Běž, chlapče, běž

Běž, chlapče, běž https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219312/bmid_bez-chlapce-bez-63e658c54f93e.png 4 319 85

Na motivy skutečných událostí. Působivý a dobrodružný příběh židovského chlapce v Polsku, který se několik let skrývá v lesích a u rodin na venkově. Přežívá poslední z rodiny. Okusí nejhorší zradu, když ho jeho polští „zachránci“ ve skutečnosti za peníze odevzdají gestapu, ale dočká se i mnoha hrdinských činů pomoci. Během války přijde o ruku, ale přežije. Ideální jako doporučená četba pro děti. Překladatelka Lenka Bukovská dostala za překlad Ostrova v Ptačí ulici z hebrejštiny Zlatou stuhu za nejlepší překlad roku 2013 literatury pro děti a mládež. První vydání.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Práh

Ruc jeled, ruc , 2003

adelinka
31.12.2023 5 z 5

Podla názvu knihy som si nevybavila, že som knihu videla sfilmovanú. Krásný pribeh....

PremekZizin
29.12.2023 4 z 5

Kniha se čte velmi lehce, bez zdlouhavého vysvětlování nechává děj velmi rychle plynout.

Marika Vanova
07.12.2023 5 z 5

Ač psáno jednoduchým jazykem pro menší čtenáře, vyprávění se mi líbilo a ke konci mi i slza ukápla. Neuvěřitelný příběh malého Srulika, který se musel mnohému naučit a v neposlední řadě i to, že Bůh je jen jeden, ať jde o Židy nebo křesťany.

Sova15
29.11.2023 4 z 5

Uff, hrůza. Chudák kluk. Bylo mi ho moc líto.

janulka1310
01.11.2023 5 z 5

Knihu jsem přečetla velmi lehce a i když už nejsem náctiletá, tak mě do děje vtáhla celkem rychle. Ano, v knize není přiliš vykreslená charakteristika postav, nejsou popsány vnitřní emoce hlavního hrdiny... Nicméně vzhledem k příběhu určenému pro mládež bych se tím říliš netrápila. V závěru se dalo najít pár zajímavých myšlenkových pochodů Jurka ohledně víry, dobra a zla.. Kniha se mi líbila a minimálně mě donutila si připsat film na seznam "Ke shlédnutí" :)

Melanka
27.08.2023 3 z 5

Příliš popisné a zjednodušené, proto mě kniha příliš nevtáhla do děje. Chyběly emoce v příběhu, a tudíž i u čtenáře.

lucakuca
08.06.2023 1 z 5

Se vším souhlasím s viz níže, co napsal Grimik. Nenapsala bych to líp ani nijak.
Jen s tím rozdílem, že jsem nedočetla. Odkládám na straně 69 a mrzí mě, že nejsem lapena touhle knihou. Knihu do Dtbz výzvy tedy nemám, musím najít jinou.

grimik
23.05.2023 3 z 5

Kniha určitě mnohem víc osloví čtenáře, kterým je určena. Tedy děti. Pokud bych se na ni měl dívat vlastním pohledem, pak jí chybí příliš mnoho. Silný příběh je psán stroze, velmi jednoduše, a i přes malý počet stran, působí kniha kvůli značně repetitivnímu sledu událostí zdlouhavě. Myslím, že i v tomto žánru existuje pro mladší čtenáře několik, mnohem lépe napsaných knih, např. Poslední bratr nebo série Brzy, Když, Potom, Kdysi.

mythos91
28.04.2023 4 z 5

Poutavý příběh osmi letého chlapce, který vinou těžké válečné doby a osudu jeho rodiny musí rychle dospět a učit se jak přežít. Hodnotu celému obsahu knihy dodává inspirace skutečným příběhem malého židovského chlapce. Příběh byl i zfilmován. Román je označován jako pro mládež, ale i dospělý čtenář si z knihy odnese plnohodnotný zážitek.

JankaV80
12.04.2023 4 z 5

Neuvěřitelné, co všechno musí mladý židovský chlapec zvládnout, aby přežil válku, aby zachránil sám sebe.
Pěkný, i když velmi smutný, příběh, který stojí za přečtení. Určitě doporučuji!

Lucissia
01.04.2023 4 z 5

Dočteno a za mne pěkné čtyři hvězdy. :-)

asam
25.03.2023 4 z 5

Neuvěřitelný příběh. Podle skutečných událostí. Kniha určená pro mládež, ale i pro dospělé.

ydnac
24.01.2023 4 z 5

ODVAHA A STATEČNOST

Neuvěřitelná nezdolnost mladého Srulika, později Jurka, mě nutila číst knihu stále dál.
Tento devítiletý chlapec byl během války odloučen od své rodiny a musel se postarat sám o sebe.
Jeho cesta byla velice těžká a komplikovaná, ale dokázal se postavit všem nástrahám a poprat se se životem.

NIKDY SE NEVZDAL!

Rozhodně doporučuji k přečtení a Jurek má můj obdiv :-)

Jarka_rybář
23.08.2022 5 z 5

Moc dobrá kniha. Hrůzy války a nutnosti přežít podané očima malého kluka, který vidí věci jinak. Knížka popisuje zlou dobu a skutečně v ní potkáme mnoho zlých činů, přesto je tu i pořádný kus idyličnosti a klidu. Je fakt, že hrdina měl hodně štěstí a že mé chápání idyličnosti zahrnuje i dost práce, takže svou poznámkou nechci naznačit, že to měl hrdina lehké; rozhodně neměl a pral se se vším obdivuhodně silně.

jajsemenyk
12.02.2022 5 z 5

Tuhle knížku jsem před pár lety četla v rámci povinné četby. Hodně mě vzala u srdce a vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout. Opravdu hodně silný příběh, který stojí za přečtení...

Ellis03
08.01.2022 5 z 5

Určitě to bylo zajimave. Místy mi dej přišel trosku uskakany- Najednou to autor proste utnul a začal zase něčím úplně jiným.
Možná by ten příběh někdo jiný dokázal zpracovat i lepe, ale na druhou stranu jsem i rada, ze to bylo takové stručné a věcné. Pro představu to určitě naprosto stačí. I když ta emotivní stránka tam v podstatě chyběla.

kalache
10.04.2021 4 z 5

...jestli se nemýlím,tak za pomoc tomu židovskému chlapci hrozil i Polákům trest smrti.A sousedi nikdy nespí.Takže těžko můžeme soudit,což....

Hani77
23.11.2020 5 z 5

Příběh se mi zdál strašně nereálný, překombinovaný. Ale pak jsem si přečetla doslov a zjistila, že je to skutečný příběh konkrétního kluka. To je neskutečné, co takový malý chlapec musel prožít a že přežil válku. Mnohdy měl opravdu smůlu, že narazil na zlé lidi, ale měl i hodně štěstí. Zajímavé je i srovnání chování některých Poláků a naopak některých Němců.

Knihomolka506
30.07.2020 5 z 5

" Z doby kamenné "
Četla jsem opět na doporučení čestináře. Film a kniha jsou super, ale kniha je o hodně lepší... Proč? Fandila jsem celou dobu klukovi, aby přežil a slova na papírech mě rychle tahaly dopředu až byl najednou konec knihy a krásného, ale velmi smutného příběhu

Damaj
02.05.2020 4 z 5

Zajímavý příběh, nicméně Ostrov v Ptačí ulici od stejného autora se mi líbil víc.