PaulaHortensie PaulaHortensie komentáře u knih

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Tuto knihu jako humanisticky a racionálně uvažující člověk nechci hodnotit. Místy jsem měla pocit,že čtu zápis z terapeutického psaní člověka s psych.diagnozou. Ale ani psych. nemocný člověk není tak krutý a bažící po pomstě ve jménu kompenzace válečných křivd jakýmkoliv způsobem ( genocida, zotročování, okrádání,anexe....)jako Hitler. A ta teorie o čistotě rasy ....
Ale i tak Vám tuto knihu doporučím ke čtení....jako výstrahu.......jako ty hnusné odporné obrázky na cigaretách

16.06.2018 odpad!

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Smrt=zármutek + zlo. Tuto rovnici einsteinovsky vyvrátil autor. Smrt v této knize postavil do role vypravěčě se srdcem a schopností mít rád. Mám pocit,že má Liesel ráda,ale nechce si to připustit. Vykládá nám její příběh skoro jako matka,která je hrdá na svoji dceru. Je to úžasně napsaná kniha s jedinečným příběhem. Tato knihu musíte prožít

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Tato kniha byla náročná ne na "žaludek", ale na " mozek". Kniha je zrcadlem nastaveným nám lidem. Lidem bílým,černým, žlutým....všemu LIDSTVU. Je těžké se dívat do zrcadla a videt ty vady a deformity, vředy a hnijící rány ve tváři lidské duše. My lidé jsme takoví. Nejsme pouze ušlechtilí a cnostní. Nebylo to tak a není tomu ani dnes. Kniha je svědectví ne o činech a zvěrstvech, ale o duších nás lidí. nastavuje nám zrcadlo.
Kniha mě zaujala svým svědectvým a duší. Prosím, nečtěte ji jen proto,že je to ted in téma. Mějte skutečně touhu videt ten obraz v zrcadle a přijmout ho

28.07.2019 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Mimořádná kniha. Pod skořápkou morbidního příběhu je obsáhlé poselství a podobenství o lidské duši,která je temnejší než černočerná tma. Ale tma nezabíjí, člověk však ano

03.06.2018 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Je to myšlenka položená na stránky jako když padá křehký lístek růže obtěžkaný kapkou rosy. Je to něžné i silné zároveň. Líbí se mi seznámení prince s liškou.....

16.06.2018 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Knihu jsem přečetla hloubavě. Tento příběh lze brát jako podobenství. Nedokážu si technicky představit,že by bylo možné ,aby dítě esesáka mohlo nepozorovaně kamarádit s židovským dítětem v Osvětimi a tak dlouhou dobu.
Ale podobenství je to úžasné. Když posloucháme rozhovory těchto chlapcu , jsou pro nas poselstvím a úvahou o nas samých. Není to jen o holocaustu, je to i o nas a dnesku.
Konec knihy je smutný.

23.06.2018 3 z 5

Pět komínů - Příběh z Auschwitz Pět komínů - Příběh z Auschwitz Olga Lengyel

Kniha je napsaná vzvláštním způsobem. Čtete a máte pocit, že Vás Olga Lengyelová drží za ruku a vypráví Vám svůj příbeh z " jiného světa". Vypráví ho duší a srdcem. Mluví pevným hlasem, ale po tváři ji tečou slzy a srdce má plné bolesti. Ale je to silná žena a chce nám říct tento příbeh hrůzy ,utrpení a smrti. Vypráví o místech kde smrt znamená vykoupení a život prodloužení hrůzostrašného utrpení.

10.06.2018 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

kniha s nádhernou duší

30.10.2019 5 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Kniha je napsaná čtivě a lopatisticky. K přečtení knihy mě inspiroval film ŠEDÁ ZÓNA.
Dr. Nyiszli uzavřel smlouvu s ďáblem-Dr.Mengelem. Pracoval jako vězeň-patolog a člen osvětimského sonderkomanda. Učinil tak proto,že věřil v zázrak přežití sebe i své ženy a dcery,které při selekci šli napravo. Mengele mu umožnil je vyhledat a navštěvat,nosit jim hmotnou pomoc. Pro lásku ke svým blízkým bych udělala to stejné. " Jaké strašlivé drama židovské existence zosobňuje skutečnost,že dříve než půjdou na smrt,musím je já, židovský lékař, vyšetřit exaktními klinickými metodami a vzápětí budu nucen ne jejich ještě teplých tělech provést pitvu.Vnímám tuto děsivou ironii našeho židovského osudu tak mocně, že ve svém zoufalství mám nervy napjaté až k zešílení."
Pracoval s ďáblem a pro ďábla. Vše popsal hned rok po skončení války. Knuha je významným svědectvím o páchání hrůzných zvěrstev pod nálepkou pseudovědeckých zájmů příslušníků nadřazené rasy.

15.09.2019 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

napětí,tajemství.........kniha má jiskru. Od této knihy se jen tak neodpoutáte, dokud ji nedočtete

22.12.2018 5 z 5

Volyň 1943: Genocidní čistka - fakta, analogie, historická politika Volyň 1943: Genocidní čistka - fakta, analogie, historická politika Grzegorz Motyka

Velice náročná kniha na reálie ( data,místa, politické pozadí...). Ocenuji na ní popis souvislostí proč/kdo/proti komu- je precizně propracované. Za touto krvavou tragédií byla nenažranost( mamon) a nenávist......... lidé hnaní chtíčem se mění na zrůdy... těžko soudit.....je možné vůbec odpustit?

09.12.2018 4 z 5

Kniha me vtáhla do deje ,žila jsem Lisbetin příbeh a mela jsem toho plné kecky :-)))) ale stálo to za to.....

18.02.2019 5 z 5

Malá princezna Malá princezna Frances Hodgson Burnett

moje srdcová záležitost

16.06.2018 5 z 5

Za sedmi divy světa Za sedmi divy světa Vojtech Zamarovský

Na gymplu jsem ji hltala. Mám ji v knihovně a nedala bych ji za nic

Krásné zelené oči Krásné zelené oči Arnošt Lustig

Vyjimečně napsaná kniha. osobitým způsobem popisuje život Hanky-Kůstky , která obětuje svoje tělo,aby zachránila svoji duši.

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

zrcadlo mojí duše

23.05.2020 5 z 5

Čeští jidášové: Největší zrádci v našich dějinách Čeští jidášové: Největší zrádci v našich dějinách Olin Jurman

kniha zklamala mé očekávání. Nejde k jádru věci, plno plků kolem. Čekala jsem,že např Moravce..Čurdu,Gerika..vykreslí hlouběji. Některé důležité reálie mi chybí, některé jsou převrácené naruby........

23.05.2020 1 z 5

Elizino tajemství Elizino tajemství Dominik W. Rettinger

Osvietim trochu z jiného úhlu pohledu. Blok 24 a kommando Puff, kterého byla Eliza součástí. Nebudu hodnotit co je smyšlené a co se nemohlo v reálu stát. Příběh se mi líbíl a to je rozhodující. Tato kniha byla pro mě relax po řadě knih,které naturalisticky vypovídali o holokaustu........

23.05.2020 4 z 5

Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení Filip Müller

Výjimečná výpověd muže,jenž sloužil SMRTI aby přežil. Kniha je napsaná poutavě a bohatá na fakta. Doporučuji všem, kteří se zajímají o historii.

03.01.2020 5 z 5

Čas psychopatů Čas psychopatů František Honzák

zajímavá,ale v některých kapitolách trochu složitá

30.10.2019 4 z 5