Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení

Tři roky v osvětimských krematoriích a plynových komorách. Unikátní autentické svědectví, v němž Čechoslovák Filip Müller odhalil světu, co na vlastní oči viděl a zažil jakožto člen židovského sonderkommanda v osvětimské továrně na smrt. Jeho kniha zůstává jedním z nejdůležitějších zdrojů poznání o masovém vyvražďování v táboře Osvětim-Březinka. Filip Müller, narozený roku 1922 v Seredi nad Váhom, byl 13. 4. 1942 deportován do Osvětimi, kde byl již v květnu téhož roku přidělen ke skupině židovských vězňů, kteří se, izolováni od zbytku tábora, museli podílet na přísně tajné akci „Sonderbehandlung“, tedy na masovém vyhlazování Židů v krematoriích a plynových komorách. Filip Müller, jeden z mála přeživších očitých svědků osvětimského inferna, detailně popisuje, co dennodenně zažíval: otřesné zážitky na dvorech krematorií a ve svlékárnách, z nichž byli většinou nic netušící lidé lstí vlákáni do plynových komor, hororové scény, které se tam odehrávaly, jakož i hrůzné výjevy ze spaloven a spalovacích jam, jejichž fungování esesmani nepřestávali zdokonalovat a za jejichž provoz byli členové sonderkommanda zodpovědni. Unikátní svědectví muže, který mnohokrát jen o vlásek unikl smrti, líčí ovšem nejen masové zabíjení tisíců řeckých a statisíců maďarských Židů, tragický osud terezínského rodinného tábora, pravidelné selekce v sonderkommandu a nezdařenou vzpouru, které jako zázrakem přežil, či pokusy o útěk, ale popisuje také všední život v táboře, vzájemné vztahy mezi vězni, jejich každodenní boj o přežití, jakož i chování táborových kápů a velitelů. Někteří z nich byli za svou brutalitu po druhé světové válce postaveni před soud a k jejich odsouzení významnou měrou přispělo právě Müllerovo svědectví… V Müllerově vyprávění nenajdeme žádné výčitky, žádnou nenávist. Sonderbehandlung neboli zvláštní zacházení je jen děsivý dokument doby, svědectví jednoho z mála přeživších „nositelů tajemství“, který „zóny smrti“ Osvětimi a Březinky poznal z bezprostřední blízkosti. Je to dokument, který nepřestává být aktuální, neboť ukazuje, jak nestvůrně se dokáže člověk chovat. Filip Müller se po válce vrátil na Slovensko, odkud po krátké době přesídlil do Prahy, kde se svěřil do péče židovských lékařů. Až do roku 1953 nemohl kvůli zdravotním problémům pracovat a většinu času trávil v sanatoriích. V roce 1969 emigroval do Spolkové republiky Německo, kde o deset let později vydal svou knihu v němčině. Navzdory nedobrému zdravotnímu stavu vystoupil v několika soudních procesech proti osvětimským zločincům jako svědek. Veřejnosti je znám též z Lanzmannova devítihodinového filmového dokumentu Šoa (1985). Filip Müller zemřel v roce 2013 ve věku téměř 92 let. České vydání knihy je doplněno doslovem německého historika Andrease Kiliana, jednoho z největších současných znalců historie holocaustu. Právě on, jakož i Müllerův syn Michael, se zasloužili o to, že kniha konečně vychází i v českém překladu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394661/big_sonderbehandlung-neboli-zvlastni-za-I1l-394661.jpg 4.776

Kniha Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení

Alenka_pokorna

Strašlivá, ale nezbytná kniha. Smekám před spisovatelem a děkuji mu za to, že našel odvahu podělit se o to, co zažil, o to čemu by jeden nechtěl ani věřit. Z hlavy už asi nikdy nedostanu určité scény z knihy, které jsou po mé nedávné návštěvě Osvětimi Březinky mnohem více vizualizované. Přestože pro mě toto téma není nové, čtení mi chvíli zabralo především z toho důvodu, že jsem se snad v každém druhém odstavci zastavovala, a za vzteku a frustrace a hlavně za mrazu, který mi běhal po zádech jsem nevěřícně vrtěla hlavou a dokola opakovala "jak se to sakra mohlo stát, jak to sakra mohl někdo dopustit".

AlbionFoxyFox

Neosobní styl zaměřený na fakta se k popisovaným momentům hodil a ještě více umocnil hrůzy této mašinérie. Jedna z nejlepších knih k tématu šoa, která by měla být povinnou četbou.

helena842

Spolu se svědectvím Rudolfa Vrby asi nejpoutavěji a nejrealističtěji napsaná kniha, která přibližuje co Filip Müller musel zakusit jako člen osvětimského sonderkomanda. Za jeho svědectví mu upřímně děkuji a všem knihu doporučuji.

teddya
04.11.2021

Tuto knihu jsem si koupila přímo v Osvětimi. Je to velmi poutavé čtení. Pan Filip detailně popisuje zvěrstva, která se v Osvětimi páchaná. Doporučuji přečíst pro představu te doby. Čtení je poutavé, ač místy mrazí.
Jsem rada, za pana Müllera, ze mohl dodržet slib, který dal slečna Janě a mohl vyprávět o sonderkomandu a smrti tisíců nevinných lidi

rumund
24.06.2021

Tato kniha je velká bomba. Vypráví až neuvěřitelný příběh, slováka Filipa Müllera ze Seredě, který velice detailně popisuje 3leté žití (spíš přežívání) v koncentračním táboře Osvětim. Kde denně pracoval v sonderkommandu. Kde jakákoliv chyba se trestala automaticky smrtí. Vlastně to ani nemusela být chyba ...
"Chtěl jsem žít, žít za každou cenu, ještě o minutu, ještě o den, ještě o měsíc déle. Pochopte: ŽÍT!"

Aniday
12.04.2021

strana 123 až 125 šeptá za vše...
je jednou z nejlepších a přitom nejbrutálnějších...
velmi mě zasáhla...
doporučuji a nezapomenu...

karyon
26.01.2021

Obsah knihy totalni masakr. Nekterym slabsim jedincum muze byt při cteni knihy i tzv. soufl. Silne vyprávění. Bohužel, ceskej preklad je neskutecnej prusvih. Tak špatně se mi ještě zadna knizka nikdy necetla. Neustale jsem si musel spoustu vet cist znova. O gramatickych chybach, nesmyslnych slovech (vypada to jak kdyby to nekdo prelozil pres Google) ani nemluvim. Strasna skoda. Jinak kniha vynikajici, misty hruzostrasna.

zuzik2301
08.01.2021

Obávám se, že i přes to jak je tahle kniha bravurně napsaná a jaké hrůzy v ní pan Müller popsal, lidé v dnešní době to vážně nemohou plně pochopit. Je neuvěřitelné, čím si ne jen tento člověk, ale všichni lidé museli projít a kolik jich bylo tak brutálním způsobem zavražděno. Vážně nechápu, jak můžou v dnešní době žít lidé, kteří tyto hrůzy stále popírají.