morava

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Tak i tento pribeh mam docteny , zatim autorcin posledni. Ale doufam, ze se brzy dockame od pani Mornstajnove nejake dalsi skvele knihy, ktera bude skryvat pribeh , ktery vas chytne za srdicko, ktery vas, stejne jako tento zaujme tak, ze se zactete, a jen tezko se vam kniha odklada. Tento problem , tim myslim odlozit knihu jsem mela nejen u tohoto pribehu, ale take u knihy "Hana", z ktere jsem byla take nadsena. Tyto dve knihy rozhodne nechci srovnavat, protoze kazda z nich ma svuj pribeh, kazda z nich je jina.Ale obe me nadchly. A urcite doporucuji k precteni. A konec? Za me kniha skoncila tak , jak skoncit mela. Nekdy vam ticho rekne vic, nez plana slova.Nekdy jsou proste slova zbytecna.

20.09.2019

HanaHanaAlena Mornštajnová

Tato kniha se prave zaradila k mym srdcovym zalezitostem, k mym top.Je cerstve doctena a psat, ze je uzasna ani neni potreba, to vam prozrazuje uz samotne hodnoceni a komentare dole pode mnou. Ale i tak to napisu. Je uzasna a velice doporucuji! Skryva v sobe silny pribeh, pribeh, ktery se vam z hlavy jen tak nevytrati a na ktery si treba vzpomenete pri navsteve cukrarny, kdy si ke kave objednate i venecek s cukrovou polevou, ktery ja osobne tak miluji. Proste je to kniha, na kterou se nezapomina a styl psani pani Mornstajnove mne zaujal natolik, ze urcite sahnu i po dalsi z jejich knih.

29.08.2017

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Komentare i hodnoceni vypovydaji za vse. Takze je asi zbytecne, aby jsem zde pela chvalu a nadseni nad touto knihou. Ale ja to presto udelam, protoze tento historicky roman byl pro mne opravdovy literarni zazitek, a ja si cteni uzila na plne care. O nejakem cesko - polskem sporu jsem nemela ani potuchy, a to sama pochazim ze severni Moravy, v detstvi jsem mela i par polskych kamaradek a polsky rozumim perfektne. Takze diky teto knize jsem zase o neco chytrejsi. Knihu jsem cetla v elektronicke podobe, ale urcite si ji poridim i v te papirove, protoze knihy, jako je tato, si zaslouzi mit cestne misto v me knihovnicce. A nemusim se divat na seznam knih, ktere jsem zatim za tento rok precetla, aby jsem nasla tu top, protoze se tak prave stalo.

15.10.2020

Heřmánkové údolíHeřmánkové údolíH. M. Körnerová (pseudonym)

Uprimne nechapu, jak to, ze se mi tato kniha dostala do rukou az ted. Nechapu, proc jsem az ted precetla tak krasnou knihu, tak silnou knihu, a knihu tak krasne provonenou hermankem. Libilo se mi, jak je cely pribeh ctenarum podan.Vzpominky Anny na jeji zivot na vesnici v povalecnem Ceskoslovensku mne doslova dostaly, a ja jen nerada odkladala knihu, ktera si zaslouzi byt doporucovana.A urcite si prectu i dalsi knihy teto autorky, a moc rada. Jedna z nich uz ma sve misto v me knihovnicce, konkretne ''Hlas kukacky'', a ja se uz ted tesim, az se nekdy, snad brzy zactu i do ni.No a jeste jedna vec. Nestava se casto, ze ctu knihy dvakrat, nebo nekolikrat, ale tato patri mezi ty, ktere si rada prectu znova.

01.10.2019

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

I pres snahu si tuto knihu davkovat tak, aby jsem si cteni uzivala co nejdele, jsem ji slupla behem par dnu.Ani to, ze je to docela bichlicka , nezabranilo tomu, ze ji mam behem kratke doby prectenou. Tento fakt tedy o necem vypovida. A to o tom, ze se do knihy zactete, a budete mit co delat, aby jste se dokazali od cteni odtrhnout. Styl psani pani Lednicke mne nadchnul jiz pri prvnim dilu, a tak neni divu, ze jsem se na tento druhy tesila. A bylo opravdu na co. Proste skvely literarni zazitek. Po docteni prvniho dilu jsem psala v komentari, ze je kniha tou nej, co jsem za rok 2020 precetla. No a tato bude take patrit mezi top prectenych knih za rok 2021.A to mame teprve zacatek brezna, ale u nekterych knih to proste vite dopredu :-)
No a jeste musim zminit rikanku "Polamal se mravenecek", protoze ta tady take hraje svou ulohu, stejne tak, jako ji hrala i v mem detstvi. Zbyva jen posledni veta. Vsem vrele doporucuji, a nesmirne se tesim na treti dil.

01.03.2021

VrányVrányPetra Dvořáková

Precteno na jeden zasah. Duvodem nebylo to, ze jsem se od knihy nedokazala odtrhnout. Prave naopak, chtela jsem knihu zaklapnout, a nemit na hrudi z pribehu takovy tizivy pocit. Pocit bolesti z toho, ze takoveto pribehy, mohou byt skutecne, ale nemely by se dit. I kdyz si myslim, ze se prece jen deji. Takze jsem knihu proste precetla za jeden vecer, aby jsem ten pocit smutku nemusela prozivat 2 dny. Urcite doporucuji k precteni.Musim pochvalit i ilustrace v knize.

24.08.2020

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

Tak i ja se konecne radim k "muflonum", kteri si precetli tento prvni dil :-)Sla jsem do teto knihy s tim, ze se pobavim a trochu odreaguji. Me ocekavani kniha splnila, ba dokonce predcila. Nejdrive jsem zde chtela vypsat nejakou hlasku z teto knihy, ale nakonec jsem to vzdala, protoze by jsem asi opsala celou knihu. Co dodat ? S chuti jsem se nasmala, a s chuti se v budoucnu pustim i do dalsiho dilu.

24.11.2019

CopCopLætitia Colombani

Kdyz spletete tri prameny vlasu, vznikne Vam " francouzsky cop". Tento "Cop" sice napsala francouzska spisovatelka, ale kazdy pribeh, pribeh tri zen, prameni v jine zemi nasi planety, konkretne v Indii, Italii a Kanade. Kazda z techto zen ma jine postaveni ve spolecnosti, kazda ma sve trapeni, ale take svou hrdost, odvahu, nadeji a silu. Vsechny tri maji stejny cil, nevzdavat se, jit si za svym, bojovat az do konce. O tom, ze se jejich osudy nakonec vzajemne propletou, ony samy vsak netusi, a ani se nikdy nedovi, jak moc jsou jejich rozdilne zivoty propojeny. Krasny pribeh, ktery mohu jedine doporucit.

08.11.2020

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Tak i ja uz mam docteno, a opet se mi potvrdilo, ze Alena Mornstajnova pravem patri k mym oblibenym ceskym spisovatelkam. Jeji styl psani by jsem rozpoznala , i kdyby jsem zacala cist bez toho, ze by jsem vedela, kdo knihu napsal. Myslim si, ze tema " co by, kdyby " listopad 89 nedopadl, tak jak dopadl, se autorce podarilo skvele zpracovat. Ano , mohlo by to byt onak, nebo treba 100 x jinak, ale pani Alena Mornstajnova si pribeh vymyslela zrovna takto. A ja si myslim, ze urcite chytne za srdce. A urcite by jsem nesrovnavala s jejimi ostatnimi knihami, protoze kazda jeji kniha skryva jiny pribeh , kazda je jina. A ja se rozhodne budu tesit na to, az nam oznami, ze uz pro nas pise nejaky dalsi pribeh.

06.06.2021

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Kniha, kterou jsem cetla v elektronicke podobe, ale kterou si nutne potrebuji koupit jako knihu takovou a mit ji na miste vedle knihy Hana, ktera mne naprosto dostala. Pani Mornstajnova ma velky talent a schopnost ctenare vtahnout do deje a ja jsem pri cteni pribehu tri zen, tri generaci, vzpominala na svou babicku, maminku a na sve vlastni detstvi, kdy jsem sama jako dite chodila do pionyru, vazala si cerveny satek okolo krku a v peveckem sboru jsme zpivali ruske pisne.

02.10.2017

Po strništi bosPo strništi bosZdeněk Svěrák

Vetsinou si prectu nejdrive knihu, nez zhlednu film. U teto to bylo naopak.Ja se zacetla, a i presto, ze jsem vedela o cem budu cist, jsem se od knihy nemohla odtrhnout.Ba co vic.Nadchla mne tak, ze si poridim i mluvenou verzi, protoze pribeh maleho Edy a jeho kamaradu proste potrebuji slyset z ust pana Sveraka. A myslim si, ze to bude takova tresnicka na dortu, nebo jak se rika do tretice vseho dobreho. I pres dobu , ve ktere se vse odehrava, jsem se usmivala a vychutnavala si jazyk a styl, ktery proste neni treba ani komentovat. A castokrat jsem se i ja v mysli prenasela do doby meho detstvi, kdy jsme kazde letni prazdniny jezdili k babicce a dedovi na vesnici, a tesili se na nase kamarady a na ruzna dobrodruzstvi. Uzila jsem si s knihou, diky panu Sverakovi, prijemne nedelni odpoledne :-)

17.03.2019

HoubařkaHoubařkaViktorie Hanišová

Nechtelo se mi opoustet Sumavu, lesy, houbareni, ale na druhe strane jsem byla rada,ze mam ten smutek, ktery se mne drzel pri zjisteni neceho, co by se nemelo dit, ale bohuzel stalo,konecne za sebou.Nejdrive jsem zacala cist pribeh, ktery mi tak pripominal detstvi, letni prazdniny u babicky na vesnici, a chozeni s tatou a braskou na houby, brzy rano, do hlubokych lesu v Jesenikach.Pripomela jsem si ta jeste chladna rana, orosenou travu podel cesty do lesa, ten cerstvy vzduch a klid.A pak to prislo, kapitola, ktera mne rozsekala na kousky, a ja byla tolik rada, ze ten muj pribeh o houbareni s tatou se tomu od Sary uz nepodobal vubec v nicem.Mrazive tema.Autorka mne svym stylem psani urcite zaujala natolik, ze si prectu i neco dalsiho z jeji tvorby.

26.08.2019

Kroky vrahaKroky vrahaMichaela Klevisová

Jako vazne, prvotina ? Tak to se mam asi v tech dalsich dilech vazne na co tesit.
A taky, ze tesim , ponevadz ano, toto je muj salek kavy, a jsem moc rada, ze jsem objevila tuto ceskou autorku. Jeden zvrat jsem musela vstrebat, jelikoz se stalo neco, co jsem vubec necekala, proste me vubec nenapadlo, ze se dotycne stane to, co se ji stalo. Ti co cetli budou asi vedet o cem mluvim. Ale to je prave to, co mam na detektivkach rada, ty necekane zvraty.

21.10.2021

Růže bílá, černý lesRůže bílá, černý lesEoin Dempsey

Nejlepe je nemit od knih velka ocekavani, hlavne u tech s nalepkou :-) Nekdy totiz prijdou zklamani. U teto knihy jsem zadna vysoka ocekavani nemela, a zklamani take neprislo. Naopak, pribeh odehravajici se za druhe svetove, v Nemecku, v horach v zime, jsem si uzivala. Nechybelo napeti, a co me bavilo, tak to bylo psychologicke mysleni Franky. Sice se v knize najdou pasaze, u kterych jsem si rikala, ze tak by to asi neslo, ale vysledny pocit ze cteni mi to vubec nezkazilo. Urcite mohu doporucit k precteni.

17.07.2020

Slib mlčeníSlib mlčeníLinda Castillo

Vubec nechapu, proc jsem se do teto serie nepustila uz drive .Ne ze by jsem o autorce nevedela, ohlasy jsou super, ale nejak jsem ji vzdy obchazela, rikala jsem si snad priste. Chyba, ale napravitelna :-) Velke ano, chytlo me to hned ze zacatku, a to uz vim, ze se mi pak bude libit cely pribeh ( teda ve vetsine pripadu ).
Styl autorky mi sedi, napinave to bylo take, zajimava zapletka, co vic si prat.
Takze to, ze v serii budu pokracovat, asi dodavat nemusim, ze ?

22.04.2021

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Jsem velmi rada, ze si Fredrik Backman zapsal sve myslenky ,a ze je z nich tato knizecka a ja jsem si ty myslenky, ktere puvodne vubec knihou nemely byt, mohla precist.
Rika se, ze vzpominky nam nikdo nevezme.Ale co kdyz se zacnou vytracet samy ? Potom musime jen doufat, ze nam bude nekdo nablizku , a bude nam je trpelive a s laskou pripominat.

17.05.2019

Velká samotaVelká samotaKristin Hannah

Je tezke se vypsat z neceho, co jste docetli dnes rano v 6 hodin. Z neceho, co vas totalne zasahlo. A co to bylo ? Zasahla me nadherna a kruta aljasska priroda. Zasahnul me ten silny pribeh , tak krasny, dojemny, ale i smutny.Pribeh plny dobrodruzstvi, sily a odvahy, ale take pribeh plny bolesti a v neposledni rade plny lasky. Lasky, ktera dovede byt tak sladka, ale take bolestiva. Nekdy nestaci poslouchat jen sve srdce, nekdy je dobre ridit se i rozumem.V tomto pribehu mame ruzne podoby lasky, materskou, rodicovskou, lasku mezi dvema mladymi lidmi, je tu laska pochroumana pobytem a navratem z valky ve Vietnamu, laska k prirode a k mistu, kde zijete. Knihu velmi doporucuji, a radim k tem nejlepsim, co jsem letos zatim cetla.

"Priroda nas neklame,
to my klameme sami sebe."

Jean-Jacques Rousseau

16.06.2020

Gump – pes, který naučil lidi žítGump – pes, který naučil lidi žítFilip Rožek

Tento pribeh jsem si poslechla jako audioknihu vcera pred spanim, a musim rict, ze si ji urcite jeste parkrat za zivot bud poslechnu, nebo prectu, protoze se ji chystam poridit i v papirove podobe. Pribeh, ktery Vas chytne za srdicko, a to vubec nemusite byt pejskar. Pribeh pejska, ktery neni zrovna vesely, ale v knize se najdou i mistecka, u kterych se zasmejete. Ja musim zminit i to, ze pan Ivan Trojan tuto knihu krasne namluvil.Takze za me velke doporuceni, at uz si ji poridite papirove, ci do ouska, urcite se bude libit. Je smutne, ze takovych pribehu , jako je ten, co nam vypravi Gump, psi fesak s satkem kolem krku,je v realnem zivote urcite vice.

01.07.2020

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Opet jsem si uzila krasneho vypravecskeho stylu pani Mornstajnove.Ja sama si pamatuji casy, kdy jsem oblekala pionyrsky kroj, ktery se mi vubec nelibil a cerveny satek, pri jehoz zavazovani jsem vzdy mela nervy nadranc. Na zakladni skole jsem chodila do peveckeho sboru, a kdyz jsme meli nekde vystoupeni, tak prave v techto krojich. I zde, stejne jako u Hany a Slepe mapy, jsem knihu jen nerada odkladala. Ted jen doufam, ze se brzy objevi nejaky novy pribeh z pera teto autorky, protoze uz od ni nemam co cist. Teda pokud nepocitam jeji novou detskou knizku Strasidylko Strasa, kterou si mimochodem take rada prectu.

13.07.2018

Nejlepší pro všechnyNejlepší pro všechnyPetra Soukupová

Jsem rada, ze jsem objevila dalsi ceskou autorku, ktera me oslovila svym stylem psani. Do knihy jsem se zacetla okamzite, a bavilo me pozorovat zivot jedne rodinky, jejich kazdodenni radosti i starosti, jejich rozhodovani, proste takovy normalni pribeh ze zivota. Jaka rozhodnuti jsou spravna ?A ktere je to nejlepsi ?A pro koho je nejlepsi? A co je nejlepsi pro vsechny? V zivote jsou situace, kdy je pro nas rozhodnuti hracka, ale jsou i takove, ktere nas dovedou dosti potrapit, a my nevime, jak se rozhodnout, ci jak se zachovat. Nekdy se rozhodneme dobre, nekdy spatne, tak uz to v zivote chodi. Nekomu se zda, ze je jeho rozhodnuti spravne, ale nekomu jinemu muze poradne prevratit zivot naruby. No , koncim s uvahami, ale knihu muzu vrele doporucit a urcite si prectu i neco dalsiho z tvorby teto autorky.

30.11.2019

Hlas kukačkyHlas kukačkyH. M. Körnerová (pseudonym)

Tak tady se opet nemusim rozmyslet nad hodnocenim knihy.Stejne jako Hermankove udoli , tak i Hlas kukacky me chytil za srdicko, a ja si opet uzivala cely pribeh. Pribeh, ktery rozhodne neni vesely, a i doba , ve ktere se odehrava, nebyla vubec lehka.Pribeh, ve kterem vyplouvaji na povrch rodinna tajemstvi. Opet jsem si uzila krasne cestiny a stylu psani teto skvele autorky.

03.02.2020

Jeden z násJeden z násShari Lapena

Urcite to pozna spousta z Vas. Male predmesti, sousede, kteri presne vedi kdy odjizdite do prace, a v kolik se vracite domu, vsichni maji o vsech prehled. A presto ma kazdy sva tajemstvi, a ze ho neni malo. A vy se zactete, hned ze zacatku zjistite, ze nekdo ze sousedu dostal anonymni dopis, ve kterem se prijemce dozvi, ze se mu do jeho domu vloupal neci potomek, a ze se za nej odesilatel omlouva. Ale to neni vse, hned na zacatku se take dozvite, ze se stala vrazda, a pak uz to jen zacina nabirat obratky.Vysetrovatelska dvojka chodi po sousedech, ktere vyslicha, vy si lamete hlavu nad tim, kdo ze by mohl byt ten vrah, a ctete, a ctete, a ctete, protoze uz konecne chcete vedet, kdo z nich to je. Je to jeden z nich?. Kdo? To uz si musite precist sami. Ja si cteni uzila.

22.06.2020

My proti vámMy proti vámFredrik Backman

Me pocity shrnu asi takto : emoce, emoce, emoce.
Jestli me kniha " Medvedin " zasahla, tak pokracovani "My proti vam " me dorazilo. Radim k tomu nejlepsimu, co jsem letos precetla.

15.12.2020

SkálaSkálaPeter May

Hned na prvni pohled mne zaujala tajemna obalka a pote hned anotace. Tesila jsem se na detektivni pribeh, ktery jsem nakonec i dostala po malych davkach , nenucene. Je to ma prvni kniha od tohoto spisovatele, ale urcite ne posledni. Dve casove linie do sebe zapadaly tak, ze jsem si uzivala napeti, pri reseni pripadu a zaroven jsem se postupne dozvidala pribeh Fina od jeho detstvi prozitem na ostrove Lewis. V neposledni rade mne uchvatila atmosfera ostrova a urcite se brzy vydam zpet, formou knihy po te , co se zactu do dalsiho dilu teto serie.

14.01.2016

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůSpolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůMary Ann Shaffer

Ktery knihomol by odolal tak krasnemu nazvu knihy ? Ja tedy rozhodne neodolala a udelala jsem dobre.A jelikoz sama pecu mrizkovany kolac z brambor, potreny vetsinou domaci marmeladou ( recept mam od babicky ), tim padem byl nazev knihy dvojnasobne velkym lakadlem :-)
Styl psani mne kupodivu chytnul hned od zacatku a ja se zacetla tak, ze bych byla schopna knihu docist na jeden zatah. Ale nechtelo se mi tak rychle opoustet ostrov Guernsey, chtela jsem si dele vychutnavat jeho atmosferu. Chtela jsem dale cist dopisy, a chtela jsem dale pronikat do vzpominek clenu literarniho spolku.Cteni jsem si uzila na plne care. Jsem si jista, ze se zase nekdy do tohoto pribehu zactu znovu.

26.12.2018

SedmilhářkySedmilhářkyLiane Moriarty

Cekala jsem oddechove cteni, trochu tech intrik, zenske drby, pribeh o trech kamaradkach a jejich rodinach. Ano to vse jsem dostala a nejen to. V teto knize jsem nasla vice a i kdyz autorka pise s mirnou davkou humoru ( blondata mikada to jen potvrzuji ), tak postupne zjistujete, ze se cela kniha toci okolo velmi vazneho a citliveho tematu.Urcite doporucuji .

13.08.2016

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Jak zacit ? Hmm, asi priznanim, ze do knihy jsem se nejak nutila , a to kvuli tematu hokeje. Rikala jsem si, jestli me to vubec bude bavit. Ale pamatuji si, ze po docteni knihy " A každé ráno je cesta domů delší a delší " , prvni co bylo, tak jsem si rikala, ze si od tohoto autora rozhodne potrebuji precist neco dalsiho. No a tak jsem si rikala, ze to zkusim, ze odlozit to mohu vzdycky. A malem k tomu po par strankach i doslo, a ja si rikala, ze to asi opravdu nebude nic pro me. Ale rekla jsem si vydrz, treba to " neco " teprve prijde. A taky ze jo. Ona ta kniha neni jen o hokeji, najdete v ni mnohem, mnohem, mnohem vice. A ti co cetli urcite chapou, ze se potrebuji pustit do druheho dilu. A tem co necetli, mohu jen doporucit.

" Jediny, co nam sport dava, jsou okamziky. Ale co je asi tak zivot jinyho, je snad vic nez jen okamziky ?

" Lide se trapi. A duse jako by se scvrkavaly."

28.11.2020

V šedých tónechV šedých tónechRuta Sepetys

Co na tuto knihu rict ? Jsem narozena v roce 1972 a teprve ted se docitam v knize, ktera ke mne prisla nahodou o udalostech, o kterych by meli vedet vsichni. Nemam slov, tolik utrpeni, ponizovani, a mrtvych jen z duvodu, ze to tak nekdo potreboval ?
Lina se mi jako postava libila svou povahou a svym vytvarnym talentem a v neposledni rade svou laskou ke kniham.Skoda, ze nebyla kniha ilustrovana obrazky, ktere Lina kreslila po celou dobu tohoto pribehu. A co dodat na zaver ? Urcite si knihu prectete a doporucujte i dalsim.

19.05.2015

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Pro mne velice silny literarni zazitek. Styl Kateriny Tuckove se mi velice libil. O bohynich v Bilych Karpatech jsem nikdy pred prectenim teto knihy neslysela a tak i mimo to, ze se mi pribeh, ktery mne od zacatku pohltil zalibil natolik, ze si tuto knihu chci koupit a mit ji doma v me skromne knihovnicce, tak jsem se dozvedela zase neco noveho, zajimaveho a tajemneho.

04.01.2016

SlavíkSlavíkKristin Hannah

Tak, a je to tady.Zase jeden takovy pribeh, ktery si zapisuji do sveho notysku prectenych knih a ke kteremu pridavam vykricniky. Neni to kvuli tomu, abych na tuto knihu nezapomela, protoze si myslim, ze to ani nejde, po vsech tech emocich, ktere mne pri cteni zaplavily . Je to proto, ze to delam u knih, ktere se radi k mym kniznim srdcovym zalezitostem. Takze za mne velke doporuceni.

13.01.2018