Mirin1349 Mirin1349 komentáře u knih

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Obecně mám ráda díla, která pojednávají nejen o nacistických zvěrstvech, ale také o neméně zrůdném zacházení se zajatci v poválečném období v Sovětském svazu. Přeci jen patent na koncentrační tábor nacisté nemají, vždyť tahle zvrácená inspirace přišla právě z východu. Jak je u autorky zvykem, opět to bylo neskutečně čtivé a emotivní dílo, kde se prolínala skutečnost a reálné postavy s mírnou fikcí. Můj obdiv patří všem Cilkám i tatérům Lalům, líbil se mi i doslov autorky k dalšímu osudu reálné Cilky. Moc ráda si přečtu další autorčiny knihy.

21.12.2021 5 z 5

Oktagon Bez frází Oktagon Bez frází kolektiv autorů

12 zajímavých pohledů na jednotlivé osobnosti současné MMA scény. Příběhy Atilly a Karlose pro mě novinkou nebyly, protože jsem četla jejich knihy, ale jako takové základní přiblížení pro lidi, co se o ně zatím moc nezajímali, jsou jejich kapitoly dostačující. Občas mi přišlo zmatečné skákání z jednoho tématu na druhé, nebyla tam úplně jasná časová osa, ale přesto se mi to četlo celkem dobře. Kniha je doplněna o krásné fotografie, neuškodila by jí ale ani důkladnější korektura. Celkově vzato ji ale rozhodně mohu doporučit všem, komu tento sport není cizí.

21.12.2021 4 z 5

Život je tanec Život je tanec Miloš Ouhrabka

Je tak osvěžující, když se autor nestaví do role usvíceného guru, který mnohdy povýšeně radí, jak se má člověk chovat. Věřím, že autor se ke všem popsaným principům dostal svou vlastní pílí a lidsky a věcně to dokáže prodat ostatním lidem, kteří mají zájem na sobě pracovat. Kniha je rozdělena do 3 částí a určitě doporučuji nepřeskakovat a přečíst si vše postupně tak, jak to autor sepsal. Nejméně nových informací mi přinesla poslední kapitola o cvičení a stravě, ale to jen díky tomu, že se těmto tématům věnuji již dlouhou dobu a neustále se o nich snažím přiučit něčemu novému. Pro někoho, kdo se nad tím nikdy nezamýšlel, to bude určitě převratná část, stejně jako pro mě byly ty první 2. Dohromady všechny tři pasáže tvoří kompaktní celek s praktickými radami a smysluplnými informacemi.

17.12.2021 5 z 5

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

To si tak člověk na začátku píská, jak se nabízejí zhruba 2 scénáře a napnutě čeká, kam se příběh vyvine. No a potom přijde konec, který mě naprosto vyvedl z omylu, posadil na zadek a dal mi za vyučenou, že tenhle autor tedy rozhodně předvídatelně nepíše. Tohle byl opravdu perfektní příběh, který měl všechno, co od knih tohoto typu očekávám.

16.12.2021 5 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Kniha hezky připomíná, jak je vše pomíjivé, některým lidem prostě není souzeno jít s námi celou cestu životem a ani my sami nemusíme být tou stejnou osobou jako před deseti lety. A jak už to tak bývá, není to vždy jen na škodu. Do hlavní postavy jsem se dokázala velice dobře vcítit a prožívala jsem znovunabývání vzpomínek spolu s ní. Autorka opravdu skvěle vykreslila jednotlivé charaktery a celý příběh tím byl snadno uvěřitelný.

10.12.2021 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Bez čtenářské výzvy bych si tuto knihu nepřečetla a byla by to škoda. Za ty 3 dny, které jsem s ním strávila, se vlastně nestalo nic a zároveň tak moc. Autor vykreslil hlavní postavu problémového dospívajícího Holdena opravdu věrohodně včetně puberťácké mluvy a trochu schizofrenních myšlenkových pochodů. Když se na to tak dívám, jsem moc ráda, že mám tento věk už za sebou. Bez psiny.

09.12.2021 3 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

S trochou nadsázky tam už chyběl jedině jednorožec, aby to bylo charakterově dostatečně pestré. J.K. Rowling bezesporu umí psát, já ji ale bohužel až na dokonalého Harryho asi neumím číst. Zkoušela jsem její detektivky, nešlo to, a strašně těžkopádně se mi četlo i toto dílo. Mně vlastně na žádné postavě nezáleželo, bylo mi tak nějak úplně jedno, co se s kým děje. Nevadí mi dlouhé knihy, ale tato pro mě byla natahovaná až zbytečně moc. Celkově mi to prostě opravdu nesedlo.

07.12.2021 2 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Velice polopaticky prezentovaná psychologie lidských vztahů, přístupů k sobě samému a výchovy dětí. V tom také může být zakopaný pes. Něco bylo podle mě až notoricky známé a tudíž bylo zbytečné tomu věnovat tolik stran. Například význam pohádek je podle mě velké části veřejnosti znám. Vím, že opakování je matka moudrosti, ale tady se to opakovalo opravdu až moc. Obecně vzato je kniha určitě přínosná, některé pasáže si rozhodně vezmu k srdci. Poměrně obsáhlá část o výchově pro mě sice není aktuální, nicméně jsem si ji také ráda přečetla a chvíli se vrátila do dětských let a porovnávala s výchovou rodičů. Pokud někdo hledá hloubkovou studii, tak i podle názvu nejspíš pochopí, že tudy cesta nepovede. Také těm přísně racionálněji smýšlejícím se pod kůži asi nedostane. Pro mě to ale byl fajn doplněk k tomu, co už znám, a možná nový stavební kámen pro další práci na sobě samé.

01.12.2021 3 z 5

Pasažéři Pasažéři John Marrs

Autonomní vozidla mě děsí sama o sobě, protože když si sama sebe představím jako pasažéra, měla bych obavu přesně z toho, co autor vykresluje, že se všechno může stát. Být odkázán na milost a nemilost nějaké jiné instance není vůbec hezký pocit a autor z něj skvěle těží. Jak je u něj zvykem, postav je poměrně dost a osvědčilo se mi si je vždycky napsat mimo na papír, abych se ze začátku lépe orientovala. Autor si také nezapomněl udělat promo při zmiňování DNA seznamky z jeho předchozí knihy Spřízněné duše. Celkově vzato se mi kniha moc líbila, přečetla jsem ji skoro jedním dechem.

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Pro autorku mám slabost, její knihy se mi hezky čtou a ani toto dílo nebylo výjimka. Knížka byla napínavá, čtivá, s krátkými kapitolami přidávajícími na údernosti. Kniha si vystačí s relativně malým množstvím postav a tedy si můžeme být jistí, že pokud se o někom kniha zmíní, rozhodně bude hrát v knize důležitou roli. Což na jednu stranu i kazí zážitek, protože pak člověku souvislosti dojdou možná dříve. Rozhodně to ale bude jedna z knih, jejichž děj si budu pamatovat. Neokoukaný námět s velmi dobrým zpracováním.

Panský dům a jeho dcery Panský dům a jeho dcery Anne Jacobs

Ačkoliv jsem se na pokračování moc těšila, pár kapitol mi trvalo, než jsem se začetla. Načančané dámy a elegantní pánové v přepychovém sídle se služebnictvem v době hojnosti mi bylo bližší, než hubené válečné časy. Nicméně kniha je tak pěkně napsaná, že mě zanedlouho vtáhla a opět se mi četla moc pěkně. Některé zvraty byly překvapivé, jak mi byla v předchozím díle nesympatická Elisabeth, tak v tomto díle jsem pro ni měla pochopení a moji přízeň si získala. Těším se na pokračování.

Městečko Pines 2 Městečko Pines 2 Blake Crouch

Opravdu je tráva vždy zelenější na druhé straně plotu? Na tuhle otázku už jsme tak trochu dostali odpověď v minulém díle a ani tento nám nebude mazat med kolem pusy. Ethan se až obdivuhodně rychle sžil se svým novým profesním směřováním, ale nic není tak, jak by se mohlo zdát. Bez spoilerů se dá kniha popsat těžce, to se prostě musí přečíst. Je to čtivé, promyšlené, napínavé a s naprosto perfektním zakončením, po kterém se prostě chtě nechtě musíte vrhnout na další díl.

23.11.2021 5 z 5

Sběratel očí Sběratel očí Sebastian Fitzek

Člověk se pořád nemusí třást zimou ve Skandinávii, bloumat po Londýně nebo se toulat Amerikou, aby si přečetl dobrý thriller. Zasazení do Berlína bylo super. Stejně se mi líbilo, jak k nám hlavní postava na začátku i na konci promlouvala, obrácené číslování kapitol mi taky nevadilo. Byl to fajn nápad. Od autora jsem předtím nic nečetla a jsem moc mile překvapená, jak napínavá, pěkně promyšlená a čtivá kniha to byla.

19.11.2021 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

O fous slabší než předchozí díl s Kate. Ani neumím popsat proč, na první pohled mi na příběhu vlastně nic nechybělo, jen to možná nebylo tolik napínavé jako předchozí autorovy knihy, pachatel mě nešokoval tolik jako dříve… Na druhou stranu se mi líbí vhled do životů Kate a Tristana, vždycky mě baví vidět trochu víc pod pokličku. Na chviličku si dám od autora pauzu, ale věřím, že mi to dlouho nevydrží a pokračování si brzy přečtu.

16.11.2021 3 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Celou dobu jsem si musela připomínat, že nejde o skandinávského autora. Klobouk dolů, prostředí bylo vykresleno naprosto věrně a příběh byl také zajímavý, leč v něčem předvídatelný. Postava Bergmana mi ale v tomto díle přišla tak trochu jako zjevení. Nejsou snad severské země a obzvláště vesnice na konci světa proslulé tím, že si nikoho moc blízko nepustí? Bergman tu vlastně suploval práci norské policie a neměl problém z kdekoho vyzvědět všechny dostupné informace. Jestli chtěla autorka napsat knihu z cizích krajů, nic proti tomu nemám, ale mohla to udělat mimo Bergmanovu sérii.

16.11.2021 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Tohle bude čistě subjektivní, ale já prostě nechci číst českého Dicka Francise. Prostředí dostihů a koňských stájí není ani trochu můj šálek kávy, takže některé části jsem si trošku protrpěla. Také mi přijde, že autorka ráda opakuje některé motivy. Například tu opět máme čerpání energie pod pyramidou, znovu tu byl prodejce krmných směsí... Myslím, že její rukopis začínám mít docela prokouknutý. Na druhou stranu ale nechci být zlá, protože ta knížka byla jinak dobrá a čtivá, pachatel mi zůstal skryt až do doby odhalení autorkou. S další knížkou si teď asi ale dám trochu načas.

03.11.2021 3 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Zdá se, že Ulici nebo tedy v tomto případě Pavlači prostě nejde utéct ani v knize. Musím se přiznat, že mi to ale nakonec ani nevadilo, prostředí zákulisí tvorby nekonečného seriálu hezky ozvláštnilo příběh, který byl promyšlený a rychle odsýpal. Pachatele jsem odhalila také až na poslední chvíli, tedy za mě velká spokojenost. Zarazila mě jen jedna věc, že jako u předchozí knihy je zde stejný aspekt v podobě značné vzhledové podobnosti dvou postav, snad se to nebude opakovat i v další knize.

02.11.2021 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Po perfektním Prokletém kraji jsem se trochu obávala, jestli se mi bude líbit autorčina detektivní tvorba. Teď už vím, že jsem se bála zbytečně. Příběh byl napínavý od začátku do konce, tajemství z minulosti tam pěkně probublávalo a po dlouhé době mi v knize byla některá postava natolik sympatická, že mi byla její smrt vážně líto. Inspektor Bergman je sympaťák, docela mě těší, že není (pravda až na život vlka samotáře po dvou rozvodech) vyprofilovaný jako každý druhý stereotypní vyšetřovatel/ztroskotanec. Těším se na další díly.

01.11.2021 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Kinga si dávkuji za odměnu a zpětně si gratuluji, že jsem s Řbitovem zviřátek tak otálela. Alespoň jsem si příběh pěkně pošetřila, protože na té knize je dokonalé prostě všechno, už od důmyslně zpraseného názvu, který tak perfektně všechno vystihuje, až po fakt, že se s tím autor nemazlí a odpraví bez milosti ty charaktery, které potřebuje. Bylo to krásně strašidelné, čtivé, prostě úžasné. Závěr k tomu pásl také dokonale. Není co vytknout, tohle je skvost.

27.10.2021 5 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Škoda, že jsem kdysi viděla film, protože mě to spíš odrazovalo od toho přečíst si knihu, jejíž příběh vlastně znám. Ještě že jsem změnila názor a do čtení se nakonec pustila. Bylo to napínavé, skvěle napsané, charaktery byly parádně vykresleny a zasazení postiženého kriminalisty jako jedné z ústředních postav je zase svěží vítr v povětšinou stereotypních a jednotvárných postavách v ostatních příbězích. Amélie i Lincoln mi přirostli k srdci a moc ráda se zase zúčastním jejich příštího dobrodružství.

21.10.2021 4 z 5