namornice namornice komentáře u knih

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Od vydáni prvního dílu Aristokratky je to už 10 let, tak je vlastně zvláštní, že za těch šest dílů jsme se dějově posunuli jen o rok. Zatímco u té první Aristokratky jsem nekontrolovaně vybuchovala smíchy, teď jsem si u čtení říkala, že je asi dobře, že je tenhle díl poslední a je opravdu na čase celou sérii ukončit. V některých pasážích jsem se vůbec nemohla začíst ( vyprávění Josefova předka) jiné mi přišly stejně dobré, jako kdysi první díl. Hlavně milostné dobrodružství pánů Spocka a Josefa a samozřejmě úžasná paní Tichá, kterou už asi navždy budu mít spojenou s Eliškou Balzerovou z filmového přepracování.
Jako celek však hodnotím sérii vcelku kladně, čemuž dopomohl hlavně první a čtvrtý díl. Jsem zvědavá pustí-li se pan Boček i do dalšího psaní, určitě bych si přečetla i jiné jeho humorné výtvory.

21.01.2023 3 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Okamžitě po dočtení Faji jsem se pustila i do  Nastarey.
Třetí díl mi přišel o malinko slabší než předchozí díly, ale i tak to byla jízda!
Začátek se trochu táhl, naštěstí se to po pár kapitolách rozjelo. Děj se dost zamotal, přibylo dalších hádanek a záhad -  až jsem se v tom trošku ztrácela. Naštěstí velká část knihy byla totálně nervydrásající a mělo to tu neopakovatelnou atmosféru prvních dvou dílů. Trochu mi vadilo upozadění pětadvacitky, doufala jsem v prohloubení vztahů mezi Ilan a bojovníky a chyběla mi i interakce mezi ní a kapitánem. Jsem zvědavá jak to všechno bude pokračovat a doufám, že se to celé někam pohne. Z té matematiky a všech těch pětek a devítek jsem měla trochu zmatek v hlavě a tak doufám, že příští díl nebudu muset číst s kalkulačkou. Ale i když to byl nejslabší díl z celé série, nedokázala jsem se od stránek odtrhnout. Teď mi nezbyde, než přemýšlet, co to všechno má znamenat a čekat na další díl. Ch jo.

04.10.2021 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Víkendový pobyt v útulném hotýlku v horách uprostřed lesů. Skupina různých hostů a vražda nebo dvě. No, Agatha Christie to určitě nebyla, ale hodnotím určitě lépe než jiné autorčinz knihy

20.09.2021 4 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Poutavý, napínavý a opět velmi dobře napsaný a do jisté míry netradiční příběh ze zajímavého prostředí. Weaver mě prostě baví.

22.02.2021 4 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Každá další Ahnhemova kniha je lepší než ta předchozí. Motiv X mi přijde o něco drsnější a temnější než předchozí díly. Má opět několik dějových linek, ale uzavřít se povedlo zatím jen jednu. Na to, jak to dopadnde s Irene, co chystá Dunja a dopadení sériového vraha musím zase čekat, ch jo!

07.03.2020 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Bradburyho klasika. I když spatřila světlo světa už před skoro 70 roky, pořád má co říct!

31.08.2019 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Kepler nezklamal a zhltla jsem ho jak malinu. Napínavý, s dobrou zápletkou. Začátek dobrý, konec dobrý, ten prostředek trochu zdlouhavý, ale být to tam muselo. Těším se na další případ Joona Liny.

08.11.2018 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Jednu věc vím určitě....končím se stavěním sněhuláků!!! Bylo docela odvážný číst tuhle knížku v zimě. Teď se bojiím každé vločky :-O
Nesboeho Sněhulák je určitě nejlepší knížka, kterou jsem za poslední dobu četla!!! Pět hvězd jak vyšitých!

13.03.2016 5 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Od začátku velmi napínavé, byla jsem hned vtažena do děje. Detektiv Josie tentokrát pátrá po zmizelé sedmileté Lucy. Lisa Regan píše velice poutavě a série s Josie Quinn je velmi vydařená. Hlasový přednes Jitky Ježkové je vždy velmi procítěný a skvěle dokresluje děj.

20.01.2024 4 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

I když mě Hrdý Budžes (jak ve čtené, tak především v divadelní podobě) bavil o malinko víc, bylo i pokračování velmi zdařilé. Helenka už je starší a protlouká se gymnáziem, mlátí s ní puberta a jde z průšvihu do průšvihu. Děj plný studentských mejdanů a trapasů se posunuje plynule směrem k trochu uspěchanému konci, ale i tak pobaví. Navíc v podání skvělé Báry Hrzánové a podkresleno hudbou Kryla a Mišíka. Mohu určitě doporučit.

17.10.2023 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Po nějaké době jsem se vrátila k Angele Marsons a jejímu týmu v čele s Kim. Ten tentokrát řeší případy vražd obětí, které spolu zdánlivě nesouvisí. Zároveň se i vrací zlověstná Alex, která, přestože je uvězněná, dokáže Kim značně znepříjemnit život.
Opět velmi napínavé a neméně skvěle načteno.

11.04.2023

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Musím se přiznat, že po prvním díle téhle série jsem si říkala, že docela dobrý, ale další sérii s další inspektorkou číst nebudu. Jsem docela ráda, že jsem se nechala zvyklat k dalšímu dílu, protože tohle teda bylo super napínavý, zábavný a odsejpalo to až do nervy drásajícího finále. Přednes Vandy Hybnerové byl zdařilý a jem ráda, že jsem se do téhle série pustila. Další díl si dám určitě brzo.

06.12.2022 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Enviromentální debut norské autorky Maji Lunde vzbudil docela rozruch.
Prolínají se v něm tři časová období, které mají společného jmenovatele - včely.
Každý z příběhů byl svým způsobem zajímavý, ale nejvíc mě asi zaujal příběh Tao z budoucnosti bez včel. Není to samozřejmě kniha jen o včelách, ale také z velké míry o lidských a rodinných vztazích. Velice zajímavé čtení, které mohu určitě doporučit.

10.10.2022 3 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Tentokrát se pátrání kromě Edinburgu odehrává částečně i ve Francii, kam se Luc na nějakou dobu přesunuje na spolupráci s interpolem. Obě strany se pokoušejí zastavit nelegální obchod s lidmi.
Místy je děj dost drsný, nicméně opět velmi napínavý a nemohla jsem se od něj odtrhnout.
Bavil mě Lively a jeho dialogy a jsem ráda, že se mu dostalo víc prostoru.
Bavila mě i dějová linka mezi Avou, Lucem a Natashou. Mám malinko obavu, ale doufám, že se do budoucna posune správným směrem. Budu se asi opakovat, ale knihy Helen Fields mi opravdu sedí a mohu je jen doručit. Už se moc těším a doufám, že brzo vyjde pokračování, možná se do něj pustím v originále, protože nevím, jestli vydržím čekat.

09.10.2022 5 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Nadmíru pohledný Luc Callanach je zpět v pátém dílu série a ten je - jako všechny předešlé díly - opět poutavý a čtivý.
Pokračující vztah mezi Lucem a Avou se konečně posune, ale docela mě rozhodilo, jak to mezi nima dopadlo. No uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. Jinak má ale příběh opět skvělé tempo hned od začátku a vyšetřování série vražd, co vypadají jako sebevraždy, je pro celý tým výzvou.
Knihy Helen Fields jsou přesně to, co od dobrého thrilleru očekáváte - komplexní ale věrohodné, nepředvídatelné, napínavé, všechny postavy jsou dobře vykreslené, uvěřitelné a vyvíjejí se s příběhem. Za mě mohu jen doporučit

08.10.2022

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Treti dil serie s Kim Stoneovou se mi opět líbil. Napsané velmi napínavě se skvělou zápletkou a správnou mírou mrazení.
Postavy jsou mnohovrstvé a inteligentní, psaní poutavé, děj odsýpá. Přednes Jitky Ježkové opět znamenitý. Byla jsem napnutá od začátku do konce

12.06.2022 4 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

S nadšením a očekáváním jsem se vrhla na další díl téhle islandské série a rozhodně jsem nebyla zklamaná.  Tento díl měl malinko pomalejši tempo než předešlé, nicméně jako všechny předchozí díly byl opět velmi napínavý a čtivý. Děj se točí kolem domácího násili, porna a dark webu . Jako vedlejší linku sledujeme i další vztah mezi Freyou a Huldarem, která mi vůbec nevadí a obě postavy mě baví.
Tahle série mě opravdu chytla a už se těším na další díl.

29.04.2022 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Než vystydne káva je taková rychlovka na dvě cesty autobusem. Typicky japonská,
s jedinečným pohledem na cestování časem. Je z toho cítit ta atmosféra divadelni hry, omezený počet postav a celý děj se odehrává na jednom místě. A obálka vskutku nádherná.

11.02.2022 3 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Vždycky po přečtení další knihy od tohoto autora a mám větší a větší chuť jet na ostrovy Vnějších Hebrid.

Další velmi dobře vystavěný příběh z dílny Petera Maye. Opět se vracíme do  prostředí ostrova Lewis, kde je na pláži vyplaveno tělo muže, který nemá žádné vzpomínky - neví jak se jmenuje, kým je, ani, co dělá na ostrově. Jedinou stopou k objevení své totožnosti mu je mapa umrlčí cesty. Setkáváme se opět s postavou detektiva Georga Gunna, kterého May představil již v lewiské trilogii.
Detektivní linka jde ale opět trochu stranou a my sledujeme útržky vzpomínek hlavního hrdiny. Téma ztráty paměti je zajímavé je zpracováno stejně jako i téma výzkumu včelstva. Skvělé čtení, určitě doporučuji.

02.04.2021 5 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Ze všech knih, co jsem zatím od Liane Moriarty četla, byla tato asi nejslabší. Nebo možná prostě jen trochu jiná. Ujetá mi přišla. I tady se setkáváme s větším množstvím postav, opět stejně dobře vystavěných jako v předchozích autorčiných knihách, Nicméně děj se tak trochu vleče a místy až nudí. Lázeňský pobyt devíti různých lidiček začíná poněkud pomaleji, moc se toho neděje, seznamujeme se s postavami a jejich důvody k pobytu v luxusním lázeňském domě.
Pak se to najednou rozjede, přijde zvrat a co mělo být myšleno nejspíš jako thriller nebo psychologické drama dospělo do celkem ulítlého čehosi - u čehož jsme se ale překvapivě dobře bavila. Autorčin nezaměnitelný styl psaní mi sedí a tak se ta ulítlost dala odpustit.
Až skoro do konce to vypadalo na tři hvězdičky, ale ten závěr to trochu napravil a za to pobaveni nad řízenou psychedelickou meditacemi jednu přidávám.

23.06.2020 4 z 5