Prokletí

Tušíte, za co se můžete ocitnout v pekle? Vůbec nemusíte někoho podříznout nebo hodit v sudu do přehrady. Vsaďte se, že do pekla půjdete už za to, když si párkrát uprdnete v přeplněném výtahu. Když budete furt troubit v autě. A nebojte se – právníci nebo novináři tam jdou všichni, troubení netroubení. Dvanáctý román Chucka Palahniuka je váš průvodce peklem. Připravte se, černá limuzína čeká… Dvanáctiletá Madison končí v pekle prý kvůli předávkování marihuanou. Má plné zuby jak života, tak smrti. Sotva se zorientuje, zjistí, že je pomerně nepohodlné trčet v cele a škrábat si uhry na čele. Soused s modrým čírem, který údajně jen něco šlohnul v supermaketu, jí pomůže ven a spolu s dalšími zatracenci se vydají na cestu k pekelnému ústředí. Cestu přes Oceán promarněného spermatu či Řeku zvratků si fakt nechte vyprávět… Prokletí jsou typicky palahniukovská divoká jízda plná bizarností a úchylností....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/115059/prokleti-dGS-115059.jpg 3.7422

Madison Spencer (1.)

Vydáno:, Odeon

Damned (2011)

Kniha Prokletí

midloch

Trochu slabší kniha od Palahniuka - oproti těm, které jsem již přečetl. I tak ale čtení bavilo a dám šanci pokračování.

trudoš
27.02.2018

„Klidně si myslete, že všechno zlehčuju, ale smrt je asi ten nejblbější vtip, co jsem kdy slyšela.“
Ono ani tak nejde o to, že by román postrádal nápad - ten je naopak skvělý. Třináctiletá holka se ocitá v pekle za to, že hulila trávu. Zapomeňte na desatero, spíš si k němu přihoďte ještě milion šest dalších bodů, za které můžete na věčnosti pykat. Třeba že příliš často používáte klakson… Naneštěstí zápletka je něco, co Chuck Palahniuk nemá zapotřebí. Počítá s tím, že road trip peklem je natolik nosné téma, že cokoliv dalšího by bylo zbytečné. Což je vcelku škoda, protože silná místa tu jsou. Dobré jsou dívčiny monology a některé absurdní scény, přičemž člověk není ochuzen ani o skvělé hlášky. Problém jsem měl ovšem se samotnou hrdinkou, jež mi byla po většinu doby nesympatická a její eskapády mě přestaly bavit po straně padesát. Zvláštní pozornost si však určitě zaslouží doslov Jiřího Pavlovského, který mi zpětně dokázal osvětlit, proč číst tuhle knihu nebyla nakonec úplná ztráta času.

vinetka
25.02.2018

Tak tohle byla jízda! Chuck to na čtenáře vybalí od první stránky, a je jen na něm, jestli si užije tuto nekonvenční, lehce úchylnou a svižnou knihu. Madison, se do pekla dostane kvůli předávkování marihuanou, a nebo taky ne? Ale její pobyt zde, rozhodně není ve znamení utrpení a věčného zatracení. Dozvíme se dokonce pár osobních tipů, něco jako peklo „starter pack“. Pokud by si čtenář měl z knihy něco odnést, tak rozhodně, že do pekla jen v kvalitních neplastových botách (teplo je prevít), s kapsami plnými sladkostí (platí na démony). Výjevy z pekla hezky doplňuje kritika dnešní společnosti, která je velmi aktuální. Kniha má určitě pár much, ale hodnotím velmi kladně, i když určitě nebude pro každého.

i.snd
13.02.2018

První kniha od autora. Začátek divný...jakoby na mě chrstli smradlavou studenou vodu. Dvakrát jsem knihu odložila, že ji vrátím...a přesto jsem znovu pokračovala ve čtení, až jsem dílo nakonec dočetla včetně doslovu. Vykouzlila u mě pár zasmání a jinak nic. Pořád jsem měla pocit, že Chuck sedí vedle mě a je hrozně moc smutný, ačkoli já se směji. Chystám se na jeho jinou knihu, z jiné doby.

antuka
01.11.2017

Musela jsem se hodně přemáhat, abych přelouskala první půlku, kde se zhola nic neděje a všechny ty "neotřelé" a "podvratné" a "palahniukovské" nápady a hlášky jsem už četla jinde a lépe (Asfalt, voe!). Nudanudanuda. V druhé půlce (třetině? čtvrtině? posledních 20 stránkách?) tam hodil trochu metafyzického metapříběhu, jak se na postmoderního autora sluší, což mě po tom pekelném utrpení velké části knihy docela potěšilo. Na druhou stranu je to přesně opačný efekt, než o jaký autor v celý knize mluví. No nic, asi budu ve vztahu k Chuckovi ještě chvíli nepoučitelný nadějeholik...

Pozde
15.10.2017

S Palahniukem jsem se krkolomně potkala poprvé ve Zatracených, teď jsem si přečetla i díl předcházející. Oba mě zaujaly. Vtipem, formulací myšlenek, odvahou, inteligencí.
Když vidím, že jsou to tady jeho hůře hodnocené knihy, nemůžu se dočkat, až se dostanu třeba ke Klubu rváčů nebo Zalknutí. Jeho způsob psaní mi mimořádně sedí.

Markéta137
03.10.2017

Palahniuk je moje srdcovka, takže jsem věděla, co od něj můžu čekat a líbilo se mi to.
"Tohle je peklo, tak od něj nečekejte moc logiky."
Navíc každá kapitola začíná otázkou Jsi tam, Satane? ,což se mi to výborně hodí do Výzvy.

marta0912
27.08.2017

Ne. Klub rváčů to prostě není a pokles kvality je patrný. Na jeho knížkách se mi líbila ta naprostá přirozenost a lidskost v jeho postavách, ale myšlení Madison takové rozhodně nebylo. A ještě k tomu byla otravná, že by to vyřešilo snad jen pár do držky. Pozitivních pár myšlenek bylo: "Ale ne, vy neumřete nikdy. Vy přece jíte každé ráno vitamín C." Ale jako starý Palahniuk mě to v žádném případě nenadchlo.

peklo americká literatura

Chuck Palahniuk