Těžké duše přehled

Těžké duše
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/531143/bmid_tezke-duse-65ba6a0a52b9a.jpg 4 82 82

Román o životních přešlapech, muzice a střetu boomerů s mladou generací. Johanesovi táhne na padesát, živí se jako vyklízeč bytů a domů. Má dospívající dceru ve střídavé péči. Taky má za sebou rozvod a na krku jeden sexuální skandál. A především tři kamarády, s nimiž ho spojuje láska k heavy metalu i frustrace ze současného světa, kterému z různých důvodů přestávají rozumět. Johanesův životní stereotyp, tvořený tvrdou fyzickou prací a hospodským tlacháním u piva, pravidelně narušuje jen dcera Žofie. Oč víc je nezkušená, o to progresivnější názory na otce a život jeho generace zastává. Zvlášť když Johanes nemá problém s konzumací masa a na ženy se dívá pořád tak nějak nekorektně. Horší je, že sám Johanes se v sobě nevyzná, je jen obyčejný chlap, který souhrou nešťastných okolností tak trochu selhal, nebo zavrženíhodný sexuální predátor? A záleží víc na tom, jak se ke svému prohřešku postaví on sám, jeho dcera, nebo snad celá společnost? A jak mu v tom všem pomáhá humor, nadhled a taky znovuobjevená elektrická kytara? Po úspěšném románu Havířovina autorka ve své nové knize Těžké duše opět otevírá palčivá témata současnosti a to s vtipem sobě vlastním.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Těžké duše. Přihlašte se a napište ho.

EvikU.
17.06.2024 4 z 5

Nelehké vyrovnávání se středním věkem u mužů. Johanesovi bude 50 let, je rozvedený, má dospívající 16 letou dceru ve střídavé péči. Vyklízí byty, protože kdysi měl přešlap v autoškole se slečnou, takže i doživotní výčitky ze sexuálního skandálu a ztráta oblíbené práce.

Navíc má pocit, že dnešní generaci přestává rozumět. Jeho dcera potřebuje psychologa, protože má sociální fóbii. Co to je? Za jeho mladých let se tomu říkalo stydlivost a prostě se šlo mezi lidi a otrkat se. Při představě, co ho to bude stát…

Při stoupnutí před zrcadlo přemýšlí, kdy se mu to stalo. Nějaká ta vráska, řídnoucí vlasy, rostoucí pupek z piva a povolené svaly,...přitom on se na ženy dívá pořád stejně. Má raději nedostatky, protože pak ví, že to není umělý. Co je mu to ale platný, když žádnou nemá? Jenže jak dlouho bude ještě sexuálně schopný?

Líbí se mu sousedka Soňa, která je po nevydařeném vztahu. Nechce se vázat. A s kámošema s kterými hrál v heavy metalové kapele oprašují noty a znovu trénují. A vystupují. Ani nevěděl, jak moc mu muzika chyběla.

Velmi trefně popsané pocity středního věku. Nejsme starý, ale už si stáří hodně uvědomujeme, už klepe na vrátka. Zajímala by mě i obrácená strana pohledu, z pohledu ženy, která řeší klimakterium a jiné věci.

Knižní střípky
08.06.2024 5 z 5

Smála jsem se mnohdy nahlas, některé hlášky bych tesala do kamene, zároveň mi však bylo někdy tak smutno, všechny bych obejmula, koktejl emocí jak vyšitý. TĚŽKÉ DUŠE budu cpát všem opuštěným pánům ve svém okolí, kteří rádi čtou.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižních střípků

nula87
30.05.2024 4 z 5

Příjemná, čtivá kniha, která se nevyhne klišé, ale umí to vyvážit příjemným humorem a nadhledem. O mužích, kteří to ještě nevzdali, byť by našli dost důvodů, aby mohli. O mužích, kteří chtějí naplno žít, hrát, pít a milovat - i když jsou na to možná už trochu staří.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Příběh mateřídoušky, Pán hory a další knižní novinky (8. týden)

18.02.2024

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Kniha Těžké duše v seznamech

ve Čtenářské výzvě16x