osman111 osman111 komentáře u knih

Žárlivost Žárlivost Alain Robbe-Grillet

Znepokojující.

01.12.2020 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Děj knihy je naprosto strhující. To napětí bylo až nesnesitelné. Naprosto šílené, šokující. Upřímně neznám nervy drásavější knihu. Na Tribeč bych nejela ani za nic. Já osobně nedoporučuji četbu této knihy před spaním.
Nevyhovoval mi styl a u této knihy mi vadily i vulgarismy, i když normálně s tím problém nemám.

01.12.2020 4 z 5

Určitě neprohloupíte, když se dáte do čtení této krásné klasiky! Puškinův veršovaný román se čte lehce, mě osobně děj rychle plynul. Zaujal mě jazyk a vypravěč, který hovořil ke čtenáři, což mám moc ráda.
Zápletka, ač nestárnoucí, je jednoduchá, asi jsem čekala něco spletitějšího.

22.11.2020 4 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Za mě zatím nejlepší Hoeullebecqova kniha. Naprosto souhlasím s komentářem Agatte níže, který už vše vystihl. Kromě toho, že to má tu správnou Hoeullebecqovskou atmosféru, cením také skvostnou interakci se čtenářem a mnohé odkazy na historické události a podobně laděná díla.
Co mě trošku zklamalo byl často kostrbatý překlad, kdy se párkrát v textu vyskytl i úplný nesmysl (ale to není samozřejmě chyba Michela, proto to nezohledním v hodnocení hvězdičkami).
Moc doporučuji.

20.11.2020 4 z 5

Bod zlomu Bod zlomu Malcolm Gladwell

Za mě zklamání. Prvotní nadšení po pár kapitolách vystřídala nuda ze stále se opakujicích myšlenek. Opakování je matka moudrosti, já vím, ale tohle uz bylo trochu moc.

16.11.2020 2 z 5

Tuto knihu (a další od autora) si prostě musíte přečíst, prostě musíte.

16.11.2020 5 z 5

Penězokazi Penězokazi André Gide

Nejspíš budete mít pocit, že forma převyšuje nad obsahem a asi tomu tak skutečně je. On se tento román asi čte právě pro onu zcela novátorskou formu.
Děj knihy byl někdy malinko chaotický, snadno se v něm ztratíte (kvůli formě). Také jsem měla problém se zorientovat v postavách-jména mužských postav mi přišla dost podobná a vztahy velmi propletené. Nicméně hodnotím velmi kladně díky formě a také díky nadčasovému tématu.

16.11.2020 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Nebojte se klasiky! Toto dílo je nádherné jak obsahově, tak i jazykově. Jde o velmi čtivou knihu s nečekanou gradací. Zaslouženě jde o přelomové dílo. Stále aktuální téma (ne)naplnění ideálů Vás strhne. Velmi doporučuji.

16.11.2020 5 z 5

Údolí včel Údolí včel Vladimír Körner

Ze začátku jsem měla trošku problém si představit dobu, ve které se děj odehrává. Nějak to ve mě neevokovalo středověk. Taky jsem měla problém se začíst. Od půlky už bylo tempo svižnější a docházelo k nečekaným zvratům. Jde o krátkou novelu, ale autor dostal do knihy opravdu spoustu myšlenek a témat k přemýšlení.

07.11.2020 3 z 5

Svět v zrnku písku Svět v zrnku písku William Blake

Krásné.
Jak už to tak bývá, některé básně zastínily jiné, některé úplně zapadly. Nejznámější báseň o tygrovi je v originále nesrovnatelně působivější, ale to už tak asi bývá. Mě osobně nejvíce zaujaly Blakeovy citáty na konci knihy. Skvostné.

02.11.2020 4 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Oceňuji skutečně originální téma knihy i její čtivost. Moc se mi líbily dvě proplétající se časové roviny. Hvězdičky strhávám za jazyk, který se mi zdál tak rušivý, až mi četbu zcela zprotivil.

02.11.2020 3 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Tady je to buď a nebo. Buď 5* nebo 1, nic mezi tím. Pokud se Vám líbil Fulghum, tak je to kniha pro Vás. Co se týče obsahu, ja jsem nadšená. Jemné, poetické, mile hluboké. Myslím, že tato kniha má potenciál ve Vás něco zanechat.
Velkým plus je i nádherná grafika.
Toto se povedlo, krásné.

28.10.2020 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Jde o milé, silně oddechové čtení. Z knihy máte velmi uklidňující pocit. To hygge tam prostě je.
Na druhou stranu i spousta klišé. Nejsem si jistá, že by mi kniha něco dala, ale jako odpočinková četba je určitě vhodná.

26.10.2020 3 z 5

Nádhera. Přesně ta kniha, kterou si prostě musíte přečíst v tomto podzimním upršeném čase. Na hezčí grafické zpracování knihy jsem ještě nenarazila. Mám pocit, že má potenciál předat mnohem více, než prvoplánové seberozvojové knihy a to nenásilnou formou. Čekala jsem plané plkání, ale místo toho jsem se dozvěděla spoustu užitečných informací jak o Dánsku, tak o různých studiích zabývajících se spokojeností obyvatelstva. Spousta přehledných grafů a zajímavých informací. Nádherné. Přečtěte si to.

19.10.2020 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Měla jsem velká očekávání, která se nenaplnila. Čtivé to bylo, ale také snadno předvídatelné. Pořád jsem čekala nějakou gradaci, ale místo toho přišel náhlý konec. Za mě nedotažené.

18.10.2020 2 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Bylo to mé první setkání s Delphínou a musím říct, že to bylo velmi milé překvapení. Poetické, citlivé vyprávění. Dějová linka Mathildy mi připomínala Kafkovu Proměnu. Jde o kvalitní četbu bez nějakého většího spádu, ale mě to nevadilo. O to to bylo autentictější.

10.10.2020 4 z 5

Sny v čarodějnickém domě Sny v čarodějnickém domě Howard Phillips Lovecraft

Dokonalé. Stupňující se napětí od první stránky. Málem jsem to vzdala, jak moc strašidelné to bylo. Úžasná kniha.

09.10.2020 5 z 5

Dívka jménem Sus Dívka jménem Sus Jonas T. Bengtsson

Nechápu to nízké hodnocení. Za mě teda 4 a půl* . V doslovu použilo výraz "novodobý realismus" a za mě to sedí. Bylo to krásné čtení. Takové to, co zhltnete za den a půl. O vůli, o tom, že když se narodíte do neideálních podmínek, neznamená to, že musíte klesnout na úplné dno. Sus se sice ze spodu společnosti nevyhrabala, ale žila jakž takž. A to je motivující. Za mě moc povedené.

07.10.2020 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Krásný, jemně psaný román z pohledu malé holčičky. Bylo to nádherné. Moc se mi líbil právě ten dětský náhled na absurditu nerovnoprávnosti. Poučné. Také jsem
mile překvapena postavou Atika. Většinou mě absolutně kladné postavy bez chybičky rozčilují od první stránky. Ale Atikus ne. Neznám asi žádnou postavu, která by byla tak morálně na výši (a zároveň nebyla strašně otravná). Takového Atika by chtěl mít v životě každý. Jako zabít ptáčka řadím mezi těch pár knih, které si ráda přečtu znova. Moc doporučuji, nebudete litovat

06.10.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Kniha, od které se nedá odtrhnout. Kraťoučká, silná, tíživá. Nejhorší je to vědomí, že žádný šťastný konec se konat nebude. Nádherná novela české autorky si vysoké hodnocení právem zaslouží. Poučné zejména pro rodiče.

25.09.2020 5 z 5