Mishi Mishi komentáře u knih

Papírové domky Papírové domky Jiří Klečka

Příběhy o záhadných a strašidelných domech mám ráda, ale tento je jiný. Dům je spíš jen vábnička, která má nalákat ty správné obyvatele.
Atmosféra, ze začátku téměř idylická, se postupně mění, nahlížíme do minulosti obyvatel domu i do stále podivnější současnosti.
Gradace příběhu i pointa jsou skvěle vystavěné, velmi příjemné překvapení.

03.05.2024 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Takový milý příběh bez velkých zvratů. Četlo se to docela dobře. Jen teda jsem měla podle chování pocit, že hlavním hrdinům, Jo a Tadeášovi, je tak maximálně 14, a ne 17. Ale to je možná dané dobou vydání...

30.04.2024 4 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Začátek vyšetřování byl tak pozvolný, že jsem se dlouho nemohla pořádně začíst. Druhá půlka byla zajímavější, zápletka nakonec docela zajímavá. Přesto mi chybělo nějaké napětí a akce.
Stále u mě od autorky vede Vodník.

15.04.2024 4 z 5

Skvěle vedený rozhovor s velmi zajímavým a navíc sympatickým člověkem. Pro Marka je medicína opravdu ne práce, ale poslání. Smekám před ním i jeho dalšími kolegy a kolegyněmi ze záchranek.
Moje první kniha rozhovorů od pana Moravce určitě ne poslední...

12.04.2024 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Petru Dvořákovou čtu ráda, Pláňata ovšem vyzněly poněkud planě.
Je to čtivý, lidský příběh, který se mohl odehrát za kterýmikoliv dveřmi. Atmosféra je fajn, postavy uvěřitelné, ale pořád jsem čekala nějaký zvrat, který dá příběhu nějaký náboj, smysl...
Bohužel, po skvělé Zahradě jsou pro mě Pláňata zklamáním.

03.04.2024 3 z 5

V zajetí divočiny V zajetí divočiny Ulf Kvensler

Mě kniha mile překvapila. Bylo to čtivé, dobře popsané putování horami, místy opravdu napínavé. Kapitoly z minulosti mě bavily méně, ale nějaký význam měly. Až na tu poslední, ta byla opravdu navíc a pokazila celkový dojem z příběhu.

31.03.2024 4 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Fajn detektivka, žádný drastický krvák. Četlo se to samo.
Za mě lepší než Klekánice.

28.03.2024 5 z 5

Ani ne pět minut Ani ne pět minut Hana Radulić

Ze začátku jsem se nemohla začíst, přišlo mi to nudné a zápletka banální. Říkala jsem si ale, že když je to tak krátké, tak to dočtu a dám si do Výzvy.
Dobře jsem udělala, druhá půlka po odjezdu do Chorvatska byla lepší, čtivější. Sentimentální konec sice dojem moc nevylepšil, ale ztráta času to nebyla. Začala jsem se těšit na letní dovolenou :-)

12.03.2024 3 z 5

Kdyby Kdyby Simona Votyová

(SPOILER) Já jsem jako první četla část od Simony. Nejdřív mě to bavilo, pak jsem ale měla pocit, že se autorka zasekla a opakuje pořád to samé. Prevít Richard, uzoufaný týden bez Sofie, špeky.... Konec mi přišel taky poněkud přitažený za vlasy.
Sabinina verze se mi líbila o dost víc. Tady Nela aspoň se svým životem něco udělala. Taky mi přišla čtivější.
Super byla linka Martiny, ta by si zasloužila více prostoru.

17.02.2024 3 z 5

Dan je prostě sympaťák a tato kniha to jen potvrzuje. Kluk se srdcem na dlani, trochu herečka, málem spolumajitel soba :-)
Musím se mrknout na film Kam motýli nelétají, vůbec jsem nevěděla, že něco takového natočil.

20.01.2024 5 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

O čem to bylo? Já vlastně ani nevím. Takové "má mě rád(a)/nemá mě rád(a)" na 250 stranách. Emmi mi dost lezla na nervy, nechápu, co na ní Leo viděl.
Dočetla jsem jen díky tomu, že to bylo krátké.

15.01.2024 1 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Ačkoliv zimu a sníh moc ráda nemám, tak tady byla vylíčená tak idylicky, že by mě snad nalákala i na lyže :-)
Velmi milý příběh, který řadím v rámci série na přední příčky.

16.12.2023 5 z 5

Devět křížů Devět křížů Roman Kulich

Jak je kniha krátká, tak je vlastně hrozně dlouhá. Příběh prostě neplyne, naopak dost drhne, a kdyby byl o polovinu kratší, třeba by bylo líp. Konec je pecka, ale musela jsem se k němu trochu protrápit.

10.12.2023 2 z 5

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Po Šepotu z lesa jsem měla velká očekávání. Zvlášť, když se příběh odehrává u nás. Jsem ze sousedství Hodonína, takže popisovaná místa dobře znám. V roce 97 jsem byla dítě, to si nepamatuju, ale tornádo ano, i když se mě nebo mé rodiny přímo nedotklo. Ale šok z následků je popisován velmi věrně. Z tohohle pohledu jsem velmi spokojená.
Bohužel ta mysteriózní část velmi pokulhává. Na nějaké tajemno, mráz běhající po zádech, jsem čekala marně. "Nadpřirozeno" tu bylo na živelné katastrofy naroubováno dost nasílu. Škoda.

25.11.2023 3 z 5

Poslední zahrada v Anglii Poslední zahrada v Anglii Julia Kelly

Musím říct, že se mi to líbilo více, než jsem čekala. Čtivý, příjemně plynoucí příběh zahrady a osudů lidí kolem ní.
I když ze začátku jsem si také říkala, že těch žen, které příběh vypráví, je mnoho a stačila by Emma, Venetie a možná Diana. Nakonec se ale všechno spojilo a ukázalo se, že každá postava má své místo.
Miluju krásné zahrady a tento příběh byl pro mě pohlazením po duši

16.11.2023 5 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Krásná obálka, zajímavá anotace. Ale! Napětí žádné, postavy hostů dost nesnesitelné. Četlo se to ale dobře a rychle, fajn prostředí. Prostě takový průměr, který ale brzo zapadne.

04.11.2023 3 z 5

Kateřinin osud asi všichni z dějepisu znají, ale dívat se na svět jejíma očima je něco úplně jiného. Kniha je skvěle napsaná, měla jsem pocit, jako bych byla součástí. I když ve skutečnosti bych být nechtěla. Byť královna, byla Kateřina svázána spoustou pravidel a plně závislá na vůli manžela. Muset se prosit, aby směla navštívit dceru... Skvěle popsané dobové reálie i vykresné emoce. Pasáže, kde Kateřina truchlí nad ztrátou tolika dětí, byly opravdu silné. Děkuji autorce za tenhle zážitek a těším se na další díly.

19.10.2023 5 z 5

Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů Anna Novotná

Vždycky když projíždím nebo procházím kolem ruiny nějakého domu, je mi to hrozně líto. A obzvlášť, když je to zámek nebo jiná architektonicky zajímavá budova. V představách bych ji hned začala opravovat, v realitě na to nemám dost financí a hlavně odvahy. O to víc obdivuju všechny, kteří tu odvahu našli. Takže když jsem narazila na tuhle knihu, musela jsem si ji přečíst.
Někdo knize vytýká opakující se otázky, mně to nevadilo, aspoň se na nich ukazovala odlišnost jednotlivých zámeckých pánů. Jsou to totiž velmi různorodé osobnosti, více či méně výstřední, s různým přístupem k věcem. Ale jejich úsilí, odhodlání i přes vědomí, že mnohdy za jejich života nebude hotovo, je fascinující.
Jediné, co bych knize vytkla, je příliš mnoho stylizovaných, často kýčovitých fotek. Ocenila bych spíše více fotek samotných zámků a třeba i původního stavu.

24.09.2023 5 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Musím říct, že první díl se mi líbil o něco víc. Tady jsem měla trošku problém se začíst a taky "chemie" mezi Simonem a Daphne prostě fungovala lépe než mezi Anthonym a Kate.
Ale jinak opět příjemná, romantická oddechovka, což je přesně to, co jsem od toho očekávala.

18.09.2023

Proměna Proměna David Věrný

Pro mě má tahle kniha dvě různé linie. Části, které se odehrávají v lese, kde sledujeme Petra, jak se učí spoléhat sám na sebe a žít v divoké přírodě jsou zajímavé. Jsou ale proložené několika poněkud málo uvěřitelnými epizodami, které celkový dojem trochu kazí. Ale ani tyto části nejsou nudné, takže celkově je kniha čtivá a má spád. Konec poněkud předvídatelný, ale to mi vůbec nevadilo.

04.09.2023 4 z 5