Za sedmi divy světa

Sedm starověkých divů světa poznáte v knize známého autora historických knih Vojtěcha Zamarovského.

4., přeprac. vyd. v Albatrosu

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11838/za-sedmi-divy-sveta-11838.jpg 4.7135

Kniha Za sedmi divy světa

Recycler
16. listopadu

O těch 7 divů světa tady vlastně nejde. Nicméně jedná se o fascinující výlet do starověku se spoustou zajímavostí, které autor – bohužel – mnohdy nerozváděl. Stínem jsou ideologické vložky. Nicméně Zamarovský byl komunistou a zřejmě i příslušník STB, takže se není čemu divit. Nicméně většina obsahu z ideologického stínu vystupuje a je svým způsobem famózní.

Shashlick

Zajímavé putování po starověkých divech světa, i když samotné divy tolik prostoru nedostanou. Jedná se vlastně o náhled na historii popisovaných oblastí a jejich objevů - obzvláště starověký Egypt a Mezopotámie. Ostatním oblastem autor nevěnoval tolik pozornosti. Pyramidy a Semiramidiny zahrady tak zabírají polovinu knihy - druhou zbylých pět divů.

Vadila mi však jedna věc - autor se ve svém textu nedokázal oprostit od ideologie. Dělení archeologů na marxistické a nemarxistické mluví samo o sobě. Naštěstí se toto dotýká jen velmi malé části textu.

Luvy

Jako mala jsem se Zamarovskym procestovala skoro cely svet a tahle kniha patri k tem nejlepsim od V. Z.

jadran
08.08.2019

V dětství to byla jedna z knih, která mně fascinovala a sahal jsem po ní i později, kdykoliv jsem si potřeboval udělat radost a co nejvíc se vzdálit od ne příliš radostné reality. A tak jsem s panem Zamarovským cestoval nejen do zemí, které se mi zdály nedostupnými (takový zájezd do Řecka nebo na Kypr už po vysoké škole - dodnes mám schované katalogy Čedoku a CKM na sezonu 1985 - a pro osobu to bylo tehdy tak kolem 30 tisíc a tím pádem nejen pro mně zcela nedosažitelný) z hlediska místa, ale i časem. Pan Zamarovský byl zapálený helenofil a z možnosti místa jím skutečně osobně navštívená vytěžil maximum, a záběr byl poněkud širší, než ryze po oněch sedmi divech. A tak jsem s ním cestoval od onoho zmíněného dětství zejména po jeho milovaném Řecku a místech, kde helénská kultura vznikla a zanechala stopy. Takže v rámci oněch pěti divů s domovem spjatým nějak tak s Řeckem mě vzal oklikou i do Atén a v souvislosti s jediným divem starověkého světa na dnešním území Řecké republiky široce rozebral třeba olympijské hry. Kouzlo knihy pro mě trvá dodnes, i když ono bezbřehé nadšení pro Řeky s autorem nesdílím, ale to už je jiná věc. A já jsem mu zejména za tuto knihu nesmírně vděčný, i když musím říct, že z jeho bohaté tvorby mě už žádná jeho další kniha přes uznání nesporných kvalit jak spisovatelských tak faktografických tolik neuchvátila. A možná to bylo poněkud zvláštním formátem knihy, ale především sedmi celostránkovými ilustracemi Zdeňka Buriana, bez kterých si knihu nedovedu představit.

vincek1
16.05.2019

Krásná kniha, p Zamarovský jich napsal několik a všechny výborné.

Elea
08.04.2019

Vynikající kniha, četla jsem jí už několikrát, i díky ní jsem se začala zajímat o historii.

Igor1311
07.01.2019

nádherný opis nielen spomínaných nesmrtelných divov ľudských vekov, ale aj opis doby, v ktorej vznikli a povinné čitanie milovníkov historie

jaroiva
14.06.2018

Kdysi jsem měla půjčené z knihovny, zamilovala jsem se díky knize do celé této doby v rámci učiva dějepisu.
Možná nastal čas, abych si ji znovu přečetla.