zčásti odhadnout, jak to bylo s Eikem a jak s pomníkem na konci knihy, přece jen o mnohé překvapivé momenty nebyla nouze. To, že Olžiny dopisy jsou řazené až na konci knihy, se mi nejdřív, při prvním listování knihou, také nelíbilo, ale nakonec jsem pochopila, že to byl asi nejlepší způsob, jak čtenáře napínat až do závěrečného rozuzlení.

Nakonec dávám plný počet hvězdiček. Kromě poskládání příběhu tak, že do sebe nakonec vše krásně zapadne, se mi líbilo i zařazení historických reálií (včetně skutečné historické postavy Herberta Schrödera). Sympatická mi byla nejen postava Olgy, ale i Ferdinand, vypravěč poslední části příběhu.