ochwey ochwey komentáře u knih

Zatracení Zatracení Chuck Palahniuk

Meh, tak tohle nevím. Nadchnul mě burasnismus, když si tam všichni nadávali místo přání dobrého dne a smála jsem se nahlas a čekala jsem, že to bude zase jízda, ale pak začalo být všecko divně divné, zamotané, nesmyslné a wtf.

09.05.2018 2 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Chvílema jsem nevěděla, co je realita a co už knižní svět - však taky některé vědecké úryvky byly skutečné. Navíc mám ráda vyprávění několika postav, pohledy z různých úhlů.
Tak trochu finské podivné 1984.
Po dočtení vařím zase o něco ostřejší jídla.

09.05.2018 4 z 5

Hygge - Tajemství spokojeného života Hygge - Tajemství spokojeného života Louisa Thomsen Brits

Prý je to nejslabší z hygge knih, což docela doufám. Je to pěkné a inspirativní, ale že hygge je sednout si ke krbu a mít pohodu, s lidmi, které máte rádi, s oblíbeným čajem, v dece, se svíčkou, se dozvídáme neustále dokola a ve všech kapitolách je víceméně totéž.

20.02.2018 2 z 5

Zazi v metru Zazi v metru Raymond Queneau

Omg, vůbec jsem nepochopila:
- proč jsem si z poličky vybrala zrovna tohle
- proč jsem to dočetla
- proč byla Zazi takový fracek
- ty závorky (gesto) a (pomlčka) atd. - jako pochopila, ale proč? tohle hraní s jazykem mě neba. ani "jaxemáš" místo "jak se máš".

03.08.2017 2 z 5

Poslední člověk Poslední člověk Doug Naylor

Rozdělení spisovatelského dua moc neprospělo, ale stejně jsem se dost pobavila a smála nahlas (proto, že znám ty vtípky ze seriálu nazpaměť?). Ale jen těm vtipům, děj byl trochu ujetá, zmatená a překombinovaná slátanina (ale ne ujetá v trpaslíkovském duchu!) a postavy měly takové nějaké nestandartní chování, ehh, SPOILER, proč hrdina Rimmer a proč takový happyend s Listerem a Kočanskou?

18.05.2017 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Baví, britský humor + vesmír je pro mě záruka pobavení. Dala bych čtyřicet dva hvězdiček.
(ale ty překlepy? mít tam jednou místo "Fordovi" "Frodovi" je fail... Argo argo, co to má znamenat...?)

11.04.2017 5 z 5

Atlas odlehlých ostrovů Atlas odlehlých ostrovů Judith Schalansky

Prostě krásné!
Nádherné obrázky ostrovů (protože mé kartografické srdce nemůže říct, že mapy, na to jsou kritéria!), a ty texty! Miluju takové zajímavosti o místech, a v této lyrické formě to bylo dokonalé. A navíc mě to nutilo dohledávat si další informace o ostrovech, a tak to má podle mě být.

15.02.2017 5 z 5

Esej o tragédii Esej o tragédii Elizabeth LaBan

Četlo se to dobře, ale jinak mi to nic nedalo. Postavy ukňučené, neschopné žádné větší akce, vytáčelo mě, jak celý rok řeší "esej o tragédii" (co to je 15 stran?!), a navíc, vyprávění tak pěkně graduje a místo grandiózního závěru je tam jenom takové plivnutíčko.
A Vanessa se v 18 letech oblíká každý den do jedné barvy? Všetně gumiček do vlasů a sluchátek? ...Ale styl oblékání tu nehodnoťme.

16.01.2017 3 z 5

Jedenadvacet polibků Jedenadvacet polibků Roald Dahl

Povídky jak mají být, slabších je podle mě málo. Jen všechny mají tutéž linii, kdy gradují až k zvratu a šokující pointě na konci - což je celkem nevýhoda, když se čte jedna za druhou. I když je závěr překvapivý, je jasné, jak bude děj probíhat, od pomalého popisu a pak ťuk - a finito. Další Dahlovy povídky budu muset něčím prokládat.

29.12.2016 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Baví mě ten svět teenagerů, kteří se cítí nekonečně a mají hluboké myšlenky a vedou hloubavé řeči, dají si brko nebo se opijou a poslouchají dobrou muziku. Vracím se do doby skoro před 10 lety. Je mi zpátky 16 a chci je za kamarády...
"We accept the love we think we deserve."

08.11.2016 5 z 5

Cabin Porn - Za dveřmi Cabin Porn - Za dveřmi Zach Klein

Je to krásné, všechny vychytávky chci mít zase u svojí chalupy a u krbu (taky na chalupě) se to četlo krásně, fotky jsou nádherné, interiéry inspirující, ale podle mě "Za dveřmi" nedosahuje kvalit prvního dílu. V prvním díle byly kapitoly o domečcích "logické" - vždy jeden příběh a pak ukázky chat, které spojovalo nějaké téma... Tady je příběh chaty a pak jsou ukázky náhodně uspořádané, marně jsem hledala nějaký pojící prvek. Taky se mi zdá, že víc než chaty jsou tam "tiny houses", ale je to teď trendy, chápu. A možná mi ani neseděla čeština.

08.01.2020 4 z 5

Čmeláci v srdci Čmeláci v srdci Petra Hülsmann

Už od strany 11 (5. strana textu!!!) bylo jasné, jak to dopadne. Tak strašně předvídatelná knížka! Chtěla jsem si přečíst něco lehčího, ale u tohohle jsem měla pocit, že mi IQ klesá do záporných hodnot. Proč se třicetileté postavy chovaly úměrně tak polovině svého věku? Proč spolu nebyli vůbec schopni rozumně komunikovat? Proč byla hlavní hrdinka ukňouraná hysterická puťka? Proč tam byly tak šíleně trapné situace?
2 hvězdičky za občasnou vtipnost a některé pěkné části (příběh s knihkupectvím a Ottem!). Věk postav měl být snížen o 15 - 20 let a místo do práce měli chodit na střední, jinak by se nemuselo nic měnit a byl by z toho krásný román pro náctileté.

06.02.2018 2 z 5

Tržiště Tržiště Petr Hugo Šlik

Jednohubka do vlaku. Zajímavý koncept, nahlížení na stejný okamžik očima několika lidí mě bavilo, četlo se to rychle, ale nestačila jsem se pořádně sžít s žádnou z postav a už vyprávěla další. Víc než román jsem četla 10 povídek, které se odehrávany na stejném trhu a byly propojené.

30.08.2017 3 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Miluju možná o něco míň, něž jiné díly, ale má to tolik highlights! Velkolepý odchod dvojčat, McGonnagalová je tady totální třída a psychologie (pubertálních) postav taky, i když uhádaná Hermiona s Ronem mě vytáčejí, stejně jako ublížený Harry a nejhorší-ze-všech Cho. Od strany 735 standartně brečím až k obsahu. Láska ❤.

10.02.2017 5 z 5

Tati, tobě přeskočilo Tati, tobě přeskočilo William Saroyan

Nijak mě to nenadchlo. A filozofické řeči táty mě vytáčely, asi jsem v tom nenašla to kouzlo, kdyby mi takhle rodiče odpovídali na moje dětské otázky, asi bych byla hodně vyšinuté dítě... Ale jim to tak asi vyhovovalo a vztah měli pěkný, no.

26.12.2016 2 z 5

Nezřízené labužnictví Nezřízené labužnictví Brian Wansink

Baví mě ten psychologický přesah, jako "proč si nechávají něktěří lidé to nejlepší na konec a jiní to sní hned", působení reklam a tak, ale téma diet a hubnutí jinak nic pro mě.

09.12.2016 3 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Pohádky jak mají být! Byly by krásné i pokud by nesouvisely s Harrym Potterem, ale takhle je to třešnička na dortu. Číst je za poslechu soundtracku bylo to nejlepší, co jsem mohla udělat.

07.12.2016 5 z 5

O kouzlu lidského dobra O kouzlu lidského dobra Daniel Drápala

Škoda, že ta regionálnost je daná jen místopisem a nářečím a záměnou lokace by se příběhy daly napasovat kamkoliv. Čekala jsem větší návaznost právě na Rožnovsko.

07.12.2016 3 z 5

Dvanáct povídek o poutnících Dvanáct povídek o poutnících Gabriel García Márquez

Pořád mám raději románového Marquéze, jak už to u povídek bývá, některé zaujmou více, jiné méně. Moji jednoznační favorité: Přišla jsem si jen zatelefonovat a Stopa tvé krve ve sněhu.

31.08.2016 4 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Můj první Palahniuk, konečně. Skvěle jsem se bavila, správná kombinace úchylnosti, vtipu a šíleností, ale i zajímavých myšlenek. Děj/neděj mi nevadil, užívala jsem si ty zlomky pekla a dokonale mi to vyhovovalo.

16.07.2016 5 z 5