mythos91 mythos91 komentáře u knih

Později Později Stephen King

Autor vybrán kvůli Čtenářské výzvě a musím říci, že jsem byl velmi mile překvapen. King je skutečně mistr slova. Barvitý způsob jakým byl příběh vyprávěn a události popisovány dokáže vyždímat z fantazie čtenáře parádní obraz odehrávajícího se děje. Čtenářská výzva tak u mě plní svůj účel, a to přivést ke knihám a žánrům, které by si člověk sám nevybral. Myslím, že si budu chtít přečíst i další Kingova díla a nahlédnout více do autorova rukopisu.

03.11.2023 5 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Kniha předkládá tři dějové linie. Popisuje minulost ze života Kamily, další linie líčí Petrův né příliš spořádaný způsob života a ta součastná vypráví o jejich společném směřování. Dokážu se přenést a částečně uvěřit radikální změně v chování hlavní osoby doktora Petra Holoubka. Dříve totální hajzlík, holkař a alkoholik, v součastné lince pokorný, férový a uvědomělý člověk. OK a tohle vše beru, protože autor napsal příběh velmi přirozeně, pro čtenáře pochopitelně a hlavně čtivě. I přes velké výtky některých recenzí, mě příběh oslovil a četl se velmi příjemně.

20.10.2023 5 z 5

Kočka, která milovala pomeranče – a další báječné  terapeutické příběhy Kočka, která milovala pomeranče – a další báječné terapeutické příběhy Viktoria Soltis-Doan

Krátké milé příběhy pro děti. Doplněno moc hezkými ilustracemi.

11.10.2023 3 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Zajímavý historický román, který začíná příjezdem francouzské hraběnky Diany de Cordeil do Čech, na sídlo Jana ze Zhoře. Vdova po Vilémovi, mladším bratrovi místního pána, je na novém místě se svými služebnicemi sice ubytována, ale všechny cítí jak zde nejsou vítány. Po měsících chladných vztahů a klidu dojde k dramatickým událostem a děj se rozebíhá na plné obrátky. Osobitý příběh na mne zapůsobil v mnoha směrech - lehkost vypravování, doba, atmosféra, postavy, vystavění děje
Za mne 6 hvězdiček z 5ti. :-)

18.09.2023 5 z 5

Štvanice Štvanice František Niedl

Soukromý detektiv Michael Dabert chrání v průběhu příběhu hned několik osob. Nejdříve osobitou manželku podnikatele Blancharta, později se má postarat o návrat uneseného desetiletého syna ruského vědce. S malým Aljošou se pro návrat k rodičům plaví středozemním mořem a snaží se vyváznout ze smrtonosné hry. Dabertovi nechybí jeho suchý humor, tak se stane, že čtenáři cukají koutky úst i ve vážných situacích kdy jde o život.

06.09.2023 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Styl autorky mi naprosto seděl. Knihu jsem slupnul jako malinu. Pocity, které jsem měl po přečtení příběhu a vlastně i v průběhu čtení samotného dělají z této knihy pro mě osobně jednu z nejpůsobivějších. Realistický příběh z poválečného Československa s nelehkými nástrahami života hlavní postavy Anny ve mně rezonuje i po dočtení. Určitě si budu chtít přečíst autorčina další díla.

10.08.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Zajímavá kniha o dívce samotářce žijící skromně s minimem zdrojů v souladu s přírodou. Tou samotářkou se vlastně stala vinou osudu, kdy už jako malá holka neměla fungující rodinu a oba rodiče ji nechali napospas svému osudu. Dokázala si však najít svou cestu životem a rodinu jí tvořila okolní příroda a pro ostatní lidi nehostinná oblast bažin.

28.07.2023 4 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

(SPOILER) Ondřej z Rohatce rekonstruuje sídlo po svém otci a plní požadavek krále Jana Lucemburského zúčastnit se po jeho boku třech válečných tažení.

Ty poroučíš i králi, Rohatče? Je to past, už jsem to zažil. Když se podíváš kolem, Milosti, vidíš někoho? Já bych se rád podíval, ale nemůžu. Milosti, oni ujedou...

Rohatče! zazněl králův hlas. Tvoje Milosti, jsem zde. Pánové, zde vidíte muže, který poroučí nejen šlechticům mnohem urozenějším než je on sám, ale dokonce i svému králi, což je nevídané. Jak jsi to věděl? zeptal se král Ondřeje. Jen tušení, Milosti. Najednou mě začalo brnět celé tělo a já věděl, že se vše odehraje jinak, než jak to mělo vypadat.

22.07.2023 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Kniha vypráví příběhy obyčejných lidí žijících v Krušnohoří v průběhu obou světových válek. Na příběhu je znázorněn zejména těžký úděl života v téhle oblasti zapříčiněný dobou a vývojem války, ale i různorodostí lidských povah, zlobou nebo strachem. Soužití Čechů a Němců v Sudetech nebylo jednoduché, mnohdy sousedy škatulkovali. Paradoxem v těchto příbězích bylo osočování o původu a vlivem válečných událostí koukání skrz prsty na tutéž osobu vždy z jiného úhlu pohledu. Pro Němce přistěhovalec Čech, později pro Čechy navrátilec domů, ale Němec. Člověk se pak cítil, že nepatří nikam. Pouze lidskost dokázala nesoudit ostatní a brát člověka jako sobě rovného. Což většina Hitlerem zfanatizovaného obyvatelstva nedokázala.
Kniha se četla velmi příjemně a plynule. Jednotlivé události a příběhy osob autor vykreslil nenuceně a nadávkoval přiměřeně, takže pro mě kniha, která od začátku do konce bavila.

08.06.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Poutavý příběh lidí s jejich těžkými osudy odehrávající se na Těšínsku na přelomu 19. a 20. století. Prví třetina knihy byla pro mě dost depresivní a v podstatě všechny hlavní postavy příběhů stíhala rána za ranou a těžký úděl. Později jak děj knihy ubíhal jsem si buď přivykl stylu vyprávění, nebo viděl naději i v drobných radostech a dílčích úspěších hlavních protagonistů. Autorka napsala knihu velmi čtivě a autenticky, takže i když jsem zprvu pro ponurost dosedající na čtenáře nechtěl dát plný počet hvězd, nakonec po dočtení a zhodnocení celého příběhu tak musím udělat.

26.05.2023 5 z 5

Běž, chlapče, běž Běž, chlapče, běž Uri Orlev (p)

Poutavý příběh osmi letého chlapce, který vinou těžké válečné doby a osudu jeho rodiny musí rychle dospět a učit se jak přežít. Hodnotu celému obsahu knihy dodává inspirace skutečným příběhem malého židovského chlapce. Příběh byl i zfilmován. Román je označován jako pro mládež, ale i dospělý čtenář si z knihy odnese plnohodnotný zážitek.

28.04.2023 4 z 5

Tajemství životní motivace Tajemství životní motivace Jiří Kuchař

Kniha obsahující kapitoly s motivačně laděnými příběhy od sportovců, vynálezců, filosofů až k průmyslníkům a dalším osobám. Zajímavé je, že největší prostor byl věnován boxerovi Miku Tysonovi. Ač pro mě z hlediska osobnosti nejméně zajímavá postava (velmi temná), našel jsem si v popisovaném příběhu několik zajímavých bodů poučení. Nejspíš jsem porozuměl, proč autoři věnovali tolik stran tomuhle kontroverznímu muži.

10.04.2023 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Příběhy v knihách Aleny Mornštajnové mají duši. Ačkoliv čteme o nelehkých osudech lidí různého věku, něco je spojuje... Těžká doba a vypořádání se se svým životem dle možností daného místa a většinou státního nastavení. Opět silný příběh obyčejných lidí v proudu času.

08.04.2023 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Sympatická historická detektivka kde nechybí mystické rituály spojené s Pekelným vrchem, tak surová tortura používaná v této době pro nalezení "pravdy". Spletité vyšetřování vražd nesourodou dvojicí kapitánem Steinem a notářem Barbaričem tvoří stavební kámen knihy. Rozdílnost povah hlavních aktérů tvoří děj příběhu zajímavým se spoustou vtipných situací nebo i cynických komentářů.

citace z knihy:
Jeden z drábů právě na hajduka vychrstl okov vody. Cinger sebou trhl a bolest ho nadobro probrala kašlal, prskal, sténal, klel. Katolické svině! Všiví papeženci! Proklínám vás! Mor na vaše děti! Ještě že jsem bezdětný protestant!, utrousil Barbarič.

Barbarič tasil rapír a palcem vyzkoušel ostří. Zřejmě by s ním ani neotevřel dopis, ale zatvářil se spokojeně a zastrčil štíhlou čepel do pochvy. Když zvedl pohled, zjistil, že ho Stein a Jaroš častují pohledy dospělých, zneklidněných zbraní v dětské ruce.

Příběh jsem si užil.

24.03.2023 4 z 5

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Příjemně čtivá kniha, kde jsou střídány dvě dějové linky, historická doba vikingů a současná doba. Archeoložka Mia zdědí ve Švédsku chatu po babičce a shodou náhod a za pomoci místního archeologa Haakona odkrývají na jejím pozemku nemalé pozůstatky vikinské osady. V 9. století si viking Haukr přiveze v podstatě z nuceného nájezdu několik otroků a jako rukojmí i šlechtičnu Ceridwen, kterou hodlá za výkupné vrátit její rodině. Při obyčejných denních činnostech vidí chování své věčně nespokojené ženy v kontrastu se zajatkyní, která začne pečovat o jeho odstrčenou hluchoněmou dceru Jorun a vytváří si tak bližší vztah nejen k dceři, ale i zajatkyni Ceri. Oba příběhy se tak vzájemně stupňovitě proplétají a mocná síla run začíná působit…

28.02.2023 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

(SPOILER) Listiny několika cechů na Starém Městě pražském byly ukradeny. Rychtář Pardus se snaží celou věc vyšetřit a viníky potrestat, ale organizovaná banda úřaduje a šíří kolem sebe strach. Několik lidí už zaplatilo životem. I jemu jde o život. Klíčového spojence nachází v platnéřském učňovi Lukášovi.
Misky vah se neustále překlápí, po setmění není nikdo v bezpečí, štěstěna je vrtkavá…

Citace:
„Pamatuj, že před ničím neutečeš, a co se má stát, stejně si tě najde. Je to vůle Boží. Chovej se tak, abys byl připraven. A Lukáš věděl, že není zase až tak bezmocný.“

20.02.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Na začátku čtení jsem drsné téma únosu tří malých chlapců a potažmo jejich brutální smrti musel tedy trochu vstřebat. Nicméně jsem už od úvodu byl stylem psaní pohlcen a věděl jsem, že budu chtít znát celý příběh a jak se celý děj rozklíčuje. První knihu Stvůra o dvojici detektivů Benešovi s Linhartovou si rozhodně seženu a přečtu.

29.01.2023 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Kniha, která zanechá ve čtenáři snad jen hřejivé pozitivní dojmy. Ukazuje houževnatost jednotlivce, co sám jediný člověk dokáže vytrvalostí a pracovitostí vybudovat.

29.01.2023 5 z 5

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Moc hezky zpracovaná kniha jak po stránce grafické, tak i obsahově. Popis jednotlivých etap obsahuje místa průchodu, zajímavosti na trase, nebo i na co si dát pozor a kde odbočit. Etapy jsou prokládány příběhy lidí, kteří se vydali na tuhle čerstvě vyznačenou dálkovou trasu s dojmy, které zde zažily. A že to byly velmi zajímavé příběhy. Má očekávání kniha rozhodně splnila a těším se až vyrazím do přírody, třeba i na zmiňovaná místa.

16.01.2023 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Dobový baladický jazyk jakým je tato kniha vyprávěna mi seděl, o to více umocňoval tajemnou postavu krysaře. Krátké a jednoduché věty jsou vlastně pozitivem, sdělují čtenáři vše podstatné bez zbytečných kudrlinek. Po té co jsem znal jen muzikálové představení (a musím říci, že mé oblíbené) mne tahle klasika mile překvapila a zapůsobila.

12.01.2023 4 z 5