mnohoknih mnohoknih komentáře u knih

Mráz Mráz Bernard Minier

Opravdu ideální název pro mrazivou detektivku odehrávající se v zimě. Člověka až mrazí, co je člověk schopen vymyslet v cestě za pomstou.

13.07.2022 5 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Tenhle díl není zajímavý jen literárně, ale i historicky. Základem jsou boje mezi katolíky a protestanty. A jak už víme, Stein je katolík jako řemen, kdežto Barbarič pomýlený luterán. Celý příběh se odehrává ve Vídni začíná útokem na následníka trůnu Matyáše Habsburského. Naše trojice vyšetřovatelů funguje jako vždy, jako honící psi a neodradí je ani nesouhlasný postoj biskupa. Fascinují mě ty dobové reálie, přesný popis města, míst, zvyků. Tentokrát bylo v příběhu ještě více strašidelných historek a ještě více politiky. Napínavé od začátku až do konce.

29.04.2024 4 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Tohle že je prvotina? Neskutečné, tedy skutečně dobrý příběh. Čínský profesor a americká studentka, mohlo by se říci klišé, kdyby se nepsal rok 1958. Příběh o ženě, která nechce jít předepsanou cestičkou a o muži, který naopak chce splynout s davem. Protiklady se přitahují a tak skončí spolu. Rozhodně stojí za zamyšlení, jak by vypadal Marylinin život, kdyby neotěhotněla. Dotáhla by svůj sen do cíle? Pokusy měla dva a pokaždé to skončilo dítětem. Témata rasové odlišnosti, stejně jako feministické hnutí jsou stále aktuální. A stejně tak je smutné, že i dnes spousta rodičů nutí své děti, aby žily jejich sny. Kniha se četla dobře. Kdo zrovna vyprávěl, mluvil o svém úhlu pohledu, své minulosti, svých domněnkách, svých pocitech. Jediné, co mi vadilo, byl konec. Myslím si, že když má člověk zažitý určitý vzorec vnímání a chápání světa, tak takhle neotočí.

12.11.2023 4 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Naštěstí naděje existuje vždy. A existují i Vietnamci, což se po přečtení této knihy dost divím. Něco málo jsem o historii jejich země věděla, ale že těch hrůz bylo tolik, to mě dostalo. Příběh vypráví na střídačku babička a její vnučka. Rodokmen na začátku knihy se hodně hodí, ve vietnamských jménech se člověk snadno ztratí. A pak už jen lapete dechem nad nesmyslnou válkou, hladomorem, pozemkovou reformou. Nad náletem, který trval 12 dní v kuse. Nad kvótami, kolik statkářů musí ostatní udat, zbít či popravit. Popis krajiny či jídel ve mě žádný dojem nezanechal, na to mi nezbyl prostor. Za to babiččina tvrdohlavost a umíněnost ano. Nebýt toho a zároveň její laskavosti, píle a praktičnosti, měla by vláda na svědomí další rodinu. Příběh nám ukazuje sílu lidskosti všemu navzdory. A pravdivost pořekadel. oheň prověřuje zlato, nepřízeň osudu člověka

03.09.2023 5 z 5

Mikulášovy patálie Mikulášovy patálie René Goscinny

Díky za Čtenářskou výzvu a tím pádem za osvěžující návrat do dětství. Alespoň na jeden večer. Málem jsem na své hodně oblíbené kamarády Mikuláše, Augustýna, Albína zapomněla. Ačkoliv jde spíše o klučičí knihu, četla jsem jí alespoň 1x za rok po celou docházku na základku. I když se jedná o příběhy z francouzské školy, dětsví a školní život je stejný jako u nás, včetně šprta Celestýna.

20.06.2022 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Nechápu to vysoké hodnocení. Nebylo to špatné čtení, ale zase tak dobré taky ne. Příběh se odehrává v obci Slunečná. V obci, kde žijí zjevně jen nesympatičtí lidé. V obci, kde se pár nadšenců snaží obnovit mokřady a vrátit tak přírodě, co její jest. Začátek knihy byl jako vstup do ornitologického kroužku, fakt zajímavé informace. A po pár stránkách už se z příběhu stává detektivka, jedna mrtvola, druhá mrtvola, třetí mrtvolka. Případ pro kriminalistu Josefa Bergmana z Prahy. Líbilo se mi, že mi ho autorka opět představila. Pár dílů jsem vynechala a vůbec to nevadilo. Jeho sekundantka Sylvie také působí jako žena na svém místě. Zato ti obyvatelé Slunečné. Neustále se snaží zapírat, ale během 5 minut všechno přiznají. Musela jsem myslet na Blaženu Škopkovou:" nee, nee! Anebo radši joo." Však taky vraha/ vrahy vypátrají během 3 dnů jejich pobytu ve Slunečné. A stejně rychle uteklo i čtení.

11.12.2023 3 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Tak to byl zase úžasný díl. Hlavně proto, že jsme se vrátili do Duvalského pohoří. Kolik se tam ještě skrývá překvapení? Začínají se nám vybarvovat charaktery, důvody i některá skrytá znamení. A Ilan se taky vybarvuje, puberťačka jedna. Přibydou další postavy důležité pro děj. I když tu jednu bych nejraději zabila! No a pětadvacítka? Pevně doufám, že to nebude tak, jak to teď vypadá. Petro, prosím, pište!

04.07.2023 5 z 5

Hlubiny města Hlubiny města * antologie

Skvělý počin! Jako kinder vejce s 15 překvapeními! Tedy víte, že figurka, vlastně povídka bude o městě. Jen nevíte, v jakém formátu. DV využil sport a pomstu. Dobrý úvod do antologie. PR moc podvědomí. JŠ mě nezklamal, zase rodinný příběh. LV patologický vztah. PS využil opravdu hlubiny města. MP atmosféru Dušiček. PK vymýšlení městských mýtů. VF mamon. FV duchařinu. VL a to je za mě topka, magii. MM zmáčkla červené tlačítko. VK jsem to prorůstání městem opravdu uvěřila. LL fantasticky využila lucidní snění. AB se zase brodila čímsi. KS ví, že je to jen na nás, jak se zachováme. A k tomu má každá povídka svůj úvod od jiného autora z antologie. A na konci svoji mapičku či půdorys.

17.04.2023 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Jako audiokniha čtená Martinem Stránským je to prostě maso :-) Nebo separát? Béčková sci-fi na nejvyšší úrovni. Kapitán Bouchač je Čech jako poleno. Nikdo jiný naši planetu zachránit ani nemůže :-) A k tomu ty hlášky, šílené akce...Mám další závislost!

21.03.2023 5 z 5

Počkej na moře Počkej na moře Veronika Opatřilová

Tohle že napsala češka? Neskutečné! Neskutečně dokonalé! Taková slovní zásoba! A tempo evokuje moře, je nekonečné. Výborně vykreslená hlavní postava a její myšlenkové pochody. Čtení jsem si moc užila. Až na ten konec! To bych se vztekla :-)

13.03.2023 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Audiokniha v podání Jana Šťastného. Seděla jsem a ani nedutala, aby mi ani slovo neuniklo. Opravdu závažné téma "jak se vyrovnat s nacistickou minulostí". A otázka "Co byste udělal vy?" vede k zamyšlení. A do toho milostná linka, která také pokládá více otázek než odpovědí.

13.02.2023 5 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Tak to bylo wau. Výborně popsané postavy, výborný popis krajiny a situací, výborně dávkované napětí. A každou chvíli věříte příběh někomu jinému. Neustále přemýšlíte, co rodina skrývá za kostlivce a kdo vlastně tu kostru do skříně dal. Trošililinku mi chybí, že alespoň jednu kapitolku nevypráví i Kudlanka. Ale možná, že její myšlenky jsou opravdu tak přímočaré, jak z těch pár situací vyplývá.

09.02.2023 5 z 5

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Nevím, jestli se mi na téhle sérii líbí víc detektivní nebo historická část. Nebo to, že je to tak neuvěřitelně napínavé, že je to až thriller. Zase je tam i mysteriózní prvek, ale tomu věří jen prostý lid 16.století a trochu kapitán Stein. Tentokrát byl ještě víc úzkoprsý, ještě víc nabručený. Musel totiž nocovat v nevěstinci. Notář Barbarič se náhodně připletl k případu, jehož rozsah a dosah nikdo netušil. Fuj, kam se hrabe severská krimi! Takového mučení. A kdo všechno z vyšší společnosti do toho byl zapletený! Dokonce to jednu chvíli vypadalo, že Jaroš bude zabit! Strašná představa. Vynikající díl!

29.03.2024 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Jak jako Stein a Barbarič? Proč vynechali Jaroše? Zrovna toho bych se bála vynechat. Přece jen katův syn a oborník na torturu. Bez něj by tenhle příběh nebyl detektivkou, ale jen traktát 16.století. Naštvaný, protože zraněný, Stein dostane za úkol vypátrat zrádce. K ruce dostane užvaněného proutníka a notáře Barbariče. Naprosto nesourodá trojice. A funguje to na čtenáře skvěle. Dokonce tak skvěle, že si skoro nevšimnete, že pátrání postupuje kupředu převážně dílem náhody. A tedy taky dost díky Jarošově umění. Hodně se mi líbilo, že nadpis kapitoly je takový její stručný obsah. Mojí strašnou vlastností je přečíst si poslední stránku nejlépe hned na začátku. V téhle knize k tomu nebyl důvod. Děj se odehrává v královském městě Schemnitz a během těch pár dní jsme ho projeli křížem krážem, ale nejčastěji jsme samozřejmě byli na Pekelném vrchu. Tam se sbíhají nitky všech úmyslů, schůzek, plánů a tajů. Trochu jsem tušila, kdo bude ten tajemný zrádce, protože hamižnost je v lidech pořád a je úplně jedno jaké je století. Příběh je přiměřeně napínavý /srdce mu bušilo jako vrabci v kočičí tlamě/, tak akorát historický /linšaftníci, vartovka/ a hodně čtivý. Bavilo mě to tak, že mám před sebou další sérii k přečtení.

05.01.2024 4 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Příběh plný sympatie. Sympatičtí klaďasové, sympaticky záporní záporáci, sympatičtí obyvatelé vesnice, sympatická zvířata, sympatický děj. Ella je malířka a ilustrátorka zjevně ztracená v nástrahách velkoměsta. Naštěstí má empatické rodiče a Magdu, která na půl roku odcestovala a potřebuje ohlídat dům. Dům je na vsi. A ve vsi je i sexy veterinář, který též řeší vztahové peripetie. Autorka na nás použila všechno, co perfektně funguje v romantice. A všeho je tak akorát, děj plyne polehoučku, postavy se vyvíjejí, nachází k sobě cestu, která se samozřejmě v jednu chvíli zasekne. Ale buďte bez obav, nikdo se sám do Londýna nevrátí. Co mě opravdu chytlo za srdíčko, je zvířecí linka. Té kdyby nebylo, tak je to průměrný příběh. Tess tomu opravdu dodala chlupy...ééé grády.

09.12.2023 4 z 5

Smrt na kůru Smrt na kůru Dalibor Vácha

Tak tohle by měla být povinná četba. Nemám v mozku ty správné synapse, abych udržela informace z dějepisu ze školy, ale vím, že po přečtení tohoto románu tam zůstanou. Věděli jste, že Heydrich se jmenoval Tristan Eugen? Příběh přibližuje dobu od seskoku nadporučíka Adolfa Opálky po likvidaci v kostele, tedy necelý čtvrtrok. Ale kolik statečnosti, odvahy a důvtipu museli za tu dobu prokázat! Vůbec jsem netušila, že zde operovalo tolik parašutistických skupin, vycvičených v Anglii. Líbí se mi románové zpracování právě proto, že se dozvíme, co se jim honilo hlavou. Lépe se mi tak událost pamatuje a hrůza té doby je snadno představitelná. I když je nepředstavitelná. Na jedné straně neskutečná osobní statečnost, i za cenu sebevraždy a na straně druhé udavačství, zrádcovství za pár říšských marek. Líbilo se mi použití dobového textu ve formě válečných anekdot i ukázky z novin. A taky se mi líbilo, že autor nezapomněl na statečnost žen, které ač měli často muže již ve vězení či dokonce po smrti, stále pomáhali odboji. Nadchlo mě to od první do poslední stránky, příběh ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouho.

23.08.2023 5 z 5

Smrt před úsvitem Smrt před úsvitem Robert R. McCammon

Tak to byl naprosto luxusní příběh! Nevím proč by to měl být horor. Vůbec jsem se nebála. Tedy bála, ale živých lidí. Duchové a jiní tvorové v Zephyru roku 1964 jen a jen pomáhají. A ta jejich jména! Démonka, Mojžíš, Lucifer, Dáma, Půlměsíc... Autorova fantazie je neskutečná. Napsat, že se jedná o příběh jednoho roku jednoho chlapce, je naprosto nedostačující. Je to rok událostí, které formují jeho budoucí život. Zároveň je to detektivka se záhadnou vraždou a ačkoliv by se mohlo zdát, že je to okrajové téma, není tomu tak. V příběhu je hodně zlomových situací 20.století, běloši/ černoši, sklo/plast. A stejně hodně magických situací, nábojnice/zelení hádci, věštecké sny. Autor má i smysl pro černý humor - Wade poslouchal jen na půl ucha. Rozhodně si knihu přečtěte, ať víte, co je na té větě k smíchu. Je to příběh jednoho městečka a téměř každý občan v něm má roli a přesto není zahlcený lidmi. Je to příběh, který stojí za přečtení. Coryho vnímání světa vás nadchne!

22.08.2023 5 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Penis sem, penis tam, petragun si zatrsám. Super díl, ve kterém je možné úplně všechno. Že se objeví ta jedna dotyčná, mi bylo jasné od začátku. A má kamarádku, co není kamarádka, ale povolání mají stejné. Skoro celé se to odehrává na planetě, kde vládne cisářovna, takže ženských je tentokrát dost. Čili sexu je dost. Konečně se začíná formovat kapitánův plán na odboj. A není to jediný plán. A nesmím zapomenout na Kulíka, Bubíka a Dulíka. To jsem se fakt smála. A samozřejmě hlas Martina Stránského, ach

28.06.2023 4 z 5

Nesnáším tě Nesnáším tě Vi Keeland

Výborný romantický příběh. Charlotte chci za kamarádku. Je šílená, soucitná, optimistická a vřelá. Reed je trochu moc osvalenej, ale má i lepší charakterové vady, takže ho beru taky. Příběh má uvěřitelnou zápletku, úžasnou dynamiku a také kapitolu 26 let potéprostě vyvedený doják.

28.06.2023 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Dobrá detektivka s dobře vystavěným napětím. Jen škoda, že s nápadem vraždit v odříznutém hotelu, přišla dřív Agatha Ch. Ale kde pořad brát náměty a nekrást, že. Jedna mrtvola mi přišla zbytečná a konec sakra utnutý.

18.06.2023 3 z 5