Domů ze slunečných stepí

Další válečný příběh pro děti od autora knih Ostrov v ptačí ulici a Běž, chlapče, běž DOBRODRUŽNÝ ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH VIDĚNÝ POHLEDEM MALÉHO CHLAPCE Odvážný a statečný je pětiletý Eljuša, který musí opustit milovanou hračku a spolu s ní i život, jaký dosud znal. Začíná druhá světová válka a jeho rodina na poslední chvíli prchá před německou armádou. Eljuša se spolu s maminkou, dvěma staršími sestrami a malým bratříčkem vydává na pozoruhodnou cestu do Kazachstánu, kde v tamních slunečných stepích na ně čeká nový život. Z Eljuši se postupně stává velký kluk, najde si přátele mezi muslimskými dětmi v malé kazašské vesnici a naučí se postarat o novou domácnost a o svou rodinu. Jeho podnikavá maminka využívá všech svých talentů k tomu, aby děti uživila, za výslužku vyhrává na balalajku na rodinných oslavách v širokém okolí a věhlas a vážnost si získá díky podivuhodné schopnosti číst budoucnost z tarotových karet. Na konci války se děti s maminkou znovu vydávají na cestu, tentokrát míří do nové domoviny – budoucího Státu Izrael....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/355653/domu-ze-slunecnych-stepi-V32-355653.jpg 4.815
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Práh

Greena

Pětiletý Eljuša společně se svojí rodinou prchá v době druhé světové války před německou armádou. Uchýlí se do Kazachstánu, kde s maminkou a sourozenci začnou žít ve stepích. To do jakého obydlí a životních podmínek se rodina uchýlí, a jak budou nový život zvládat si přečtěte v této skvělé a poutavé knize. Odvážný Eljuša v kazašské stepi prožije dobrodružné dětství a jeho odvaha a odhodlání budou pro celou rodinu velmi důležité. Na konci války se s celou rodinou budou muset dát opět na cestu, která bude směřovat do jejich nové domoviny, budoucího státu Izrael.
Spisovatel Uri Orlev je skvělý vypravěč a všechny jeho knihy stojí za přečtení, a to nejenom dětskými čtenáři.
Kdy je rodina nejšťastnější a kdy nejzoufalejší…

www.ctuctescteme.cz #ctuctescteme

Jejda

Kniha Domů ze slunečných stepí mě zaujala jistou podobností tématu s mojí vlastní knížkou Trosečník sibiřský. Vyhledala jsem si tedy na internetu úryvek z textu, abych se ujistila, že pro mne bude tato kniha opravdu čtivá a hned první věta první kapitoly mě uvedla do zmatků:

Moje vyprávění začíná v den mých pátých narozenin v městečku jménem Kostopol. Když jsem se narodil, nacházelo se městečko ještě na polském území. Když mi byly tři, vypukla PRVNÍ světová válka a oblast dobyla ruská armáda….

(Zdroj úryvek z knihy: https://reader.alza.cz/Preview/domu-ze-slunecnych-stepi-d5214297.htm )

V anotaci se zároveň píše o DRUHÉ světové. Na druhou stranu, když město dobyla ruská a nikoli sovětská armáda...Tak mám pocit, že tu fakt něco nehraje. Nevím, na čí straně je vina. Jestli to zvojtil už sám autor, nebo se ztratilo v překladu. V každém případě je to obrovská ostuda korektora a mě to od koupě knihy dočista odradilo. :-(

PetraBery
29.10.2018

Další příběh z válečné doby viděný očima malého chlapce. Eljuša se v začátcích války s maminkou a sourozenci přesouvá do Kazachstánu, kde žijí v naprosto odlišných podmínkách než do této doby. Na konci války zase rodina směřuje do státu Izraele. Skvěle napsaná kniha, vhodná nejen pro děti, ale určitě potěší i dospělé.

Liliana2006
12.07.2018

Jeho další kniha ve mně vzbudila vysoký respekt a chápání. Opravdu ty podmínky za války byly hrozné a každý by si tuto poučnou a naučnou literaturu měl jednou přečíst.

LuckyZ
18.05.2018

Hezká kniha o smutné době, prý pro mládež, ale nevím od kolika klet by to mohli číst. Mě se líbila jako dospělé. Dobré přiblížení historie.

Orange8knihomol
14.05.2018

Příběh této knihy vypráví zpočátku pětiletý chlapec Eljuša. Děj pojednává o Eljušovi a jeho rodině (mamince, tatínkovi, dvou sestrách: Rivce a Lee a také nejmladšímu bratříčkovi Josalovi), kteří žijí v období 2. světové války. Maminka se se svými dětmi vydává do Kazachstánu a po válce do Ruska, Polska, Německa a nakonec do Palestiny. Děti přijdou o svého tatínka, ale později se jejich maminka vdá za lékaře a harmonikáře Jaakova a s ním na konci knížky budou společně žít v bytě v Palestině v Tel Avivu. Knížka je určena hlavně dětem, ale to nic nemění na tom, že si ji mohou přečíst i dospělí. Styl psaní mi vyhovoval, jelikož byl jednoduchý a z pohledu malého chlapce. Velké DOPORUČENÍ!

bagel
10.04.2018

Nadmíru zajímavé poznání života během války a po ní v nezvyklém regionu a zase z jiného pohledu.

JanaDor
09.02.2018

Je to velmi zajímavé a poutavé povídání z netypického prostředí v těžkých časech. Autor skvěle vystihl dětský pohled, jenž je přímý a všímá si detailů, které my dospěláci hned nevidíme. Samotná doba, místa a události, ve kterých se příběh odehrává, jsou fascinující. Opravdu je to velmi dobře napsaný, krásný příběh o přežití ve válečné době. Je podaný tak, že zaujme starší děti i dospělé. Působí obyčejně neobyčejně. Doporučuji.

sadlo
19.01.2018

Ze všech autorových knih se mi nejvíce líbí. To slunce z názvu je i v obsahu knihy. Všude jsou na světě hodní a laskaví lidé. Kdo se zajímá o historii vzniku státu Izrael, o kibuce, najdete ve zjednodušeném vysvětlení odpovědi. Kibuc očima desetiletého chlapce je výborně popsán. Eljuša je chytrý a vnímavý kluk, tak si všímá zajímavých detailů , které mne zaujaly. Určitě si tuto knihu přečtěte a doporučujte jak dětem, tak dospělým.

druhá světová válka (1939-1945) Izrael

Uri Orlev