PavlínaAlžběta PavlínaAlžběta komentáře u knih

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Nikdy jsem nečetla knihu tak krásně napsanou, spjatou se stromy a láskou a jakým si tajemnem. Stromy zbožňuji, ať jsou jakékoliv, věřím, i v jejich léčebnou sílu a tuto knihu jsem dostala na čtení do nemocnice. Kniha není vymyšlená fantazie, napsal ji autor, který má k přírodě a k lesu velmi blízko. Dozvíte se tolik zajímavého, co by člověka ani nenapadlo a přesto porozumíte každému slovu. Po přečtení knihy vás něco tajemného do lesa potáhne a stromy se stanou z vašeho pohledu nejen obyčejnými stromy. Já knihu hltala jedním dechem, protože mám ke stromům a celkové lesu velmi blízko...není totiž krásnějšího mystičtějšího místa než v přírodě v lese.

12.12.2017 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Knihu jsem četla jak v češtině i slovenštině. Ve slovenštině mě to více vtáhlo do děje a kniha byla magnetem, nešlo se od ní odpoutat. Začátek už napínavý, později pár hluchých míst, které ale nevadily, spíš čtenáře připravovaly na další zážitky. Na povídku příliš dlouhý příběh. Každý si názor udělá sám. Z vlastní zkušenosti vím, že existuje něco co neexistuje, co lze popsat i nelze, co má vysvětlení i nemá. Co je mezi nebem a zemí. A to ani já, ani moje rodina na ničem nefrčíme. Místa jako Tribeč jsou i zde v Čr, nebo Rumunsku či Maďarsku. Doporučuji zkouknout videa od spisovatele, který Tribeč navštívil. Přečetla jsem jedním dechem za večer i noc. Ovšem umí nahlodat, takže do ranních hodin, nedoporučuju číst. Kdo tento žánr rád, doporučuji i Strach. Skeptikům vůbec ne.

07.02.2018

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dnes se mi dostala do ruky kniha, o které slyším chvalozpěvy už velmi dlouho. Kniha se opravdu přečte během pár dechů, za odpoledne jsem ji opět vrátila sousedce a pocity tak zvláštními, že jsem ještě před chvílí nevěděla co napsat. Kniha je vskutku nádhernou četbou a pro mě neznámá spisovatelka bodovala na plné čáře, tak že si ji budu do budoucna hlídat. Příběh postavený na skutečném ději, který tu jistě popsal každý čtenář nelze popsat pár přídavnými jmény. Samotný styl psaní autorky mě uchvátil, že jsem nenašla jedinou stranu, která by mě neoslovila. Silný hlavně dojemný příběh o skutečných událostech, osudech lidí, výčitek, pocitů vykresleny až se tají dech, trápení i lásky. Psychicky a emočně tato kniha se čtenářem zacloumá, tím myslím, že ho nenechá jen tak chladným. Hana zanechá ve mě hodně!

04.02.2018 5 z 5

To To Stephen King

Kam se hrabou dnešní bestsellery thrillery a horory za tímto unikátem, které je staré skoro 31 let. King je opravdu ve svém žánru jedinečný a to ukazuje i v románu TO. Možná někoho neuchvátí, ale já byla čtením nadšená a nemohla jsem se dočkat další stránky. Toto opravdu je strhující horor, který vzbudí strach, zahýbe psychologicky emocemi, ovšem se "zvláštním" koncem, což nejsem asi jediná, které se konec zas příliš nelíbil. Přesto jsem se nemohla odpoutat. Děj je propracován do detailů, postavy jsem při čtení doslova viděla a prožívala i jejich emoce. King je pro mě ikona a vždy zůstane.

17.12.2017 5 z 5

Pro mě klasika, která nesmí chybět v knihovně. Spisovatel je mimořádně nadaný, protože tento nadčasový román je vsazen do historických událostí starověkého Egypta. Kniha je velmi čtivá, skvěle vykresleny postavy i popsaný hluboký děj vtáhne přímo do příběhu, který je plný zápletek i zvratů, točí se kolem starověkého lékařství, kde Sinuhet je v postavení hlavní role. Celý jeho životní příběh, který vypráví je napsán krásným stylem až dojemným v konečné fázi knihy. Je to kniha knih.

04.02.2018

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Vždy půjčená z knihovny až mě mrzí, že ji nemám. Klasický příběh, který je znám zfilmováním, zhudebněním, zná ho jistě každý. Příběh starý více jak 100 let neustále má své fanoušky a čtení je spíše více pro ženy. Námět autora na tehdejší dobu musel být neuvěřitelný pro společnost unikátní. Vždyť romance, napětí, atmosféra, popsané okolí a skvělé vykresleny postavy, nádech neustálého tajemna dodává čtení originalitu už po jedno století. Knihu si musím pořídit mezi mé klasiky. Hlavně nesrovnávat filmy ani muzikály, to je nebe a dudy a autor měl jistě úplně jinou fantazii.

09.01.2018 5 z 5

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Bezpochybně nejznámější dílo od tohoto autora, které proslavil před mnoha lety zvláštním, humorným pojetím převyprávění herec Jaroslav Dušek. Knihu mám již mnoho let a když jsem ji četa před 10 lety, příliš se mě nelíbila, byla sice zajímavá teoriemi, ale nic co by mě zajímalo. Útlou knížku jsem si znovu vzala do parády před pár měsíci a četla jsem snad úplně jinou knihu. Čtyři dohody je věčné téma, které by mohlo změnit nejen celé lidstvo a možná i celý svět, bohužel se tomu tak nestane. Přesto je to čtivé, poučné, krásně napsané a hlavně a to nejdůležitější...PRAVDIVÉ. Vše co je v knize napsáno a popsáno, vystihuje nás lidi, naše chování, naše životy popravdě. Rady (dohody) by měl dodržovat každý a byl by život jistě jednodušší a hezčí.

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Naprosté nadšení z této knihy. Knihu jsem si přála k Vánocům, ale náhodou ji zahlédla v antikvariátu nedotčenou a hned se na ni vrhla. Jsem milovnice umění a milovnice detektivek... toto spojení, obálka, anotace a skvělý spisovatel Bussi, prostě dokonalost. Příběh je úžasný, skvělý námět, čte se jedním dechem a já se nemohla od knihy odpoutat, z počátku se kniha pomalu rozjíždí, což může nedočkavého čitatele odradit. Pachatele budete odhadovat postupně, můžete se mýlit i nikoliv.. nechci se chlubit, ale vraha jsem tipla dobře. Popsaná atmosféra, okolí a městečko, umění, tři vyprávění tří žen tří generací... A ten závěr!!!! Velmi překvapující a dlouho vstřebávající :) Vážně doporučuji

04.12.2017 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Naprosto dokonalé po všech směrech od našeho pana umělce s velkým U. Shlédla jsem filmové zpracování a hned přečetla i útlou knížtičku od pana Svěráka. Styl vyprávění, krátkých povídek, které jsou popisně napsány, vykreslují veselé příběhy, postavy i nelehkou atmosféru. Přesto nadchne, každého čtenáře. Nic těžkého, naprosto oddychové, úsměvné a milé. Čtení, které máte přečtené za hodinu za dvě. Doporučuji obojí, jak film, tak i tuto drobnou knihu.

10.01.2018 5 z 5

Knihu jsem si zapůjčila kvůli obrovským reklamám a vychvalováním a zase pěkně rychle vrátila majitelce, která sdílí naprostý názor se mnou. Pro mě spíše propadák než hit, protože nevím co si z této knihy čtenář odnese a jak se mu změní život a hlavně jak budu žít ten šťastný život díky příručce, kterou média vyzvedla do nebes. Knih na podobný způsob jsem přečetla mnoho ovšem, teď je trendy název Hygge. Průměrné čtení, nudné průzkumy, nic nového či zajímavého, pouze upřednostňování Dánska a jeho obyvatelstva. Jediné plusy, že má kniha poměrně hezké zpracování a že si žiji lépe než podle příručky a mohu být spokojena sama se sebou. :)

27.12.2017 2 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Knihu jsem si objednala k Vánocům, ale neodolala jsem a pustila se do děsivého čtení. Naprosto skvělá kniha s prvky dokonalého hororu. Již z anotace a z obálky jsem vycítila, že jsem dobře vybrala a recenze jsem ani nečetla. Čtivá kniha, která mě upoutala tak, že jsem se od ní nemohla hnout. Napínavost, celý promyšlený koncept příběhu, představivost, se kterou si doslova spisovatelka pohrávala, styl psaní autorky mě uchvátil. Duchařina se vším všudy, nemám slova, jak vynachválit autorku a toto úžasné dílo, které si přidávám mezi mé nej. Doporučuji všem, kteří tento žánr preferují i čtenářům, kteří nemají s tímto žánrem zkušenost, věřím, že se bude líbit i dalším.

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Knihu jsem četla na můj vkus velmi dlouho a měla ji půjčenou z knihovny. Tlustá kniha se zajímavým poučným dějem výborně propracovaným, který vtáhne do děje a celého putování s hrdiny, i když čtení je poutavé, některá místa mě zlehka nudila právě v tom dokonalém popisování, hlavně mě odrazovala ta tloušťka knihy. Každopádně dočteno a tento příběh je pěkným počtením se skvělým námětem, kde se člověk dozví zajímavosti ze světa "lékařství" a léčení jako takového, včetně historie.

26.01.2018 5 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Co říct? Toto je originalita nad všechnu originalitu. Myslím, že byl Erben koukal jako puk, ale moderně, skvěle designově propracovaný komiks této klasiky, který mě přišel do ruky náhodou, jen díky instagramovém přátelství s Českým Grimmem, jsem z počátku ani nechtěla číst, pouze jsem prolistovala pár stran. Jsem klasik na knihy a komiksy opomíjím. Nedalo mi to, protože Erbena zbožňuji i vlastním jedno z 1. vydání Kytice a začetla se. Ilustrace dokonalé, opravdu mě to nadchlo a takový způsob podání klasické četby zaujme nejen mladé čtenáře, kteří nemusí ohrnovat nos nad povinnou četbou. Za mě 5 hvězd, skvěle propracované!

27.12.2017 5 z 5

Mariana Mariana Susanna Kearsley

První seznámení s autorkou a knihou mě čekalo hned na štědrý večer. Důvod proč zrovna tato kniha je jasná. Proplétání minulosti s přítomností s nádech duchařiny, napínavosti, romance a lásky...ideální kniha pro mě. Kniha s více jak 350 stránek byla přečtena tak rychle, až mi to zamrzelo. Poutavý příběh, velmi čtivý, kde nechybí zápletka a přesto jednoduché čtivo na dovolenu nebo zimní večery. Ano přikláním se k tomu, že je to jakási pohádka pro dospělé, ale i dospělí občas potřebují nějakou takovou pohádku si přečíst. Kniha je samozřejmě pro ženy. Mohu doporučit

27.12.2017 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

SPOILER: Psychologicky zaměřený román plný citů, zápletek a dramatu, popisující maloměšťácké obyvatele v čele s hlavní hrdinkou, výstřední svým chováním, živou, nehezkou dcerou bohatého zednického mistra a selky z vejrychovského statku, která žije doslova izolovaným životem v maloměstě. Spisovatel měl dar na popisy postav, které vám při čtení ožijí a vtáhnou do děje. Hlavní hrdinka Štěpa mě byla zpočátku velmi nesympatická, ale postupem děje se mě změnil úhel pohledu i názor na hrdinku. Žena toužící po rodině, která nemůže najít leta ženicha, kvůli svému charakteru, chování a ne příliš velké kráse, dostává strach býti starou pannou, jíž je určen muž jejího života její zkrachovalý bratranec, který v době svého působení jako důstojník u rakousko-uherské armády se nakazil pohlavní chorobou Syfilis si hlavní hrdinku bere hlavně kvůli věnu. Štěpa až po svatbě zjistí, jak je manžel nemocný a jaký je to ochlasta. Jeho stav se ovšem stále horší a Štěpa přesto se pečlivě o muže stará a mění se z marnivé ženy na nebohou těžce pracující ženu, který umírá manžel a ona je posměchem ostatním. Celý tento příběh je dokonale psychologicky vystižen a duševní pocity postav, čtenář sám z celého díla vycítí. Filmové zpracování je českou klasikou, ovšem kniha se mě líbí více.

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Knihu jsem dostala před lety a zároveň běžel i televizní seriál. Knihu jsem odložila a shlédla seriál a cítila jsem, že kniha bude jistě ještě lepší a opravdu jsem se nemýlila. Jak se říká, film je pouhá špička ledovce. Spisovatelka má vytříbený styl psaní a dokáže vtáhnout čtenáře do děje. Cestování v čase je dodnes téma, které čtenáře nadchne. Skotsko v 18. století plné nebezpečí a žena z 20. století s odlišným chováním, jiného myšlení, z daleké budoucnosti, které jde ne jednou o život a muž bojovník, který ji nejen chrání a pomalu se s ní sbližuje. Děj je dobře propracovaný, plný napětí, dobrodružství, romantiky a neustálým očekáváním co se bude dít dál. Přesně takovéto náměty v knihách mám nejradši, takže cizinka byla a je mojí krevní skupinou. Co se týče dalšího dílu, opět chvála.

17.12.2017 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Knihu jsem si koupila před lety jako paperback na dovolené ve stánku a četla ji v chorvatštině což neměnilo kvalitu. Místo romantické oddychovky, jsem šáhla po knize o které jsem neměla tušení, jen obálka vypadala mnohem děsivěji než vyšla v ČR. Byla to moje první kniha severských detektivek a první od tohoto autora, také nelituji koupě. Knihu jsem četla jedním dechem, napínavý propracovaný příběh, hlavně postavy. Doslova jsem byla vtáhnuta do děje, až jsem se bála. Pachatel versus vyšetřovatel... skvělé čtení, místy vtipné, ale přesto strašidelné. Doporučuji

06.12.2017 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Tak bohužel humbuk, obrovská propagace a nadšenost všech, ve mně neprobudil žádný požitek ze čtení této "hrůzné" detektivky, jak je všude udáváno. Autor se pravděpodobně inspiroval starším filmovým thrillerem Vraždy podle Jidáše, jelikož celý příběh mě tento film při čtení připomínal. Londýnská policie byla jak z Kocourkova a postava inspektora mě doslova iritovala. Několik morbidních scén udělalo z knihy napínavý thriller, ale mezi oblíbené tuto knihu přiřadit nemohu. Už jsem ji nechala putovat přečíst dál. Třeba někoho více nadchne.

03.12.2017 2 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Klasika ruského mistra stvořená přímo pro mě, už od dob střední školy. Jedna z nejoblíbenějších. Pro mě je kniha velmi čtivá, což myslím, že pro mladší čtenáře může být problém jak se samotným dějem, tak i stylem psaní. Tolstoj měl vynikající styl psaní, detailní popisy hrdinů, včetně jejich citů a charakteru, mě vždy při čtení vtáhne do děje. Najdou se popisné pasáže, které se vlečou, ale neubírají příběhu na jeho originalitě svého druhu. Příběh, který pro čtenáře nabídne poutavý děj o vášnivé lásce, zoufalosti, zášti, podvodu a závěr s tragickým koncem hrdinky.

26.01.2018 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Dílo mistra všech mistrů spisovatelů svého druhu se středověkou zápletkou, která se taktéž objevovala a myslím, že i nadále objevuje v povinné četbě. Román objemnějšího formátu jsem si pořídila o Arga s překrásným přebalem a těšila se, že si po letech tento neobyčejný historický román přečtu. Vskutku fantastický román, který nepopisuje čtenáři pouze historii s detektivním příběhem, ale dobové propracované popisy církve samotných mnichů i společnosti, vykreslené pocity i myšlenky, nadčasové dílo, kterému se v tomto ohledu nic nevyrovná.
Filmové zpracování je úplně jiného rázu, a chybí mu to kouzlo, co Umberto Eco dokázal mistrně napsat a vykreslit.

10.01.2018 5 z 5