Chlupatý sluha pana faráře

Další z humoristických románů oblíbeného finského spisovatele vypráví o netradičním soužití svérázného luteránského pastora s medvědem, posvátným zvířetem pohanských ugrofinských kmenů.
Přeložil Vladimír Piskoř.

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/16189/chlupaty-sluha-pana-farare-bLg-16189.png 4139

Rovasti Huuskosen petomainen miespalvelija (1991)

Literatura světová, Humor
Vydáno:, Hejkal

Kniha Chlupatý sluha pana faráře

ovce_na_balkone

Už to byl můj nekolikátý Paasilinna a tenhle mě bavil míň než ostatní. Přitom tam bylo všechno jako v ostatních knihách, absurdní humor, útěk od civilizace, podivínský hlavní hrdina. Ale tahle kniha mi zkrátka nepřišla tak milá. Postava faráře mi nebyla sympatická, nefandila jsem mu. Proto hodnotím níže než jeho ostatní knihy.

meluzena
29.12.2018

Příběh lehce potrhlého vesnického faráře z finského zapadákova nám ukazuje, že být jiný sice znamená jisté nepříjemnosti, ale venkoncem je velmi osvobozující. Napsáno vlídně, s lehkostí a mírnou nadsázkou. Občas vtipné, občas k zamyšlení; určitě doporučuji.
---
"Podle biskupova mínění se pro duchovního nehodilo, aby choval medvěda. Bylo to příliš výstřední. Farář nesmí vybočovat z průměru, musí být dokonce obyčejnější než průměr, pak teprve může úspěšně hlásat Boží slovo. Je to jako v televizi: čím hloupější program se vysílá, tím víc má diváků."
---
"Před příchodem spánku pan farář Oskari Huuskonen nesoustavně přemýšlel, že kdyby Ježíš byl Fin, tak chození po vodní hladině by nebyl žádný velký div, rozhodně ne v zimě. Při chůzi po hladině totiž nejde o sílu víry, ale o tloušťku ledu."
---
"Ale jinak se holub s medvědem nedají moc srovnávat, každý je úplně jiný. Holub nespí v zimě a medvěd zas nelítá."

pepa4081
29.09.2018

Já jsem k padesátinám medvídě nedostal, ale bylo by to jistě zajímavé. A přístup pana faráře k církvi mi byl velmi blízký.
Opět velmi příjemná a vtipná kniha, u které jsem se párkrát smál i nahlas. Doporučuji na relaxaci.
Velmi uspokojivé.

Shashlick
21.06.2018

Hodně mi kniha připomněla Stoletého staříka. Co postava, to svéráz. Ať se stane něco sebebevíc zvláštního, tak se nad tím skoro nikdo nepozastavuje. To musí být život na severu Evropy :)

Četlo se to hezky, ale jinak byla kniha dost nekonzistentní. V první části děj plyne celkem rovnoměrně, ale v dalších najednou přeskočíme i několik měsíců jednou větou. Autor občas sklouzne k popisu historie místa, kde se zrovna hrdinové vyskytují, takže to vypadá jako turistický průvodce. Navíc se pak už jedná spíše jen o sled epizodních příběhů, než ucelený příběh.

Alma-Nacida
06.03.2018

Roztomile nonsensní knížka. Chvilku jsem si na finský humor zvykala, třeba hned na začátku kuchařka a medvědice zpopelněné vysokým napětím mě moc nerozesmály, ale střelenými nápady pana faráře a medvěda jsem se bavila. Dokonce mám chuť si zkusit hod oštěpem kolmo vzhůru. ;-)

Alena_S
25.09.2017

U první kapitoly jsem si říkala, zda půjde o podobně černý humor, jako má Stará Dáma, ale tenhle příběh je celkově milejší, pan farář i jeho "univerzální" míša všeuměl jsou sympaťáci a rozhodně doporučuju na oddych i do nepohody!

MOu598
19.07.2017

Četla jsem v únoru 2011. Podle mých poznámek:
Parodie, ironie - to beru.
Zesměšňování třeba i citací z Bible se mi nelíbí (nejsem nábožensky založená).

MilujuV.Huga
08.08.2016

Nedoporučuju.

Z knihy:
-"Žena si nikdy nemůže být jistá, jaké magory jí osud přivane."
-"Chrámem Finů je les."

finská literatura

Arto Paasilinna

Arto Paasilinna
finská, 1942 - 2018

všechny knihy autora

Kniha Chlupatý sluha pana faráře je: