pepa4081 pepa4081 komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Tuhle knížku můžu číst pořád dokola. Některé pasáže znám nazpaměť a stejně se u nich nahlas zasměji. Podle mě se docela podařilo i filmové zpracování (vyjímečně). Ale knížka je knížka. Nenechte si ji ujít.

23.01.2016 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana není z knih, které bych vyhledával, přesto mne nadchla. Půjčil jsem si ji na popud manželky a po přečtení Hotýlku.
Příběh osiřelé dívky a hodně podivínské tety, která se jí ujme.
Kniha je napsána neuvěřitelně autenticky, jako by autorka vše sama prožila. Krátké kapitoly naplněné dějem bez zbytečných zdlouhavých pasáží Vám dovolí přečíst ji za jediný den. Příběh, i když poměrně jednoduchý je velmi silný a na konci jsem ukápl i nějakou slzu.
Nominuji na knihu roku.

03.03.2018 4 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Po nějaké době jsem byl v pokušení začít přeskakovat stránky. Ovšem tentokrát ne kvůli nudě, ale protože jsem myslel, že nevydržím to napětí, jak příběh dopadne. Nakonec jsem obětoval většinu spánku a vychutnal jsem si každou větu. Miluju Kim i celý její tým. Zápletka se soutěžením o život je velmi neotřelá a dostat se do takové situace by bylo příšerné. Na konci jsem měl slzy na krajíčku. Pachatele jsem ani u jednoho případu neuhodl. Výborná a hlavně NAPÍNAVÁ detektivka.
Dnes poruším svůj systém bodování. I když knihu nebudu číst stále dokola, pouze se k ní rád někdy vrátím, zaslouží si plný počet. Vřele doporučuji.

27.01.2019 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Nádherná knížka, která mne v dětství minula. Obyčejný život party dětí, líčený tak, že jsem se úplně viděl mezi nimi. Navíc krásné ilustrace od paní Heleny Zmatlíkové. Snad ji jednou přečtu vnoučatům. Astrid Lindgrenová si svou popularitu zaslouží.

09.08.2019 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Srovnání se Stoletým staříkem mi moc nesedí. Stařík je od začátku do konce fikce, která chce rozesmát (a to se daří). Ove je velmi uvěřitelný příběh a obsahuje některá vážná poselství. Knihu přesně vystihuje citát z obálky: Povzbudivý příběh, který vás rozpláče i rozesměje.
V mládí jsem byl prakticky Oveho opakem. Postupem času se mu ale čím dál víc podobám a naprosto chápu jeho zvyky a postoje. Kniha se výborně četla.
SPOILER: Jen konec mne mrzel. Mám raději, když ve mně kniha zanechá radost a Oveho smrt mne rozesmutněla.
Kniha se nemusí líbit každému, já jsem se však úžasně bavil a mohu ji doporučit.

16.12.2020 5 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Knihu jsem četl poprvé. Příběh byl mnohokrát různě zpracován, takže jsem ho zhruba znal. Přesto jsem byl stále napnutý, jak další a další dobrodružství skončí. V knize není ani příliš dlouhých naučných pasáží, jako v některých jiných Verneovkách. Má touha po dobrodružstvích, prožitých alespoň na gauči, byla ukojena. Vřele doporučuji.

18.04.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Moje manželka po přečtení první aristokratky s touto sérií skončila. Já jsem si naopak vytvořil velmi silnou závislost a nedočkavě čekám každý další díl. I tentokrát jsem nekriticky nadšený. Snad nejvíc mne bavily komentáře paní Tiché a jejich následné tlumočení. Velké díky pane Bočku a prosím pište dál. O ději nic psát nebudu, protože doporučuji: PŘEČTĚTE SI TO. A asi udělám výjimku a celou sérii si koupím.

16.03.2021 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Zajímavé. V dětství jsem přečetl více verneovek, ovšem tuto jedinou si opravdu pamatuji. Dlouhé popisy rostlinné a živočišné říše mne občas nudily, ovšem samotný příběh je výborný. Kdo by nechtěl strávit nějaký čas v úžasné ponorce kapitána Nema. Mimochodem v celé knize jsem se nedočetl, že Nemo znamená nikdo. Kdo chce znát lépe kapitánův příběh a jeho pohnutky, ať si přečte Verneův Tajuplný ostrov, tam je hodně vysvětleno. Krásná vzpomínka na dětství a i dnes pěkné počtení. Romantickým dobrodruhům vřele doporučuji.

25.12.2020 4 z 5

Právě jsem dočetl dvě vydání Robinsona, abych je mohl porovnat. První je převyprávění od J. V. Plevy, druhý je překlad originálu. Velmi mne překvapily některé velké rozdíly ve faktech v obou knihách. (Namátkou: délka jeho pobytu na ostrově, co všechno zachránil po ztroskotání a další.) Originál také obsahuje druhý díl, o jehož existenci jsem dosud nevěděl. V něm je líčen návrat Robinsona na ostrov, osudy lidí, které zde zanechal a jeho další cesty po moři i po souši, především do Číny a Ruska.
Pokud si chcete přečíst známý dobrodružný příběh, jako odpočinkovou četbu, pak volte Plevu, jehož převyprávění je skvělé. A s ilustracemi od Zdeňka Buriana je to jedna z knih, které mají čestné místo v mé knihovně. Doporučuji všem.
Chcete li znát příběh, jak byl původně napsán, sáhněte po překladu, který je zajímavý, obsahuje však dlouhé úvahy o bohu, křesťanství a prozřetelnosti, které připomínají filozofický spis a mne vyloženě nudily. Asi bych doporučil spíš starším čtenářům a hodnotím ho o hvězdu a půl hůře.

21.02.2020 4 z 5

Povídky z jedné a druhé kapsy Povídky z jedné a druhé kapsy Karel Čapek

Má veliká poklona panu Čapkovi.
Při čtení jsem se přistihl, že jsem zapomněl, že si příběhy autor vymyslel a čtu je, jako by šlo o vyprávění skutečných lidí. A i když se píše třeba o vraždě nebo válce, je mi u nich tak příjemně u srdce. Tak nějak mimoděk, nenásilně jsou zde zmiňovány pravdy o životě, které budou platit vždycky.
Jeden malý citát: „Já vám řeknu, čisté svědomí, to je ta nejlepší hygiena; a kdyby lidé byli spravedliví, snad by ani nemuseli umřít.“
A ta čeština. Možná dnes už trochu nemoderní, ale krásná.

08.10.2018 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Nejsem tak dobrý v chemii a fyzice, abych posoudil, co všechno kolonisté mohli dokázat, navíc zpočátku holýma rukama. To, jak se jim vše dařilo, je spíš pohádka, ale moc hezká. Pan Verne mne zase jednou zavedl do úžasného světa, po jakém jsem jako kluk snil. Dobrodružným a romantickým povahám vřele doporučuji.

17.10.2020 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Knihu jsem četl již po několikáté a znovu to pro mne byl silný zážitek. Sice se řadí mezi sci -fi, ale jde o příběh, který by se bohužel v nějaké podobě mohl opravdu stát, pokud si lidé nedají pozor. Pro mne je kniha především o lásce, naději a vůli žít.

14.07.2018 4 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

A je tu téma, u kterého vždycky skřípu zuby. Hýčkané dětičky z privilegovaných rodin, kterým je od mala vštěpováno, že jsou něco víc. Navíc tajné spolky, jejichž členové si myslí, že se jim nemůže nic stát. Naprosto perfektní detektivka. Celá série (pokud je to ještě možné) je čím dál tím lepší. Jen konec jsem taky obrečel. Vřele doporučuji.

23.02.2020 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Nemám rád, když někdo útočí na mé oblíbené detektivy a Kim jsem si oblíbil hodně, takže Alex jsem nesnášel už jen pro to. Nápad se zneužíváním psychicky nemocných a zneužíváním dětí tu není poprvé, ale příběh je napsaný skvěle napínavou a čtivou formou a nedovolil mi přestat číst. Těším se na další knihu Angely Marsons.

20.01.2019 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Výjimky, které u mne potvrzují pravidlo.
Nemám rád, a nikdy mne nebavily, mafiánské příběhy. Tato kniha však patří k mým oblíbeným.
I když mafiáni byli vrazi a vyděrači, kteří bohatli především na strachu lidí, často i těch nejchudších, což mi je z duše odporné, rodina Corleonů mi je velmi sympatická.
Film natočený podle knihy, patří k mým nejoblíbenějším, především první díl.
Takže Kmotr je velmi výjimečná kniha, ke které se rád vracím.
Bohužel se vyplnil plán Michaela a různí mafiáni dnes beztrestně páchají zločiny z vládnoucích i vládních pozic.
Knihu vřele doporučuji.

14.09.2020 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Tak koukám, že se nám čtenáři E. Bočka dělí na dve tábory. Jedni milují Aristokratku a nelíbí se jim Kastelán a ti druzí to mají naopak. Tak já zakládám třetí skupinu, mně se líbili obě knihy. Každá je trochu jiná - u Kastelána jsem se tak nějak spokojeně usmíval zato u Aristokratky jsem měl bouřlivé záchvaty smíchu. Vřele doporučuji přečíst si obě, ale aristokratka u mne přece jen vede. Už se nemohu dočkat, až si přečtu pokračování. Vrcholně uspokojivé.

25.12.2016 5 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Jak jsem se dočetl, jde snad o Vernovu prvotinu. Na knize bych to rozhodně nepoznal. Něco poučení, dost napětí a dobrodružství, prostě klasická Verneovka. Výborná knížka pro chvilky oddechu a příjemného snění. Jen by mne zajímalo, jestli dnes třeba v Americe (v době dementní korektnosti) není zakázaná. Mám ale jedno řešení. V nové verzi by hrdinové příběhu unikali před lidožravými ufony, kteří v Africe zůstali po dostavění pyramid. Půjčil jsem si vydání od Albatrosu (1963), která mám i díky skvělým ilustracím nejraději. Knihu srdečně doporučuji.

17.04.2021 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Opět jsem byl nadšený. Tahle série mne chytla od první knihy a s každým dalším dílem se ještě zlepšuje. Občas čtu srovnání se sérií od pana Bryndzy, ale je tady asi takový rozdíl, jako mezi párkem a biftečkem z nejlepšího masa. Párek si také občas rád dám, ale bifteky miluju, těším se na ně, a může se mi o nich i zdát. Doufám, že paní Marsons má ještě hodně nápadů, na další pokračování.

16.10.2019 5 z 5

Stejně jako Stoletý stařík jde o snůšku absurdních ptákovin. Kniha je ale opět velmi vtipná a četla se mi velmi dobře. Jako odpočinkovou četbu vřele doporučuji.

08.08.2018 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Nevím proč, ale kniha se mi nečetla tak dobře jako některé jiné. Často jsem od čtení odbíhal k něčemu jinému. Ovšem obsah geniální. V době svého vzniku science fiction. Dnes – technicky jsou všechny nápady z knihy možné. Prakticky jich mnoho z funguje v našem běžném životě. Knihu beru jako jedno velké varování. Nenechme si vymýt mozky, dělejme krásné a bláznivé věci. A hýčkejme si kulturu – tu opravdovou.

20.10.2020 4 z 5