pepa4081

U nás v MitforduU nás v MitforduJan Karon

Pár knih z Mitfordu jsem četl již dříve. Nyní jsem se rozhodl přečíst postupně celou sérii. První, asi nejrozsáhlejší díl, nás seznámí s Mitfordem a jeho obyvateli. Na můj vkus je zde trochu víc modlení a citátů z Bible, ale jak jinak, když hlavní postavou je farář. Postavy jsou živé a velmi sympatické. Mitford si dokážu představit jako skvělé místo k životu. Krásné, pohodové čtení.
Nanejvýš uspokojivé.

Tři chlupatá zvířataTři chlupatá zvířataArto Paasilinna

Tyhle tři příběhy jsem četl každý v samostatném vydání. Mé hodnocení by bylo 1. medvěd, 2. lišky 3. zajíc. Myslím, že jde o povedený výběr z pera pana Paasilinny. Autora mám moc rád a tak mohu s radostí doporučit.

Zajícův rokZajícův rokArto Paasilinna

Typický pan Paasilinna. Ironie, lehký humor, šílená nadsázka. Knížka se opět velmi dobře četla. Jen mi trochu vadila taková nějaká roztříštěnost příběhu a konec jsem si představoval také trochu jiný. Za mne lepší průměr v autorově tvorbě.
Uspokojivé.

Živý na vlastním pohřbuŽivý na vlastním pohřbuArto Paasilinna

Trošku jiný pan Paasilinna. Spíš než vymyšlený příběh, působí kniha jako autobiografické vzpomínky na dětství a ranou dospělost. Typického humoru zde také není tolik, jako v jiných jeho knihách. Krátká knížka, které se moc hezky četla. Zajímalo by mne, jestli měl pan Paasilinna svatbu na voru.
Jestli máte autora rádi jako já, knížka se vám bude líbit. Pokud s Paasilinnou začínáte, vyberte si raději nějakou jinou.
Uspokojivé.

Syn boha hromovládceSyn boha hromovládceArto Paasilinna

Ačkoli to po prvních dvou kapitolách nevypadalo, knížka se rozjela a nakonec ji hodnotím, jako jednu z nejlepších od pana Paasilinny. Autor tradičně rýpe do všech a všeho a opět podává netradiční názor na náboženství. To ale nevylučuje jeho lásku k lidem, která se snad nejlépe ukáže v božím šesteru:
1. Pomni, aby ses bál Ukka.
2. Neubližuj slabším.
3. Ochraňuj život.
4. Cti staré lidi.
5. Žij jako člověk.
6. Nikdy se nevzdávej.
Knihu rád doporučuji všem milovníkům humoru.
Nanejvýš uspokojivé.

Tajemství strašidelné věžeTajemství strašidelné věžeEnid Blyton

Vloni jsem přečetl od paní Blytonové 77 knih v celkem sedmi sériích. Prostě všechny „detektivky“, které jsem sehnal. Netroufám si hodnotit, která série je nejlepší, každá má své a všechny knihy jsem hodnotil pětkou. Úžasná porce milých, napínavých a zábavných příběhů, ke kterým se určitě za čas vrátím. Doporučuji.

Rychlé šípyRychlé šípyJaroslav Foglar

Po nahlédnutí do tradičně ubohého (nejen silvestrovského) tv programu, jsem dostal chuť na nějakou opravdu kvalitní zábavu. Nevím, po kolikáté už mi tato úžasná kniha zpříjemnila mnoho hodin. Doporučuji všem.

Rybářův rokRybářův rokAlena Vlčková

Jako vášnivý rybář jsem zklamaný. Ryby jím málo, takže nehodnotím recepty, které tvoří velkou část knihy. Zbytek jsou nějaké úvahy, či povídky o rybaření v tom kterém měsíci. U nás bohužel nereálné, protože naprosto ignorují rybářský řád. (Lov dravců v lednu a podobně.) Není se co divit, protože kniha popisuje rybaření na sovětských vodách. Pro mne je kniha naprosto zbytečná a opravdu nevím, komu bych ji doporučil.

02. lednaodpad!

Iron Maiden: Run to the HillsIron Maiden: Run to the HillsMick Wall

Bylo mi patnáct let, čerstvě jsem se nastěhoval na internát a z nudy jsem zašel za spolužákem do posilovny. (Smradlavej kumbál s pár činkama.) Kamarád měl známého na západě a ten mu občas poslal nějakou kazetu. (Já tenkrát trochu znal Kiss, Black Sabbath a AC/DC, takže jsme oba byli metaláci.) Nechal mě lehnout na lavici, hodil na mě činku a pustil kazetu s The Number Of The Beast. Ty vole!!! Tenkrát jsem si pěkně namoh svaly. Tu kazetu jsem poslouchal pořád dokola a věděl, že to je vono. Do posilovny už jsem asi nikdy nešel, ale Iron Maiden od té doby miluju pořád a na každou novou desku se těším znovu jako ten patnáctiletý kluk.
A tahle knížka je o Iron Maiden. Skvěle napsaná biografie, u které mám pocit, jako bych byl u toho. Moc by mne potěšilo nějaké pokračování, protože už je to od jejího vydání víc než dvacet let a tak by určitě bylo o čem psát. Naprosto skvělé a pro příznivce Maiden lahůdka.

31.12.2021

Tajemství podivných vzkazůTajemství podivných vzkazůEnid Blyton

Další, tentokrát hodně dlouhá, série od Enid Blytonové. První díl mi trochu vadila přezdívka špekoun a nepříjemný pan Goon, ale rychle jsem si zvykl a jako vždy jsem nadšený.

30.12.2021

Tajemství záhadného balíčkuTajemství záhadného balíčkuEnid Blyton

30.12.2021

Tajemství zmizelého princeTajemství zmizelého princeEnid Blyton

RozhovorRozhovorBára Basiková

Knížka uvádí fakta, bez snahy o senzace a rozmazávání detailů. Vlastně jde o životopis Báry Basikové, podaný formou rozhovoru. Dozvěděl jsem se zase něco nového o své oblíbené zpěvačce. Kniha vyšla před více než dvaceti lety, takže v ní velké období chybí a některé věci jsou jinak, než v době jejího vzniku. Mne však uspokojila. Všem přátelům Báry Basikové mohu její přečtení i dnes doporučit.

30.12.2021

Tajemství pohřešovaného mužeTajemství pohřešovaného mužeEnid Blyton

Náš dědek JosefNáš dědek JosefJaroslav Matějka

Milá, hodně úsměvná knížka o tom, jak krásné je žít i po devadesátce. Kéž by se mi to také poštěstilo.

27.12.2021

Co dělá tenhle knoflík?Co dělá tenhle knoflík?Bruce Dickinson

Pink Floyd, E.L.O. a Iron Maiden je trojice skupin, které mohu poslouchat pořád dokola. Na Maidenech jsem vyrostl a oni ve mě zapálili celoživotní lásku k metalu.
Tohle ovšem není knížka o Maidenech. Je o Bruce Dickinsonovi. Zpočátku jsem byl trochu zklamaný tím, co Bruce vysvětluje až v doslovu. Prostě záměrně vynechal děti a manželky. Škoda. Knížka je především o jeho práci – jak zpěváka, tak pilota. Vždycky jsem si myslel, že Bruce má létání jen jako koníčka. Ouha. Není on náhodou prvotřídní pilot, který má jako koníčka zpěv? Každopádně jsem se o něm dozvěděl dost nového, pro co ho mám ještě radši. Hodně mne dostaly kapitoly o rakovině. Knížku jsem přečetl za dva dny a rozhodně jsem se při ní nenudil. Fanouškům mohu vřele doporučit, i když možná ne všichni budou úplně spokojení.

27.12.2021

Tajemství opuštěného domuTajemství opuštěného domuEnid Blyton

24.12.2021

Tajemství ukradených penězTajemství ukradených penězEnid Blyton

24.12.2021

Tajemství lišákova doupěteTajemství lišákova doupěteEnid Blyton

24.12.2021

Tajemství kocouřího mužeTajemství kocouřího mužeEnid Blyton

21.12.2021

Tajemství neviditelného lupičeTajemství neviditelného lupičeEnid Blyton

21.12.2021

Lišákova pravdaLišákova pravdaJarmila Pospíšilová

Doufám, že to není konec série, kterou jsem si oblíbil. I tomuto zatím poslednímu dílu nemám co vytknout. Doporučuji jako příjemné detektivní počtení.

19.12.2021

Malovaná pýchaMalovaná pýchaJarmila Pospíšilová

Další díl mé oblíbené série. Už nevím, co napsat. Líbilo se mi to opět moc a proto doporučuji.

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Tohle prostě není knížka pro mne. Už od prvních stran jsem četl ob řádku, protože popisy mi přišly příliš podrobné. Po čtvrtině knihy jsem to vzdal a nedočetl. Příběh mne prostě nezaujal, což se mi stává jen velmi zřídka. Manželka knihu přečetla, ale zdá se jí přechválená.

12.12.2021

Tajemství ztraceného náhrdelníkuTajemství ztraceného náhrdelníkuEnid Blyton

12.12.2021

Tajemství ztracené kočkyTajemství ztracené kočkyEnid Blyton

12.12.2021

Tajemství tajného pokojeTajemství tajného pokojeEnid Blyton

12.12.2021

Jak zvládat úzkostné stavyJak zvládat úzkostné stavyHelen Kennerley

Kniha je určená především praktickým lékařům. Jako laik jsem některé kapitoly přeskočil. O tom, co mne zajímalo, jsem se pár věcí dozvěděl. Jen mne překvapilo autorčino odmítání léků. Možná to platilo v době, kdy knihu vydala, ale dnes existují psychofarmaka, která nejsou návyková a mnohokrát velmi pomohou.

11.12.2021

Hádanka ukrytého pokladuHádanka ukrytého pokladuEnid Blyton

Další, tentokrát hodně dlouhá, série od Enid Blytonové. První díl mi trochu vadila přezdívka špekoun a pan Goon, ale rychle jsem si zvykl a jako vždy jsem nadšený.

11.12.2021

Hádanka chlapce ze sousedstvíHádanka chlapce ze sousedstvíEnid Blyton