Petrolejové lampy

kniha od:


Koupit

Mistrovské psychologické drama je realistickou studií maloměsta (rodné Jilemnice) na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Příběh energické a nepoddajné Štěpky se zapsal do povědomí především díky stejnojmenné filmové interpretaci režiséra Juraje Herze s Petrem Čepkem a Ivou Janžurovou v hlavních rolích. Kniha vyšla původně pod názvem Vyprahlé touhy (1935), přepracované vyšlo 1944 pod názvem Petrolejové lampy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3015/big_petrolejove-lampy-cMe-3015.jpg 4.31156
Nahrávám...

Komentáře (180)

Kniha Petrolejové lampy

Sabina335
01. března

Tuto knihu ctu jiz po druhe a opet jsem mela problem se na zacatku zacist, ale jakmile se clovek prelouska pres par prvnich stran a dostane se do krasneho deje a velmi dobre propracovanych postav, uz se cte kniha uplne sama. Pan Havlicek je mistr slova, to se mu musi nechat. Rozhodne doporucuji i filmove zpracovani knihy.

sgjoli
12. února

Petrolejové lampy jsem kdysi četla v tištěné podobě, ale jelikož jsem občas hlava děravá, úplně se mi tato kniha vykouřila z hlavy. Tak jsem sáhla po audioknize, abych si ji oživila. A byl to dobrý nápad.
Zápletka sama o sobě není nijak komplikovaná. Je to spíš zaměřeno na mozaiku událostí ze života hlavní hrdinky, než že by to mělo nějakou akční a hluboce propracovanou dějovou linii. Ale to určitě neznamená, že kniha v sobě neobsahuje dramatické eskapády, protože obsahuje.
Hlavní hrdinka Štěpánka nemá v životě na růžích ustláno, ač pochází z vyšší společenské vrstvy. Má své mouchy, to dozajista. Za některé své životní osudy si může sama, za něco zase nemůže. Nikdo není černobílý - to je tady skvěle popsáno. A já musím říct, že mi Štěpánky vlastně bylo ve výsledku dost líto a z některých jejích emocí a životních zkušeností mi bylo smutno. Některé věci, co se Štěpánce v životě staly, mi zněly až příliš povědomě. Kniha mne na několika místech pěkně zasáhla.
Ale vlastně žádná z postav není černobílá - každý má své klady, své zápory. V tom si jsou postavy podobné. A je těžké se z čehokoliv vymanit, když na vás ostatní z maloměsta či vesnice koukají skrz prsty, závidí, pomlouvají, ubližují. To tu pan Havlíček dobře zachytil.
Nakonec z toho na mne vykoukl příběh o tragédii člověka, z níž jako by zdánlivě nebylo možné se vymanit. Upřímně - není to příliš pozitivně naladěný příběh, byť některé situace mohou působit trochu úsměvně. Ale je to spíš hořkosladký úsměv, než že by se člověk popadal za břicho smíchy...
Na audioknize velmi oceňuji povedený přednes Rudolfa Pellara a také skvěle zvolenou dramatickou hudbu, která celý příběh skvěle podkreslovala.
Nakonec dávám 4 hvězdy. Bohužel neumím popsat, co přesně mi na knize chybělo, abych hodnotila plným počtem. Nicméně za přečtení/poslech kniha určitě stojí. Je to zajímavá sonda do světa maloměsta na konci 19. století, kde lidé na sobě nenechávají nit suchou a kde hlavní postavy nežijí lehký život.


hakunamatata
05. února

Asi je vám jasný, že ne všichni máme v životě naloženo stejně. Ale co život naložil Štěpce Kiliánové, to je docela nářez.

Štěpka není ledajaké děvče, je to žena, která umí vzít sekeru a naštípat dříví, umí střílet z luku a přepere kdejakého chlapce.
Ale.
I taková dívka sní o svatbě.
Bohužel Štěpce osud nepřeje a zůstane pro ni jen její bratranec Pavel, který je nemocen.
Diagnóza je zdrcující. Syfilis.
Pavel tudíž nemůže mít děti, které by si Štěpka tak přála, navíc on začíná bláznit.

Má Štěpka ve svém osudu vepsán alespoň kousek štěstí? Snad ano. Přece jen, bláznivého manžela, o kterého se musí starat a je atrakcí pro celou ves, si nezaslouží.

Za mě je Jaroslav Havlíček jedním z nejlepších českých spisovatelů spolu s Ladislavem Fuksem. Drásavá psychologická próza, to je moje.

maryska09
29. ledna

Skvěle napsaná kniha s velmi propracovanými postavami, pro mě navíc s bonusem známého prostředí Jilemnice. Pan Havlíček dokázel mistrně vystihnout konec 19. století, maloměsto i prostředí plné pomluv, závisti nadějí i lásky. Doporučuji.

Jrsnbl
26. ledna

Do příběhu se mi bohužel nedařilo začíst. Ačkoliv mi Štěpka přišla velice sympatická a její postava byla napsána naprosto dokonale, do otevření knihy jsem se vždy musel přinutit a dočetl jsem ji jen z toho důvodu, že jsem již přečetl více jak dvě třetiny, a nechtělo se mi příběh s blížícím se koncem odložit. Asi jsem to ovšem udělat měl.

RMarkéta
05. ledna

Velmi dobře vykresleny jednotlivé postavy a jejich vztahy. To se týká hlavně psychologie. Ta byla pěkně propracovaná (Štěpka Kiliánová). Hlavní postava byla opravdu silná žena. Životní zkušenosti, které rozhodně nebyly jednoduché a byly dost tragické, ji nezlomily. Takový osud se snad nedá ani vymyslet, ale člověku je naloženo pouze tolik, kolik dokáže sám unést. Štěpka toho na svých bedrech nesla opravdu hodně. Taky si prošla pořádným vývojem.Škoda, že jde o první část nedokončené trilogie. Bylo by zajímavé ji sledovat i v dalším životě. Kniha se dobře četla. Je napsaná poměrně jednoduchým jazykem, možná, že až nějak tak strohým.

Hledam94
29.12.2022

(+ SPOILER) Výborné. Kromě kladů zmíněných v dalších komentářích oceňuji i autorův sarkasmus v řeči vypravěče i některých postav. Zvláště rouhání starého Kyliána v závěru knihy, kdy se těší, že přežije svého synovce Pavla. A nepřežije.

Z dnešního pohledu je zajímavý ideál krásy na konci 19. století, kdy blahobytně vypadající Štěpka nemohla najít žádného ženicha z lásky. Možná to bylo dáno spíš její povahou, ale autor to nepíše jasně - jako v životě je to nevyřčené.

jiri77
18.12.2022

Hodně dobrá kniha, příběh mě bavil a posledních sto stran jsem přímo zhltnul. Hodně dobře popsané prostředí maloměsta a vztahy mezi obyvateli městečka, plus dobrá psychologie postav. Film jsem ještě neviděl ,tak nemohu porovnávat.

1 ...