nula87 nula87 komentáře u knih

Příběhy a vzpomínky lidí, kteří byli u toho. Ať už jako obyčejní lidé, likvidátoři zapojení do úklidu a jejich vdovy, vědci, nebo političtí pracovníci. Jak chcete bojovat proti neviditelnému nepříteli, když vás připravují na úplně jinou válku? Jak se chcete vyrovnat se životem po havárii? Se svou zodpovědností, svědomím, smutkem a zoufalstvím?

09.08.2023 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Je skoro až neuvěřitelné, jak King jde s dobou a i ve svém věku vystřihne další skvělou knihu. Knihu, která má naprosto skvělý a bechderoucí úvod, ve kterém jde zatím "jen" o detektivku, a nakonec ji splete do mixu detektivky, horroru a nadpřirozena takovým způsobem, před kterým nezbývá než smeknout.

11.04.2023 5 z 5

Zábavná kniha hrající na šachovnici švédského venkova s postavami, které přesně zapadají do vtipného příběhu. Alanova historie nutně připomene Forresta Gumpa.

02.04.2024 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Silné téma, relativně dobře vystavěný příběh. Ale podle mě tomu chybí důkladnější prokreslení postav, jejich motivací a chování. Bohužel mi to přišlo v mnoha ohledech nedotažené. Toto téma si zasloužilo větší prostor a větší hloubku.

21.02.2024 3 z 5

Přitažlivost pádu Přitažlivost pádu Noel O'Regan

Výborně vystavěná kniha. Postupné odhalování minulosti nám vnáší světlo do současného života hlavního hrdiny. Ten se potácí mezi pomocí druhým a pomocí sobě, přičemž postupně ví, že obojí nemůže zvládnout.
Autor výborně pracuje s prostředím a krajinou, ve které se vše odehrává, a která v celém příběhu hraje jednu z klíčových rolí.

19.02.2024 4 z 5

Druhý díl je o kousek lepší než první. Příběh je o něco komplikovanější, i když jednoznačně směřuje k jedinému možnému konci. Postavy už nejsou tak prvoplánové, mají více vrstev, vztahy mezi nimi už nejsou tak jednoznačné.
Ale autor bohužel stále píše velmi jednoduchým stylem a co je nejhorší, nevyhýbá se patosu a někdy i až směšným frázím.

04.12.2023 3 z 5

Ušlechtilá stezka Ušlechtilá stezka Peter May

Mayův román o děsivé kapitole dějin jihovýchodní Asie. Velmi dobře vykreslené postavy, detailní a naturalistický popis prostředí a hrůz, které se v Kambodži odehrávaly. Přínosné nejen jako kvalitní kniha, ale také jako zdroj mnoha historických informací o tomto úseku dějin.

02.10.2023 4 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Backman se ve velkolepém finále hokejového města (nebo vlastně dvou hokejových měst) dotkne téměř všeho, co je podstatné - lásky, přátelství, rodiny, schopnosti překonávat překážky, ale opět také násilí a pomsty.
A také schopnosti (nebo naopak neschopnosti) odpouštět.
Někteří přežijí, někteří ne. Někteří mají budoucnost a naději, někteří o tu šanci přišli.
Tak jako v životě.

04.06.2023 4 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Milá Kingova jednohubka, kde kromě tradičního nadpřirozena netradičně zapojuje i vtip a sarkasmus vůči předpojatě maloměšťácké společnosti.
A taky vtipná parafráze na "Bachmanovo" Zhubni! a taky něco o toleranci, přátelství, běhání, vaření a tak. A to vše na necelých 150 stranách velkými písmeny ;)

02.05.2023 3 z 5

Lůcu už delší dobu sleduju (ano, takhle to zní divně), a na její příběh na PCT jsem se moc těšil.
Na její styl psaní je třeba si chvíli zvyknout, ale pak hltáte jeden den na trailu za druhým, až do velkého vyvrcholení.
Některé věci se i v knize opakují, ale to je dáno i opakováním podobných zážitků na trase - horko, zima, mokro, neukojitelný hlad, přibývající míle, opakovaná setkání s parťáky...

24.03.2023 5 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

King znovu září a navazuje na historii rodiny Torranceových v moderním, psychologickém souboji dobra (nebo alespoň normálnosti) a čistého zla. Kniha, kde se hodně cestuje (karavany, auty, i myslí), a která nás vezme na slušnou jízdu.

10.04.2024 4 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Výborná kniha o osudu jednoho malého člověka v soukolí dějin. Autorka píše krásným jazykem poetický příběh o domově, osudu, lásce, do které zasahují dějiny velkého světa. To vše v životním cyklu Volhy, která všechny hrdiny drží ve svém područí.

27.11.2023 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Velmi těžce se to čte. Nejen kvůli příběhu, kde se na hrdiny valí jedna pohroma za druhou, ale také kvůli stylu psaní autorky. Její dlouhá, barvitá souvětí mě mnohokrát zavedla do slepé uličky.
Příběh je těžký, až děsivý, ale bohužel, alespoň pro mě, někdy těžko uvěřitelný. Vsichni hlavní hrdinové, i jejich blízké okolí, jsou až extrémně úspěšní ve svých pracovních životech, a dramatický kontrast s jejich osobním životem byl pro mě místy až mimo uvěřitelnou realitu.
A ještě jedna věc - absolutně žádné umístění do historického kontextu.
Co jedenácté září, co finanční krize, co mnoho politických změn, co zemětřesení na Haiti? Události, které musely lidi v NY citelně ovlivnit, ale v knize o nich a o vlivu na její hrdiny není ani jedno slovo.

06.11.2023 3 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

Velmi zajímavý popis jednoho z nejznámějších sériových vrahů Ameriky - jeho vraždění, ale také doby utěků z vězení a vleklých soudních bitev . Poutavý, děsivý, ale zároveň velmi precizní popis toho autorky, které začne docházet, kdo je ve skutečnosti její fajn přítel.

18.10.2023 4 z 5

Hukot času Hukot času Julian Barnes

Barnes velmi poctivě studoval Šostakovičův život, aby napsal fiktivní román o jeho vztahu s Mocí, úřady, kolegy muzikanty, přáteli, manželkami a vůbec životem. Příběh odvahy, ale i zbabělosti, příběh životního elánu, ale i totální rezignace.

19.07.2023 4 z 5

1793 1793 Niklas Natt och Dag

1793 je zajímavě vystavěná detektivka, ale detektivní linka v ní vlastně není to hlavní. Tím je velmi sugestivní popis Stockholmu konce 18. století, lidských emocí, strachů a tužeb. To vše zarámováno historickými změnami, které tou dobou procházely Evropou.

24.03.2023 4 z 5

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

Dave Grohl je úkaz - nejenže významně ovlivnil tvář a zvuk rockové hudby posledních desetiletí, ale svou knihou prokázal, že je i skvělý Vypravěč. Svůj bohatý život podává s nadhledem, humorem, neuvěřitelně živou a čtivou, a inteligentní formou.
Díky Covidu, že můžeme tuhle skvělou autobiografii číst.

24.03.2023 5 z 5

Chlupatý sluha pana faráře Chlupatý sluha pana faráře Arto Paasilinna

Moc fajn duchovně-zoologická road-book se spoustou černého humoru, narážek na církev, rusko-finské vztahy a jednou netradiční sportovní disciplínou.

22.01.2014 4 z 5

Těžké duše Těžké duše Iva Hadj Moussa

Příjemná, čtivá kniha, která se nevyhne klišé, ale umí to vyvážit příjemným humorem a nadhledem. O mužích, kteří to ještě nevzdali, byť by našli dost důvodů, aby mohli. O mužích, kteří chtějí naplno žít, hrát, pít a milovat - i když jsou na to možná už trochu staří.

30.05.2024 4 z 5

Ladislav se tentokrát vypraví do dvou naprosto odlišných zemí, a opět nám přináší čtivý a zábavný cestopis.

26.02.2024 4 z 5