Tati, tobě přeskočilo

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Knihu lze označit za velice humanistickou. Jde o 360 krátkých rozhovorů otce s desetiletým synem Petrem. Petr je vypravěč a komentátor dějí okolo sebe – je to vlastně dětský pohled na svět.

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19439/big_tati-tobe-preskocilo-40f-19439.jpg 4.1172
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Eminent
Originální název:

Papa you are Crazy, 1957


více info...
Nahrávám...

Komentáře (22)

Kniha Tati, tobě přeskočilo

meluzena
28.12.2022

Milé dílko. Kratičké kapitolky „psané“ desetiletým synem, který bydlí s tátou spisovatelem. Z textu jemně vane jejich hezký vztah, rozpustilost i moudrost, kterou táta nenásilně synkovi předává tím, že spolu hovoří a nutí ho o věcech přemýšlet. Třeba když synek při přípravě večeře přijde s nápadem ukrást v bance dolary a pak je spočítat a táta mu místo toho dá za úkol napočítat 99 fazolí:
„Už jsi dopočítal?“
„Ano, jedenáct hromádek po devíti celých fazolích, tady těch sedm je zlomených nebo naštípnutých, tyhle tři mají popraskanou slupku a tyhle dvě nabobtnalou slupku.“
„A co ti to všechno říká?“
„Že se žádná fazole nepodobá přesně druhé fazoli.“
„Co ještě?“
„Že se nejspíš ani jiné věci nepodobají přesně jedna druhé.“
„Výtečně. Teď si můžeš vzít krátké kalhoty, jít na pobřeží a počkat tam na mě.“
---
Možná si při čtení řeknete, že by nebylo špatné, kdyby se lidé víc zamýšleli, třeba jako tihle dva. Že by pak nebyli tak odpojení. A že by mohlo být na světě líp.

ibáG
29.05.2021

No nic zvláštního tedy. Přijde mi, že tohle bych s klidem napsala taky, akorát s tím rozdílem, že by to zřejmě nikdo nečetl. Zajímalo by mě, jak byly autorovy knihy přijímány, když ještě nebyl tolik známý.

A nebo to prostě není autor pro mě. Tracyho tygr se mi taky nelíbil (I když tam byl alespoň příběh). Hodně lidem se jeho knihy líbí. Tak nevím. Každý máme svůj vkus.

Hodně mi vadilo i to, že chlap - otec malých dětí - si nenajde jinou práci, když svým psaním/nepsaním nic nevydělá. Sám se chová jak malé dítě a nedává dobrý příklad. Už v první kapitole 'Kniha', kde poučuje ženu, jak má vařit z mála, bych ho zabila.


hanavka
27.01.2021

Soubor krátkých úvah a rádoby deníkových/myšlenkových záznamů. Některé jsou za plných 5 hvězdiček, ale většina je nemastná neslaná. Nedařilo se mi číst na zátah, vždy jsem si před spaním přečetla jen pár příběhů.

knihyKeMne
28.01.2020

Drobná knížka, příjemná např. na ukrácení čekání, ale systematické čtení mě nebavilo. Ano, je to takový poetický příběh o několika společných dnech chlapce a otce filozofujících tak nějak o všem, ale chyběla mi nějak motivace číst dál.

Janek
06.01.2020

Když dokážete vidět v obyčejných věcech věci neobyčejné, nikdy nezůstanete sami.

medlovice
13.06.2018

Ti dva jsou spolu štastní i bez peněz.
Moc milé povídání, milá knížka. Něco jako Malý princ....

1987
27.02.2018

Na velke knihy netreba vela stran.
Odpozorovane a prezite, zasadene do jednoduchych viet a plneho zivota, v ktorom je najdolezitejsia laska, empatia a sem-tam nejake to jedlo. Otcovia su velke deti, ktore sa so zivotom a zodpovednostou zan pasuju najradsej v rozhovoroch. Krasna, blizka kniha.

Lily101
07.12.2017

Knihu jsem četla asi před rokem zásluhou čtenářského deníku mladší sestry. Moc pěkná kniha, občas mi některé části přišly zdlouhavé či kapku zbytečně roztáhlé plus mi vadilo, jak nezodpovědně se otec choval (spisovatel na volné noze, který nějak rezignoval na psaní). Úvahy a rozhovory malého chlapce s tatínkem poměrně obohacující. Četba mě vedla k zamyšlení, jak děti dokáží přemýšlet a upřímně sdělit to, co si myslí, což hodnotím jako kouzelné.

1