pavel1238 pavel1238 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Je skvělé číst román se silným příběhem, skvěle vykreslenými postavami a zajímavým prostředím a když je to navíc ještě od českého autora...Naprostá paráda; nečetl jsem jedním dechem, ale spíš si to dávkoval za odměnu, protože nic lepšího jsem v roce 2020 nečetl.

22.12.2020 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Knížka není špatná, ale zdejší hodnocení mi přeci jenom připadá nadhodnocené. Jedná se o celkem prostý příběh o ruské genocidě litevského národa. Autorka se držela při zemi a vše povídá z pohledu dospívající dívky. Nevím jestli je to hlavní hrdinkou, ale vyprávění mi připadá až příliš jednoduché, postavy málo rozpracované. Čte se to pěkně, ale působí to prostě až příliš jednoduše.

12.12.2022 4 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Naprosto strhující vyprávění a knížka, která by měla být součástí povinné četby ve škole. Hodně cením, že se toho dost dozvíte o osudech hlavních hrdinek před válkou, ale i po ní.

16.01.2023 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Pozvolný rozjezd ságy. Sapkowski je pan spisovatel, takže kniha je čtivá v každé chvíli. Plné hodnocení ale nedám - kdo nečetl povídky, musí být v ději a postavách ztracen. Já je četl už docela dávno, takže jsem trochu bojoval. A pak mi asi vadil ten svět jako takový...až příliš realistický. Občas bych uvítal, aby to působilo více jako fantasy a méně jako špionážní román...

02.04.2021 4 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

O této knize jsem na začátku čtení věděl jen to, že je slavná, jinak jsem ale absolutně netušil o co půjde. Vydržel jsem asi 230 stran, než jsem pochopil, že nejsem cílovka. Přeslazená, nelogická blbina.

19.08.2020 1 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Průměrné hodnocení dávám, protože jsem dokázal dočíst až do konce. ALE. Tenhle román se dal udělat o tolik líp! Začít můžu třeba u postav. Jsou to vlastně jen karikatury - komunisti jsou hloupí a směšní, bratři chytří, ostatní jsou víceméně hodní. Vztah mezi bratry vlastně žádný...rádi spolu mlčí. Děj by měly ozvláštňovat úryvky z dobového tisku, ale vlastně se z nich nic zajímavého nedozvíme. Příběh nemá vlastně žádnou gradaci. Bratři si prostě žijou tak nějak na okraji společnosti, všechno si opraví, chladí pivo v náhonu (na tuhle větu jsem začínal být postupem času fakt alergickej) a pozor...nikdy nepůjdou k doktorovi. Ale nikdy. A pokud to nechápete, autor vám to neváhá opravdu hodněkrát zopakovat. Po skvostech typu Šikmý kostel nebo Vyhnání Gerty Schnirch takhle knížka bohužel působí spíš dojmem slohového cvičení. Nezaujme jazykem, postavami...slouží snad jen dobře jako kronika novodobých českých dějin. Ovšem jen pro někoho, kdo o nich neví ale vůbec nic.

07.07.2021 2 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Poslední dobou mám štěstí na kvalitní české knížky. A tahle mě opravdu dostala. Snad mohu říct, že jako celoživotnímu obyvateli Brna s (nevlastním) dědou evidentně německého jméno ještě o kousek víc než jiné čtenáře. Hodně silný příběh, o kterém se pořád nemluví tolik, kolik by mělo... Ale zajímavý je i styl vyprávění...střídání vypravěčů, celkem komplikovaná jazyková skladba. Prostě mě to neskutečně bavilo. Jen si pořád nejsem jistý, jestli byl dobrý nápad natáhnout vyprávění ještě o desítky let po konci války. Ale byla to zase šance, jak vše ideálně doříct. Kdo má rád historické příběhy, tenhle by rozhodně minout neměl.

20.02.2021 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Tuhle knihu jsem četl cca. před dvaceti lety a připadala mi naprosto dokonalá. Celou jsem si tehdy dal najednou, připadala mi plná hlubokých myšlenek a krásného vyprávění. No teď jsem o dvacet let starší, těsně za čtyřicítkou a konečně jsem ji zas vytáhnul z knihovny. Místo krásného vyprávění ale vnímám spíš pohádkový příběh s pohádkově načrtnutými postavami, knížku plnou prázdného moralizování a nuduuuu. Knížka je furt stejná, změnil jsem se já...ale já jsem ten, kdo hodnotí:-)

08.02.2021 2 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Zkoušel jsem číst dvakrát, ale ani jednou se nedostal ani přes první stovku stran. Hlavní hrdina byl tak nechutně, odporně dokonalej všeználek;, zločin byl tak neuvěřitelně dokonalý...zkrátka na tomhle vyprávění mi nesedlo absolutně nic. Realita nula, zábava nula, vyprávění za jednu hvězdičku.

21.10.2020 odpad!

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Skvěle podané vyprávění z husitské doby. Trochu mě štvalo, jak se hrdina ze všeho dokáže dostat (občas toho štěstí bylo až moc), ale ten způsob vyprávění to bohatě vynahrazoval.

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Pro někoho bez informací o české historii možná zajímavé, ale pro ostatní až příliš předvídatelné, polopatické. Chybí tomu překvapení, naprostá většina děje je odhadnutelná dlouho dopředu. Nestane se nic zajímavého ve vývoji postav ani v ději. Z tohohle tématu se dala vytřískat o pořádný kus lepší knížka. Nakonec jsem se donutil to dočíst, druhý díl už si ale určitě nedám.

05.02.2024 2 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Děj sice nepádí zrovna kupředu, hlavní postava se vyskytuje v celém díle spíše sporadicky, ale Sapkowski zkrátka umí tak dobře psát! Takže i část, kde výprava chystá polívku (nebo co to bylo za jídlo) je prostě zajímavá. Nevím, jak moc je to šikovností překladatele, ale je to zkrátka dobrý. Hodně dobrý.

07.07.2021 4 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Moc se mi líbilo, konečně úplně jiná detektivka a konečně s trochu uvěřitelnými postavami.

27.12.2020 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Pořád hodně dobré, ale kvalit prvního dílu to nedosahuje. Možná to bylo tím, že příběh už nebyl tak sevřený, ale rozplizl se mezi příliš moc postav, možná to bylo popisovanou dobou, o které už toho přeci jenom vím víc. Asi jsem víc zklamaný ze sebe, že se mi to nelíbilo, než z knížky, která je určitě dobrá. Ale ten první díl je prostě mnohem lepší.

26.10.2021 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Hledal jsem nějaký postapo příběh, který nebude úplně pro děcka. Silo tohle docela splňuje. Zajímavý příběh i svět, některé pasáže knížky se ale docela táhly a měl jsem problém se začíst. Jak se mi to ale podařilo, bylo to ok. Konec mohl být trochu míň useknutý. Celkově lehce nadprůměrná knížka, k přečtení dalších dílů mě ale nenalákala.

21.10.2020 3 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Skvělá knížka, která vám pomůže trochu vylepšit názor na okolní svět a kam se řítí. Nejbrilantnější pro mne asi byla pasáž o vlivu médií na čtenáře a čtenářů na média.

Americký deník Americký deník Jana Ciglerová

Kniha plná zajímavých postřehů, které člověku pomohou pochopit mentalitu a chování jiného národa. Něco podobného bych si chtěl přečíst o více zemích. Členěno do krátkých kapitol, které na sebe nijak zásadně nenavazují, takže ideální i pro čtenáře, kteří mají málo času:-)

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Velmi zajímavý příběh, který je nejsilnější v tom, že se jedná o skutečnost. Jediné, co mi vadilo, bylo občasné skákání v ději, které bylo obtížnější na orientaci. Jinak ale úžasný vhled do jiné kultury a novodobé čínské historie.

02.04.2021 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Docela příjemné překvapení; čekal jsem další šablonovitou detektivku a dočkal se příběhu, kde hlavní hrdina není policista, vypráví vše v první osobě, dává smysl to co umí a autor se zbytečně nevyžívá ve vrahovým krutostech. Vrah je tu navíc do poslední chvíle jen jako nebezpečí, které hrozí těm druhým...no prostě mě to bavilo:-)

27.12.2020 4 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Naprostá paráda. Orientace v postavách chce trochu soustředěnější čtení, ale jako vybudování historie fiktivního světa je to neuvěřitelně detailní a přitom zábavné.