Strašidla

Svatý Nestřeva, Miss Amerika, Kníže Vandalů, Dohazovač, Chybějící článek, Hajzldáma, agent Donáška, Matka příroda… Pitomá jména pro skutečné lidi. Každý z nich našel stejný inzerát. Dům spisovatelů. Spisovatelská kolonie. Kde by mohli v klidu psát. Napsat svá mistrovská díla. Měl to být jenom dům spisovatelů, dokud nebylo pozdě… Ve zchátralém bývalém divadle kdesi na okraji města je namísto tvůrčího zápalu čeká boj o prežití. Třiadvacet zajatců musí najít nejen cestu z tvůrčí krize, ale především způsob jak přežít. A nekonečné čekání na záchranu si krátí vyprávěním příběhů. Hned první z nich, svatý Nestřeva, připomene makabrózní deviace z Programu pro přeživší: přišel o své tlusté střevo při podivné sexuální praktice, při níž využíval odsávací ventil v zahradním bazénu. Další postava jako by vypadla ze stránek Ukolébavky: Matka příroda líčí, jak zabít lidi pomocí masáže nohou. V povídce Mezi lůzou vypráví Hajzldáma o multimilionářích, kteří si hrají na lidi bez domova; žijí na ulici a užívají si tolik ceněné anonymity. Jednotlivá vyprávění se střídají v rychlém tempu a přerušují je jen intermezza, v nichž se dovídáme o dění v divadle. Palahniukův román (z) povídek odkazuje na Chaucerovy Canterburské povídky a kritika se shoduje v tom, že jde o autorovo nejlepší dílo od legendárního Klubu rváčů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2001/strasidla-pIW-2001.jpg 4.1397
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, Odeon

Haunted, 2005

Kniha Strašidla

kobejn

Z celý knihy se mi líbila jen ta povídka o masáži nohou, u tý jsem se smál, pak jsem tomu ale přestal rozumět a přestalo mě to bavit, v půlce knihy jsem to zabalil.

pampelišinka
01.06.2019

Já se ke Strašidlům (a Palahniukovi vůbec) dostala snad tou nejhorší možnou cestou. Kamarádka mi poslala v PDF souboru Střeva s jediným komentářem: "Dočti to až do konce." Uh.
Povídka mě myslím lehce psychicky posunula do míst, kam jsem úplně nechtěla, a co hůř - vzbudila ve mně takovou zvědavost, že jsem si vypůjčila celou knížku a četla, jak moc zvrácený a ujetý bude ten zbytek.
Některé z povídek, třeba ta o bezdomovcích, masérce nohou či šéfkuchaři mě vážně dostaly, jiné zase fakt zklamaly a spojovací dějovou linku jsem začala přeskakovat pro její divnost a nudnost. Nedočetla jsem.
Možná je to tím, že jsem se Strašidlům věnovala v docela náročném období a teď, s čistou hlavou, bych to vnímala jinak. A nejspíš jim ještě dám šanci.
I tak je ale stejně doporučuju všem lidem, u kterých mám pocit, že by se jim mohla líbit. Mezi ty nepatříte, pokud jste aspoň trochu citliví.
A já o sobě zjistila, že jsem nejspíš černohumorné sarkastické hovado.
Tak.

ronnie_vrh
06.05.2019

v životě mi z knížky nebylo tak špatně, ale tak dobře špatně. jako když děláte něco, co byste dělat neměli, víte, že byste to dělat neměli, ale stejně to děláte (třeba masturbace v rodinném bazénu).
jediný minus je asi až moc postav... nojo, ja vím, tolik povídek chce tolik vypravěčů, to ja chápu, jen mi bylo líto, ze kromě těch povídek a par charakteristik ty postavy v samostatným příběhu spisovatelskýho domu moc nežily. protože každá z nich měla kurva velkej potenciál třeba i na vlastní knížku.
ale bylo to fakt skvělý, úžasný, děsný, nechutný a střelený, palahniukovský

marnazuza
25.02.2019

"Omdlela jsem...a vy jste mi snědli zadek!"

Je to trochu Deset malých, hodně hodně pošahaných černoušků. Tříměsíční pobyt ve spisovatelském domě je jedno velké WTF, od něhož nám dávají oddechnout vizitky jednotlivých postav. Na povrchu je to nechutné, pod ním temně humorné a když nahlédnete ještě hlouběji, objevíte skutečně zajímavé myšlenky a dobré postřehy o dnešní době. Já říkám boží, ale babičce tuhle knihu nedávejte.

pixiepickpocket
25.02.2019

Strašidla se mi do rukou pravděpodobně nedostala ve správný čas. Abyste Palahniukovo dílo byli schopni docenit, musíte se nad děj dokázat povznést. Pro četbu je potřeba mít odstup a nadhled, tudíž z vlastní zkušenosti nedoporučuji číst, pokud na vás v osobní rovině doléha pocit zmaru.

Většina příběhů není ani tak strašidelná, jako spíš nechutná v tom nejlepším slova smyslu. Nejedná se o klasické, duchařské příběhy v gotickém stylu, ze kterých vám bude běhat mráz po zádech a chloupky na rukách vstávat hrůzou. Ani večer, až zhasnete všechna světla, se nebudete bát, že na vás něco číhá pod postelí.

Příběhy jsou neotřelé, syrové a surové. Pro Chucka není nic tabu. A to je dobře. Skupinka spisovatelských ztroskotanců je jako celek zajímavá. Stejně tak i transformace uťápnutého kurzu tvůrčího psaní do nekonvenčího a inspirativního prostředí gore Big Brothera. Postav je ale přespříliš, a hlavní dějová linka není dotažená.

Strašidla považuji za dobrou sbírku povídek. Románová stylizace tomuto dílu ale spíše škodí. Zhruba v polovině knihy jsem se přistihla, že se začínám nudit. Situace a repliky se začaly opakovat a "spojovací" linii děje došla šťáva.

Tesinka_Laufey
10.10.2018

Pop první povídce jsem to chtěla odložit a už nikdy se k tomu nevrátit, ale nakonec jsem se překonala a celou knížku jsem dočetla. Oceňuji, že je velice originální, a že všechny povídky spojuje jeden příběh se zajímavým dovršením. Ale opravdu jen pro silné žaludky.

hermína14
08.09.2018

Chvílemi toho na mě bylo příliš...ale stálo to za to!

OndrejVasicek
02.08.2018

Samotné povídky až na pár výjimek jsou neotřelé, vtipné, někdy doslova neuvěřitelné a občas nutí k zamyšlení. S knihou jako takovou mám především dva problémy.

1) Některé povídky skončí v momentě, kdy by si zasloužili pořádné rozepsání.

2) Ale především hlavní příběh, ze kterého povídky vychází. Je skvělé, že nejde jen o anonymní sled povídek a že jsou příběhy takto provázány, ale přijde mi, že jde celá linka do ztracena.
Premisa je zajímavá a nutí čtenáře přemýšlet, jak toto může skončit a proč se to vůbec děje. V závěru jste ale profackováni psycho nesmyslem z Venuše, který se stejně do hlavního příběhu nepromítne (fungující taxík?).
A když se opovážíte dotázat, proč se v domě děly tak strašlivé věci, musíte si vystačit se sice obecně pravdivým, byť v kontextu událostí naprosto nesmyslným vysvětlením, že prostě rádi trpíme.
Natahování příběhu, který je jen na efekt a nikam nevede, ocenit nedokážu.

Mrtví se někdy vracejí
Mrtví se někdy vracejí