Divoké labutě

Není divu, že nesmírně poutavá autobiografická kniha čínské autorky, žijící od roku 1978 ve Velké Británii, se po vydání v její nové vlasti a v USA okamžitě stala bestsellerem — v díle se totiž velmi šťastně snoubí solidní, věcné vylíčení historie Číny 20. století, plné neuvěřitelných zvratů, se střízlivě a skromně popsanou, avšak pohnutou osobní historií žen tří generací autorčiny rodiny. Příběh začíná vyprávěním o osudu babičky, narozené v r. 1909, nejkrásnější dívky na malém městě, kterou její otec „provdal" jako konkubínu za starého generála, aby zvýšil svoji prestiž a domohl se bohatství; pokračuje matkou, která se stala komunistickou funkcionářkou, a vrcholí autorkou, narozenou v roce 1952, jež podobně jako ostatní členové rodiny prošla všemi hrůzami a krutostmi tzv. kulturní revoluce, posléze studovala na univerzitě angličtinu, vyhrála konkurs na stipendium do Británie a stala se první Číňankou, která zde získala univerzitní titul PhD. Nyní je úspěšnou autorkou několika bestsellerových titulů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7869/divoke-labute-BXc-7869.jpg 4.6265
Literatura světová, Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Knižní klub

Wild Swans: Three Daughters of China, 1991

Kniha Divoké labutě

Petrasuvicka

Díky Changové a náhledu do mysli rodících se komunistů, zarytých a přesvědčených či pochybujících komunistů, teprve umožní Čínu zdánlivě pochopit. Nikdy to nemůže být svobodná, demokratická země. Čína a její obyvatelé budou vždy obětí vlastní naivity, strachu, slepé poslušnosti a naprosté oddanosti vštěpované tradicí.
Co se týká knihy - je velmi obsáhlá. Někdy matoucí. Čínská jména velmi podobná. Místy je to těžkopádné a je potřeba některé pasáže číst víckrát, aby je čtenář pořádně pochopil. Nicméně neobyčejně zajímavá a děsivá zpověď.

SputnikV

saka0853 - nevzdělanost bych tedy rozhodně Číňanům nevyčítal, v té zemi je vzdělanost velmi ceněna, už tisíc let, a ohledně vymývání mozků a zmaniápulování obyvatel... my v Evropě máme také své příklady, za významný jmenujme nacismus a to se nerozepíšu o zešílevších milovnících vlastních agresivních vojsky, které přepadají cizí země v zámoří.

myslím, že v Číně všichni ti lidé doufali, že přes utrpení a překážky dojdou ke hvězdám, tedy ke klidnému životu v dostatku, tohle vždy v těžřkých dobách táhne. A když už mluvíme o Maovi, všiml jsme si, že i on opusil své děti na té strašné cestě, když už je nemohl nasytit, v naději, zřejmě plané, že se jich někdo ujme? že to tam lidé hodně dělali?

sarka0853

Úžasná kniha. Přes 500 stran jedním dechem. Psaná lehce, čtivě. Přestože se autorka vyhýbá detailnímu popisu mučení a krvavých detailů, stejně jen vrtíte hlavou nad tamním režimem a hlavně chování čínských obyvatel, jejichž nevzdělanost a vymývání mozků z nich učinila skvělé oběti Maa. Prostě stojí za přečtení.

maryska09

Velmi obsáhlá kniha novodobé historie Číny, která je plná krve, lží a vymývání mozků. Ráda bych řekla, že jsou z nejhoršího venku, ale kdo ví, co se tam v současnosti děje. Kniha každopádně doporčuju, některé pasáže byly strhující, ale lehké čtení to není.

Kanylka

Silný příběh, kniha rozhodně stojí za přečtení. Problém jsem měla se jmény postav, městy, místy....Někdy jsem se musela vracet, abych pochopila děj.

Ozinka

5 hvězdiček je málo. Úžasně podaná historie Číny 20. století, kterou nenapsal historik po zevrubných studiích, ale historie, kterou prožila spisovatelka a její rodina na vlastní kůži.
Sága 3 generací žen, kterou napsala nejmladší z nich. Fantastický, čtivý styl. Každý by si ji měl přečíst, aby se dostal do obrazu, jak fungovala /nefungovala komunistická Čína.

Imor

Velký čtenářský zážitek, který po celou dobu čtení ve mě vyvolával hluboký smutek. Je pro mě opravdu velmi těžké pochopit vše co se v této knize popisovalo (co lidé lidem udělali a co oni vydrželi). Cítila jsem po celou dobu velký soucit se všemi trpícími a snad nikdy nepochopím myšlenkové pochody Maa a jeho ženy. Bylo to opravdu těžké čtení.

KristinaKubok

Příběh tří generací čínských žen. Velkých hrdinek, stejně jako ostatní ženy a muži žijící pod kterýmkoliv uzurpujícím, utlačujícím, tyranizujícím, nespravedlivým, hloupým, krátkozrakým režimem. Ochutnávka toho, co všechno musí lidé, pro nás na opačném konci planety, přežívat, zažít, vydržet. Pro mě místem vzdálené a nakonec bohužel tak blízké. Stejné tragédie jako se děly v Evropě.
Máme obrovské štěstí, že nakonec nyní žijeme v zemi, kde největší problém je korupce, dotace...

Kniha je poměrně jednoduše psaná (zlehčující formou), možná až styl psaní zlehčuje váhu tématu. Proto ubírám hvězdičku. Zároveň tím, že jsem doposud téměř nic o Číně nevěděla, tak dobře funguje jako přehled zrychlené historie 20. století (až se ve jménech a místech chvílemi člověk ztrácí).