namornice namornice komentáře u knih

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Po všech těch krvácích a dystopických, co jsem v posledních pár týdnech četla to chtělo nějakou oddychovku. A prvotina Toma Hankse se mi líbí moc. Některý povídky víc, některý míň, ale v celku dobrá knížka na odreagování. A psací stroj chci teď ještě víc než předtím.

17.06.2019 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Navzdory trochu pomalému začátku je Silo velmi čtivá kniha. Originální a barvitě vylíčené prostředí Sila s jeho obyvateli i vykreslení postapokalyptického světa se autorovi moc povedlo. Měla jsem jen malinké výhrady k nermrtelnosti hlavní hrdinky. Jinak mě ale postava a příběh Jules hodně bavil. Bavily mě i vedlejší, přesvědčivě napsané a propracované postavy, prostředí i celý příběh a jsem zvědavá na další díl - tedy na prequel Sila - a na vysvětlení (snad) všech otázek, které zanechalo čtení prvního dílu téhle trilogie.
Jo, a obálka je taky dost povedená

01.06.2019 5 z 5

Já a safari aneb Ženu ani slonem neutaháš Já a safari aneb Ženu ani slonem neutaháš Ludmila Vítovcová

V rámci přípravy na dovolenou v Africe jsem rozhodnutá přečíst kde co o pobývani na černém kontinentu. Tohle je zatím ale dost slabý, dost zastaralý a dost mi vadi ta "role manželky" typická pro komunistický režim, kdy ženska se hlavně měla starat o rodinu a zapomenout na všechny svý zájmy, koníčky hlavně, že bylo navařeno a a uklizeno.... a knedlíky k večeři i v Africe uprostřed divočiny, hlavně, aby měl manžel čas na práci a svoje koníčky.....no snad to dočtu!

18.05.2019 2 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Tak tohle se mi líbilo moc! Velice dobře napsaná, napínavá krimi, doplněná úryvkama z deníku vraha -jak si nejspíš má čtenář myslet. No ten zvrat když vyjde na jevo koho zápisky celou dobu mezi kapitolama čtete! Úplně mi spadla čelist :-o
Stejně jako u předchozí Ahnhemovy knihy Devátý hrob se děj odehrává na obou stranách Oresundského mostu - chvíli v Dánsku, pak zas ve Švédsku. U Devátého hrobu jsem měla trochu problém sledovat postavy a pořád se mi pletlo, kde se vlastně momentálně nacházíme - zvlášť když jsou ty místní názvy hodně podobný v obou jazycích, že jo? Ale u Oběti bez tváře jsem ten problém neměla. Napínavé tempo, propracované dialogy, které posouvjí děj dopředu, promyšlené někdy trochu až brutální vraždy psychopata, co kosí bývalé spolužáky jako sedlák pole - prostě page turner. Hvězdu dolů dávám
- za pošťačku, co doručuje noviny až do domu, navíc člověku, s kterým nikdy nepromluvila, ale který ji po třítýdení dovolené tak chyběl, že mu prostě vlezla až do obýváku ještě s extra výtiskem novin navíc (asi zaměstnankyně roku) :-)
- pak za policajty, co se zouvaj, když jdou lapit vraha :-D
- za třídu, co nepozná vlastního spolužáka - no je mi asi tolik, co hlavnímu hrdinovi, ale spolužáky ze základky bych snad vyjmenovala všechny - a to nás jako silného ročníku bylo ve třídě přes 30!
No a taky ta hvězda dolů trochu za hlavní postavu Fabiana Riska, kterej mi občas lezl na nervy. Zato vedlejší postavy jsem si oblíbila moc a Djuna, Astrid, Liljová, Molander i Skála mě bavili. Takže za mě 4*/5* a určitě doporučuju. Jsem zvědavá na další díl!

Tak, a teď jdu vyhrabat starý školní alba a ověřit si paměť :-)

18.05.2019 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Keplera čtu popořadě a i když nesdílím všeobecné nadšení nad touhle sérií, můžu přiznat, že případy Joona Linny mají jednoznačně stoupající tendenci. Aspoň za mě byl tenhle díl lepší než ty předchozí. Konečně byla víc popsána Joonova minulost a vysvětlená hluchá místa z předchozích dílů. Nicméně Joona Linna začíná být popisovám tak trochu jako superman a chyb v textu taky přibývá. Tak třeba Joona je podle kolegů a šéfa "nejlepší policajt ve Švédsku" bez toho aby byl nějak speciálně vycvičen . A najednou o pár odstavců dál už se píše, že vlastně absolvoval speciální výcvik- no trochu zmatky. Asi když píšou dva, tak se to holt občas trochu poplete. No další knihu si asi taky přečtu, ale nijak se do toho nepohrnu..

17.05.2019 3 z 5

Hercule Poirot: Povídky Hercule Poirot: Povídky Agatha Christie

Tak tohle je opravdu čtení jen na doma, protože tahle 880 stránková bichle se do kabelky sotva vejde a tahat ji s sebou by mi nepochybně způsobilo skoliózu. ...
Jednoznačně je to ale skvělá kniha a úžasná sbírka případů slavného belgičana. Nejlepší je tohle dílo dávkovat jako krabici belgických pralinek. Jen pár kousků a další ušetřit na příště. Celé naráz je to asi moc, takže ideální četba na klidné večery a líná sobotní odpoledne. Čtu v originále a ta angličtina a styl psaní Agathy Christie - to je čirá radost to číst!

17.05.2019 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Tak já nevím. Pořád čekám, kdy už to teda bude tak úžasný čtení, všichni jsou z Keplera tak nadšení a mě to pořád nějak míjí. Ne že by to nebyly napínavý krimi, ale pokaždý mám problém se do toho začíst. Paganiniho smlouva byla celkem čtivá a bavila mě rozhodně o moc víc než Hypnotizér. Třetí kniha Dua Kepler- Svědkyně ohně - mi přije trochu překombinovaná a děj místy vleklý. Četlo se mi celkem rychle díky už obvyklým krátkým kapitolám, ale často mi to celý přišlo těžko uvěřitelný a nereálný. Pachatele jsem odhadla někdy v polovině knihy i když motiv byl zajímavý a překvapující. No další Keplerovku si asi taky přečtu (už ji mám staženou ve čtečce), ale za mě prostě Kepler spíš průměr.

06.05.2019 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Začátkem roku, než jsem vycestovala z rodné hroudy jsem shlédla první čtyři díly seriálu a teď se dostávám ke knize. Dystopický svět popisovaný ve vzpomínkách služebnice Fredovy je dost děsivý a kniha se nečte snadno. Hodně z toho běhá mráz po zádech. Místy použitá přímá řeč bez uvozovek mě dost mátla a docela mi trvalo si na to zvyknout. Jestli je konec šťastný nebo nešťastný se čtenář vlastně ani nedoví. Historické poznámky na konci knihy jsou zajímavý prvek i když ani ty moc nevysvětlují jak vlastně celá republika Gileád vznikala ani jak to s ní nakonec dopadlo. Nemůžu říct jestli je kniha lepší než seriál - musím dokoukat, co jsem rozkoukala, ale obojí kniha i seriál je dost povedený.
Zajímavá je předmluva a fakt že autorka čerpala inspiraci při návštěvách zemí totalitního režimu jako ČSSR, NDR. Ještě že jsem se ke knize nedostala dřív -v 80 letech, kdy kniha vyšla poprvé jsem spíš četla Toma Sawyera nebo Děti z Bullerbynu - ale čekat víc než 30 let na pokračování bych nevydržela. Tak je dobře že jsem se k fenoménu Služebnice dostala až teď a musím čekat jen do Září na pokračování. Už se fakt těším a doufám že Atwoodová nezklame

03.05.2019 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Bjork prostě umí!
Opět skvěle napsaný, propracovaný děj, trochu víc postav, ale napětí od začátku do konce. Ty krátký kapitoly mi prostě sedí. Clona se dá číst samostatně, ale určitě doporučuju číst tuhle sérii popořadě nejenom kvůli vývoji jednotlivých postav, ale hlavně proto, že je to prostě zatraceně dobrý čtení. Užila jsem si zatím všechny tři Bjorkovy dílka a už teď netrpělivě čekám na další pokračování.

03.04.2019 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Opravdu jsem si užila čtení první Bjorkovy knihy a hodně jsem se těšila na další. A autor rozhodně nezklamal! Sova mi přišla a o něco drsnější než Visící anděl- tak trochu víc úchylný. Trochu jako povedená epizoda "Myšlenek zločince". Opět ale skvěle napsané, napínavé, originální, s překvapivým rozuzlením. Jsem opravdu zvědavá, jak se budou osudy Holgera, Mii a dalšch postav dál vyvíjet. No tak snad se asi hned dám do dalšího dílu. Že jo?

01.04.2019 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Tak tohle mě hodně bavilo!
Asi mám novej oblíbenej detektivní pár. Musím dát za pravdu anotaci na obálce - tohle je hodně povedený debut.???? Bjork píše neuvěřitelně poutavě a vtáhne do děje hned od prvních stránek. Napětí je udržováno velice obratně až do konečného odhalení. Určitě doporučuju, za mě 5 hvězd. A hned jdu na další díl.

01.04.2019 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Toš trochu mi trvalo se začíst. Vlastně jsem četla po kouskách mezi jinýma knížkama, ale postupně jsem se dostala do bodu, kdy jsem chtěla vědět víc o jednotlivých postavách. Děj to vlastně ani žádný nemá, ale autorka skvěle vykreslila celý spektrum povah a asi od půlky už mě to chytlo. Kniha je vyprávěním více postav - ze začátku jsem měla chuť s většinou z nich zatřást a hrozně mě štvaly, ale jak jsem se dovídala víc o životech a minulosti jednotlivců, tak jsem si na ty vesnický nátury zvykla a pomalu je akceptovala. Celkově ve mě Dědina vyvolala celou škálu emocí od počátečního naštvání, přes mírnou zlost a místy mi bylo i trošku smutno. Prostředí vesnice je ale velice dobře vylíčené. Psaní v nářečí tleskám - to byl hodně zajímavej prvek a vůbec jsem s tím problém neměla. Byla to moje první kniha od Petry Dvořákové, ale určitě ne poslední.

17.03.2019 4 z 5

"Každá kniha si najde svého čtenáře. A každý čtenář svou knihu"

Právě čtu Čtenáře z Broken Wheel a jaký tohle je hezký čtení! Knihy o knihách mě dost baví. Zatím jsem tak v polovině, ale hlavní hrdinka Sara - trochu introvertní a malinko asociální - je mi dost sympatická a hned bych s ní zašla na kafe a pokec o knížkách. Její originálni řazení knih do kategorií mě dost pobavilo ( SEX, NÁSILÍ A ZBRANĚ, PŘÍJEMNÁ LITERATURA PRO ŽENY , PRO PÁTEČNÍ VEČERY A LÍNÉ NEDĚLE V POSTELI - jaký originální kategorie :-) - A já si pořád lámu hlavu nad tím, jak řadit knížky do polic.)
Ostatní postavy se během děje postupně odhalují, zápletka je docela jednoduchá a nejspíš směřuje k trochu předvídatelnému konci, nicméně je to opravdu pohodové čtení. Líbit se bude asi spíš knihomolům - díky spoustě odkazů na další knižní poklady mi kapitolu po kapitole závratně vzrůstá spotřeba lepítek.

11.03.2019 4 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

"Digitální svět vězí v každé části reálného světa, v našich telefonech, brýlích, chytrých hodinkách a věcech na tělo, televizorech, kávovarech, autech, brzy v našich potravinách, oblečení, v podlaze, ve stěnách, ve vzduchu, v našich tělech. Digitální svět je už DÁVNO reálným světem!"
Po 1700 stránkové čínské scifi se mě tahle bezmála 400 stránková "maličkost" četla opravdu rychle. Námětově opět zajímavá (stejně jako Elsbergova poslední kniha Blackout), místy malinko paranoidní. Tempo příběhu celkem ubíhá a kniha se čte dobře i když malé výhrady jsem měla k hlavní hrdince,která mi teda moc sympatická nebyla. A Konec ? za mě trochu slabší, jako by autor nevěděl jak z toho ven. Jinak ale slušně napsaný a určitě velice aktuální čtení.

03.03.2019 4 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Takže Joona Lina podruhé. Z prvního dílu jsem tak nadšená nebyla a docela dlouho jsem odkládala ten další. Naštěstí kniha je velice čtivá nejenom kvůli krátkým kapitolám, ale i děj má spád a líbila se mi víc než Hypnotizer. Zajímavá je i námětem. Děj má spád až na pasáž s bývalým hercem / moderátorem, která mi připadla trochu směšná a přehnaná je příběh dobře napsaný a napínavý až do konce. A po poslední stránce je samozřejmě jasný že musím číst dál.

03.03.2019 4 z 5

Ať se děje cokoli, hlavně neutíkat Ať se děje cokoli, hlavně neutíkat Peter Allison

Vítejte v africké buši - kde jsou zvířata divoká, turisti snad ještě víc a jenom jídlo utíká, takže - ať se děje cokoli hlavně neutíkat!
Zase jsem o něco připravenější na blížicí se safari dovolenou v Africe.
Peter Allison je safari průvodce v deltě Okavango a jeho humorný vyprávění - tak trochu podobný cestopisům Bill Brysona - mě donutilo posunout safari dovolenou na vyšší příčku mého cestovního seznamu. Čte se to dobře, určitě doporučuju.

13.02.2019 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Tahle sedmiset stránková bichle se bohužel hrozně blbě vměstná do tašky, takže jsem se nadřela, když jsem ji tahala s sebou. A tahat se mi chtěla všude, protože jsem se nemohla od čtení odtrhnout! Nakonec je sice třeti díl asi nejslabší z celé série, ale i tak je to pořád skvělý čtení. Trochu mi chyběl hrdina z druhého dílu Luo Ti, kterýho nahradila nová hlavní postava teda spíš duo Čcheng Sin a AA, který mi teda zase až tak sympatický nebyly. Přišlo mi, že v prvním díle byla postava hlavní hrdinky daleko realističtější a líp napsaná a vyvíjela s příběhem. Děj je místy trochu chaotický a myslím, že kniha mohla být klidně kratší. Stejně jak v předchozích dílech jsem si ale užila atmosféru a prostředí futuristického světa -autorovy popisy scenérií jsou prostě dechberoucí. Dost technický čtení, ale tahle skvělá směs historie, politologie, kosmologie, filozofie a vědeckých teorií mě naprosto chytla!

12.02.2019 5 z 5

Akce holandský řízek pobavila. Oddechovka na jedno odpoledne. Čte se dobře, na odreagování ideální.

23.01.2019 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Pokračování sci fi trilogie Vzpomínka na zemi. Jsem asi v polovině Temného lesa a zase jsem naprosto nadšená. Trochu víc politiky než v prvním díle, ale opět brilantně napsaný a čtivý. Pageturner! Začínám být závislá.
Update - Dočteno!
Jo, jo, jo! Pokračování Problému tří těles je ještě lepší než první díl. Je tu trochu více politologie, hlavně na začátku, kdy už celej svět ví o invazi Trisolaranů a postupně se připravuje na střet. Četlo se mi zezačátku trošku pomaleji, ale po pár desítkách stránek jsem se do toho včetla a hrozně mě to chytlo. Hlavní hrdinku z prvního dílu nahradil nový hlavní hrdina. Luo Ťi mi byl jaksi víc sympatickej než Jie Wen Tie z prvního dílu. Trochu míň fyzikálních zákonů a víc dějových linek a zvratů. A autorova fantazie a styl psaní - někdy až skoro poetické výrazy jsou stejně jak v prvním díle opět skvělý. Hlavní myšlenka temného lesa je stejně úžasná jak hrůzostrašná. Temný les byl ještě lepší než první díl. Už se úplně třesu na další.

23.01.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tak na tuhle knihu jsem byla hrozně zvědavá, protože má fakt skvělý recenze. A rozhodně jsem nebyla zklamaná! Spíš naopak, úplně mě to nadchlo. Myslela jsem, že se mi budou plést ty čínský jména, ale vůbec nepletly. Ani ty fyzikální zákony a všechny odborný výrazy mi nijak zvlášť nevadily a prostě jsem si je buď dohledala nebo zkrátka akceptovala. Pro běh příběhu to nemělo nijak zvlášť rušivej účinek. Překvapilo mě kolik je v knize popisu minulosti čínských dějin - o kterých jsem toho moc nevěděla a bylo hrozně zajímavý o nich číst. Charakter hlavní hrdinky byl velmi dobře popsanej a rozvinutej. Absolutně jsem nadšená z míry fantazie jakou autor má.???????? Třeba ta myšlenka dehydratace - no úplná bomba!!!????A zakomponování počítačové hry do celýho konceptu bylo taky úžasný.
Prostě úplně skvělý čtení a už se těšim na další díly.

23.01.2019 5 z 5