Divoké labutě

Divoké labutě https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7869/bmid_divoke-labute-BXc-7869.jpg 5 448 131

Kniha začíná rokem 1909, kdy se do tradičních poměrů mandžuského maloměsta narodila autorčina babička a končí rokem 1978, kdy se autorce podařilo odjet studovat do Anglie.

Literatura světová , Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Knižní klub

Wild Swans: Three Daughters of China , 1991

Komentáře 131 Recenze 1

Katka2382
Katka2382
02.01.2024 3 z 5

Revoluce požírá své děti.
Čína trpěla strašně,o tom žádná,ale nějak jsem nedokázala s rodinou autorky plně soucítit.Snad že rodiče byli sami dobrovolnými tvůrci a nadšenými stoupenci komunizmu.
Jedniný člověk kterého jsem opravdu litovala byla babička.
Mnohem víc "drsnější" je kniha Peříčko v bouři-vřele doporučuji.

Jordanka9
Jordanka9
29.12.2023 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu v úžasném podání Hany Maciuchové.
Zrůdný systém kulturní revoluce v Číně pod taktovkou zbožnělého Maa autorka přibližuje na osudech třech generací žen - babičky, matky a dcery (autorka). Kam až prostého člověka dovede každodenní vymývání mozků...
A jsou ještě místa na naší planetě, kde takové režimy vládnou. Dávám za pravdu Pablovi 70: Už nikdy komunismus a žádné iluze o něm!!!

Pablo70
Pablo70
13.10.2023 5 z 5

Když jsem dospíval, probíhala tzv. kulturní revoluce. Číňani mávali rudými knížkami a volali: Mao! Velký kormidelník.
Dělali jsme si z nich legraci, moc nám toho o té kulturní revoluci zrovna neřekli, ale bylo jasné, že i na zdejší komunisty to byla silná káva. V této knize nám vypráví rodilá Číňanka osudy své rodiny. Od boje proti Japoncům až po onu kulturní revoluci, která trvala do Maovy smrti. Hrůzným maoismem prošla i Kambodža, pod vedením krvavého Pol-pota. Tam to už brali šmahem a vraždili lidi motykami. Chápeme z knihy rozvrat celé země kvůli libovůli jednoho diktátora. Fízlování a hroznou porobu mas. Takový režim vládne dodnes v severní Korei, není pochyb.
Už nikdy komunismus! Žádné iluze.

YangJie
YangJie
02.09.2023 5 z 5

Tak kdo je vítězem panoptika zrůd? Hitler? Stalin? Mao? Za mne Mao. Je až neuvěřitelné, jak tato zvrhle geniální stvůra dokázala ponížit a zničit národ stamiliónů převážně submisivních zemědělců, kteří pravě přecházeli z tisíce let trvajících středověkých pravidel a z toho vyplývající poslušnosti. Mao a část jeho party z Dlouhého pochodu, kterou nezlikvidoval, vytvořila novou komunistickou šlechtu na hřbetech spoluobčanů. Je to vpodstatě stejný postup jako všude při budování komunismu, ale tady v tom asijsko-středověkém provedení je to opravdu fascinující.

yaoiyuri
yaoiyuri
26.06.2023 4 z 5

Až zase na Twitteru nebo kdekoliv jinde uvidím nějaké individuum hlásat, že komunismus je cesta k zastavení úpadku společnosti a její prosperitě, omlátím mu tuhle knížku o palici.

Na třech generacích žen sledujeme bouřlivou a úžasně děsivou proměnu moderní Číny. Doba za vlády Maa je jednoduše bizarní. Orwellovsky obludná. Je neuvěřitelné (a neuvěřitelně smutné), že něco tak nepřestavitelně absurdního, fungovalo tak dlouho a funguje vlastně dodnes.

gonga
gonga
07.05.2023 5 z 5

Jedním slovem fantastické. A strašně smutné. Pro západní smýšlení takřka nepochopitelné, jak snadno mohl fanatismus převzít vládu nad tak kulturni zemí jako byla Čína. Pravda, masy rolníků o kultuře nevěděly zhola nic a podle toho to také dopadlo.

painthers
painthers
12.04.2023 5 z 5

Asi k tomu nemám víc co dodat, jak komentující níže. Knihu zařazuji do doporučuji, protože je myslím opravdu zásadní pro historický kontext toho, jak kruté jsou diktátorské nebo totalitní režimy (protože socialismus, jaký jsme tu měli my, toho byl jen malý čajíček na ukázku). Ráda bych, aby tuto knihu měli na výstrahu všichni lidé, kteří dnes tlačí jakékoliv formy rovnostářství pod taktovkou státu - ať už majetkové, intelektuální nebo jiné. Snaha chudších nebo méně vzdělaných dosáhnout skrze moc a bez větší snahy toho, čeho dosáhli ti šťastnější nebo pilnější, se nikdy nevytratí. A pokud tomu podřídíme státní politiku a dáme k tomu státu moc, opět se vrátíme k ještě větší tyranii, nespravedlnosti, nesvobodě a destrukci společnosti.

huhuhu
huhuhu
28.03.2023 5 z 5

Kniha, kterou by si měl přečíst každý. Ne kvůli jejím literárním kvalitám, ale kvůli její informační hodnotě. Není to sice čtení na dva večery, navíc se člověk může občas ztrácet ve spoustě podobně znějících čínských jmen nebo (minimálně na začátku) v historických souvislostech, ale stojí to za to. V knize se skvěle prolínají dějiny Číny s osudy tří žen z jedné (autorčiny) rodiny (babička, matka a dcera, což je samotná autorka, která později emigrovala do Británie). Ač jsem obeznámena s tím, co komunisti páchali u nás, stejně jsem při čtení od začátku do konce nevycházela z údivu. Tolik krutosti, tolik násilí, tolik absurdity! Výborně vylíčené vymývání mozků nebo zbožštění předsedy Maa! Neméně zajímavé (a někdy i kruté) bylo nahlédnutí do tradiční čínské kultury a společnosti (viz neuvěřitelný zvyk lámat dívkám chodidla hned v první kapitole nebo obecně postavení žen ve společnosti), díky němuž čtenář velmi dobře pochopí, proč tolik lidí zasvětilo svůj život komunistické ideologii. Doporučuji!

tomaser
tomaser
17.01.2023 5 z 5

Skvělá kniha, která by nás měla varovat před sociálními inženýry všeho druhu. Ve výsledku většina z nich sice nemá stejné ambice jako maoismus, ale pácháním dobra způsobují více starostí než užitku. Jediný "sociální inženýr", který působí užitečně, protože vychází z hlasování celou společností, je spontánní řád. Ten bychom měli vždy upřednostňovat před samozvanými spasiteli.

martinasudová
martinasudová
10.01.2023 5 z 5

Vše již tady bylo napsáno...
Doporučuji všem, obzvlášť lidem, kteří jsou stále zastánci komunismu.
Třeba jim otevře oči... Snad...

allebra
allebra
24.12.2022 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, skvěle načtenou Hanou Maciuchovou. Zajímavý náhled do tak odlišné kultury, první kapitola dosti drsná.

petrucha86
petrucha86
30.09.2022 5 z 5

Není to snadná kniha, četla jsem ji dlouho a mnohokrát jsem ji odložila a zase se k ní vrátila, ale určitě to stálo za to. Doporučuji!

Nofar197
Nofar197
25.09.2022 5 z 5

Tripalcove zlaté motory - mrzačení nohou čínských dívek - z toho mě mrazí i po letech.

galadrielin
galadrielin
23.08.2022 5 z 5

Vůbec mě nelákalo číst román o vývoji komunismu v Číně. A jsem ráda, že jsem to přesto nakonec udělala. Osudy Divokých labutí jsou k neuvěření, s úžasem vás nutí číst dál a dál. A zrovna když si říkáte, že už to nemůže být horší (navzdory chabým znalostem ze světových dějin), zas a znovu vás komunisti přesvědčí o tom, že může a bude. Jak už tu bylo řečeno, doporučuji ke čtení všem, kteří s komunistickým hnutím, a to v jakékoliv zemi, sympatizují.

Mituli78
Mituli78
14.06.2022 5 z 5

Souhlasím s názorem zařadit do doporučené - povinné - školní četby !!!

Vivetkav
Vivetkav
05.06.2022 4 z 5

Běhal mi až mráz po zádech jakých činů se kdo může dopustit na druhých a nejhorší byly ty ve vlastní rodině.. brrrr.. zajímave rozšíření informací historie číny.. poslouchala jsem od Haničky Maciuchové..to dalo knize ještě větší říz.. doporučuji zajímavá i když drsná kniha

Ivanule
Ivanule
10.04.2022 5 z 5

Tak na jednu stranu skvělá knížka o tří generací žen, a druhý pohled na politický vývoj země, ve které ty generace žily...

IreneP
IreneP
25.03.2022 4 z 5

Pěkně podané dějiny Číny 20. století na příběhu 3 žen (babička-matka-dcera), které mají ve jméně "divokou labuť". Čtivé a k zamyšlení.

lenka9250
lenka9250
03.03.2022 5 z 5

Rozhodně zajímavá knížka, náhled do jiné kultury, chvílemi velmi neuvěřitelných zvyklostí, následně i pro člověka z postkomunistické země do absurdna dovedené totality.
Poslouchala jsem jako knihu v podání Hany Maciuchové, za to by měla být šestá hvězda.

Mikkinnen
Mikkinnen
16.02.2022 5 z 5

Člověk by si myslel, že ho komunismus už nemůže překvapit a že o něm ví dost. Tato kniha vyvádí čtenáře z omylu. Literárně to není žádný diamant, ale po informativní stránce z pohledu insidera se jedná o poklad pro budoucí generace, nebo pro ty co už zapomněli.