Prokletí

Prokletí https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115059/bmid_prokleti-dGS-115059.jpg 4 505 86

Madison Spencer série

Tušíte, za co se můžete ocitnout v pekle? Vůbec nemusíte někoho podříznout nebo hodit v sudu do přehrady. Vsaďte se, že do pekla půjdete už za to, když si párkrát uprdnete v přeplněném výtahu. Když budete furt troubit v autě. A nebojte se – právníci nebo novináři tam jdou všichni, troubení netroubení. Dvanáctý román Chucka Palahniuka je váš průvodce peklem. Připravte se, černá limuzína čeká… Dvanáctiletá Madison končí v pekle prý kvůli předávkování marihuanou. Má plné zuby jak života, tak smrti. Sotva se zorientuje, zjistí, že je pomerně nepohodlné trčet v cele a škrábat si uhry na čele. Soused s modrým čírem, který údajně jen něco šlohnul v supermaketu, jí pomůže ven a spolu s dalšími zatracenci se vydají na cestu k pekelnému ústředí. Cestu přes Oceán promarněného spermatu či Řeku zvratků si fakt nechte vyprávět… Prokletí jsou typicky palahniukovská divoká jízda plná bizarností a úchylností.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Damned , 2011

OldaB
21.06.2014 3 z 5

Pro mě zatím asi nejslabší kniha, co jsem od Palahniuka četl. Občas nudnější pasáže a bez nápadu. Čekal jsem nějaké zajímavější rozuzlení, ale nedočkal se. O pekle Kopřiva mnohem lépe v románu Asfalt.

evickakyticka
08.06.2014

Druhý pokus číst Palahniuka dopadl podle očekávání. Už NIKDY to nebudu zkoušet číst. Pořád mi tam něco vadilo, ať už se jedná o hory ustřižených nehtů, jména jako Coura Courevna Courevičová nebo šmudlilion. Pro mě je to něco, co se nedá číst. Pardón....

gacie
27.04.2014 3 z 5

Mozna se to nezda, ale i povidani o pekle muze byt zlehcovano i ironizovano na urovni. Dovite se spoustu zajimavych informaci, ktere se vam budou v pristim zivote hodit. Sarkasmus, ironie, nadhled, ostry jazyk a zajimave myslenky - toto Vse v knize najdete.

pipixy
03.04.2014 4 z 5

Je to fajn, fajn, fajn...zkrátka Peklo je peklo a ne party u bazénu. Byla to nehorázná prdel, a to mi u Palahniuka ke štěstí stačí.

LBZ
29.03.2014 5 z 5

Hodně zajímavý a originální koncept, který skrývá zajímavé myšlenky.

Delen
28.03.2014

Knížku jsem si koupila náhodně ve levných knihách (za 40 korun - nekupte to). Od Palahniuka jsem zatím četla pouze Program pro přeživší. No, nevěděla jsem do čeho jdu. Dá se říct že je to úchylné, divné, drsné... dá se říc že je to čtivé, zábavné...
jsem ráda že jsem si to přečetla, ale vracet se k téhle knížce asi nebudu. Ovšem Madison Spencer je třída. Její další příběhy bych přivítala

Flipper
24.03.2014 1 z 5

Nič nemá zmysel, môžte si prdnuť a pojdete do pekla. To je popísané nemoderne, akoby ho popísal kňaz v 14. storočia. Patetickým a pubertálnym opisovaním však zistíme, že to peklo má nejakú hierarchiu. Tá je však rovnako nezmyselná, stačia vám sladkosti. Tie však musíte mať pri sebe keď zomriete atď... Palahniukov ohňostroj nezmyselností a absurdity by možno pekne odrážal vyumelkovanú skutočnosť hollywoodu, keby bol mierne ironický, alebo vtipný. Madison je však skleslá, rozmaznaná protichodná postava, ktorej koncept nemal autor vôbec premyslený. Najprv predstiera ekzém aby sa "nedopustila" sociálnej interakcie - o 80 strán hovorí, že len v pekle môže byť človek sám sebou... zaujímavé... Oháňať sa tým, že "po smrti je už aj tak všetko jedno" a v rámci toho písať hocičo bez zmyslu je len alibizmus, ktorým sa má zamaskovať koncept ktorý sa tvoril postupne a preto to dopadlo viac než zle.

Petrush.kaa
22.03.2014 4 z 5

Skončím v pekle.. Takže ode dneška nosím kvalitní boty, nejlépe s vysokým podpatkem, které se mi v pekle neroztaví, nosím jen takové oblečení, na kterém nebude vidět špína a kabelku nosím plnou tyčinek Milky Way. Díky Madison za instruktáž.

Christo
11.03.2014 2 z 5

Výborný námět, ale bojím se, že prvoplánovitě šokující a také s pouhou snahou o černý humor. Mám rád originální vyprávění, ale nejenom to. Na druhou stranu za 19 Kč hezká a cool kniha do knihovny.

annihilation
05.02.2014 4 z 5

Palahniuk se opět ukazuje jako totálně vadná verze Američana, která kritizuje ještě vadnější Američany. Ty jeho narážky člověku většinou přivodí pitomý záchvat smíchu, stejně tak jeho vize pekla, dialogy a vůbec všechny ty psycho(pa)tické myšlenky. Prostě silná jízda jinou dimenzí, která je konstruovaná jako šílený příběh zachycující se na určitých frázích. Někdo je prostě jen úchyl, někdo to dokáže využít k psaní a tím si získat velký zástup fanoušků. Ano, Chuck Palahniuk je přesně ten druhý případ - skvěle využívá své obsese, poruchy a vulgarity, a dokáže z nich vytěžit naprosté maximum.
I když, nemůžu si pomoct, tento příběh je ve srovnání s jinými dechberoucími nechutnostmi (Klub rváčů, Program pro přeživší, Zalknutí) trochu slabší. Nevím, jestli za to může fakt, že příběh vypráví třináctiletá holka a proto je psán víc dětsky, nebo jde prostě o fakt, že autorovi pomalu dochází nápady. Něco tomu chybí, ale Bůh ví co. (Jo, ehm, písmeno na B.) Třeba jen Satan trochu zpackal scénář.

reluisante
19.01.2014 5 z 5

Jsi tam, Satane? Tady Lenka. Jsem sice pořád ještě živá a naprosto jistě jsem nadějoholička, ale můžu ti říct, že bych bývala za tuhle knížku zaplatila i víc než těch 19,- Kč v Levných knihách. Bylo to moje první setkání s Palahniukem a rozhodně můžu konstatovat, že dopadlo na výbornou, i když bych se asi bývala obešla bez té maximálně nechutné sexuální scény s polednicí. Každopádně se nejedná o poslední knížku, kterou jsem od Palahniuka četla, to je jisté.

Veronika_!+
01.11.2013 5 z 5

Pro ty Palahniukem ještě neotrkané doporučuji dočíst doslov. Výborně navede kam tím autor směřuje. V podstatě je to jedna a ta samá myšlenka ale v prokletí dovedená na samé dno. Neuvěřitelně mě ta knížka nakopla. Palahniuk učí jak žít. Je to můj hrdina :)

Hezzy
01.11.2013 5 z 5

Ještě před koupí jsem četl recenze na Prokletí a rozhodně jí neoznačovaly za skvělou knihu. Prý, že už Palahniukovi dochází dech, je tam nulový příběh a... bla, bla, bla. Všichni recenzenti však za to shnijí v pekle! Prokletí je naprosto úžasná kniha, a dokonce se mi líbila o něco více než Program pro přeživší. Ano, opravdu se jedná spíše o sled nápadů. Příběh je odsunut na druhou kolej, ale tady jde opravdu pouze o atmosféru a myšlenku. Ano, znám slovo atmosféra, jsem možná mladý, ale rozhodně ne mrtvý... Doufám, že takových knih napíše Chuck ještě hodně, protože to je jako droga.

Vikina333
31.07.2013 5 z 5

Máma by řekla: "Je to krásná literatura pro pouze zasvěcené". Čímž by myslela: Zamysli se, chceš a máš na to, to vůbec číst?!

Jen jsou ještě lepší knihy od Palahniuka. Nedoporučuju číst jako prvotinu... Jinak je "pekelně boží" jako vždy!!

Edana
28.07.2013 5 z 5

Neskutečné. Nechutné. Pekelně skvělé! Háj amputovaných končetin, Velké střepové pláně, Lupové pouště, Oceán promarněného spermatu, Hmyzí moře, Bažina potratů částečným porodem.... tohle je zeměpis pekla. Pekla, ve kterém se ocitne třináctiletá Madison Spencerová, ne tak úplně jenom kvůli kouření marihuany. A jelikož je Madison pekelně chytrá, velice rychle se v novém prostředí zorientuje a dotáhne to hodně vysoko. A taky během svého kariérního růstu odhaluje svoji neveselou minulost.
Ano, musela jsem si dávat zhruba každé dvě tři kapitoly přestávku, abych všechno vstřebala.... ale rozhodně mě to bavilo a stálo to za to. Místy jsem se smála svým temným smíchem, místy jsem obdivovala, jak tohle může někdo vymyslet, napsat, zveřejnit... Ano, není to tak úplně klasický příběh, spíš spousta myšlenek, komentářů, nápadů - všechno spojené postavou Madison, která sice možná je tlustá a mrtvá... ale rozhodně není hloupá. A už vůbec není nudná!

Honzeecheck
09.07.2013 4 z 5

Ještě jsem to nedočetl, ale ta scéna s přezpolnicí je ta nejbizarnější sexuální scéna jakou jsem kdy četl. kam se hrabe Bukowski, Lunchová nebo de Sade - pod tři hvězdy nepůjdu :-)

mysiacik
01.07.2013 4 z 5

Moje prvé stretnutie s Palahniukom. A hneď celkom úspešné. Nie je to úplne moj štýl, ale bola to fajn zmena a kľudne to doporučím ďalej. Najviac ma dostali vyhladené vrásky v dlaniach :D

juckey
27.06.2013 4 z 5

Madison je chytrá holka. A ano, je jí sice třináct a je mrtvá, ale zná slovo CYNIK. Dostala se do pekla, které je velmi dobře vymyšleno (obávám se, že já takové štěstí mít nebudu), až je radost nechat se osmahnout v kotli pekelném. Ne, sranda. V tomhle pekle netrpíte. Od rána do večera se cpete popkornem, ustřihanými nehty nebo pohlavními tekutinami nadržených démonů. Do toho sem tam nějaká lehčí úvaha o životě, kritika společnosti a nezvyklá sexuální praktika a je to. Knížka jako lusk.

mautina7
19.01.2013 4 z 5

Dalsi prijemne 'pozitivni' pocteni od Palahniuka, rozhodne nezklamala :-)

Captain
06.11.2012 2 z 5

Moje teprve druhé setkání s Palahniukem a hned takové zklamání. Skoro celou dobu jsem se nudil, autor neustále dokola opakoval ty samé věci a nejlepšími částmi bylo vyprávění o hollywoodských rodičích. Zdá se mi, že Palahniuk neměl předem danou kostru, nebo ji splácal hodně narychlo. Pořád se totiž plácal na tom samém místě a potom příšerně rychle zakončí vyprávění a šmitec. Pár nápadů tam bylo, ty ale zazdil jejich donekonečna opakujícím se připomínáním. Zdejší vysoké hodnocení si vysvětluji nekritickými fandy autora.

A mimochodem, ta česká obálka je příšerná, autora bych za ten paskvil nakopal.

americká literatura peklo

Chuck Palahniuk