Panský dům a jeho dcery

Marie a Paul Melzerovi si užívají rodinného života, ale jejich štěstí netrvá dlouho. Vypukla první světová válka a muži narukují na frontu. Paul jako dědic průmyslnické rodiny je zpočátku zproštěn vojenské povinnosti, neboť je potřebný doma jako odborník v továrně. Jenže i on posléze dostane povolávací rozkaz – a právě v den, kdy Marie rodí jejich dvojčata. Marie se však nezalekne žádné překážky. Brzy pochopí, že je na tom melzerovská textilka špatně, a pustí se do boje za zachování rodinného dědictví. Její pomoc potřebují i obě švagrové Kitty a Elisabeth. Později ale dostane zlou zprávu, že Paul padl do zajetí. A záhy nato se objeví jeho přítel, elegantní Ernst von Klippstein, který čím dál víc vyhledává její blízkost......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356360/big_pansky-dum-a-jeho-dcery-Mwt-356360.png 4529

Panský dům 2.

Vydáno: , Knižní klub

Die Töchter der Tuchvilla, 2015

Kniha Panský dům a jeho dcery

Elapheg

Panský dům a jeho dcery se mi líbil o dost více než první díl. Marie porodí dvojčata a krátce nato dostane její manžel Paul povolávací rozkaz. Továrnu tak řídí pouze tchán a Marie mu v tom nesmírně pomáhá, pač ačkoliv na nové nápady tchán přistupuje frigidně, uznává, že Marie má velmi dobré nadání pro rozvoj a zachování textilky. V této knize se setkáváme hlavně s první světovou válkou, která je tu dnes a denně a postihuje všechny bez rozdílu. S některými hlavními postavami se budeme muset rozloučit, které nás provázely prvním i druhým dílem z části. Já jsem si čtení velmi užil. Prvně jsem potřeboval po těch thrillerech a detektivkách něco odpočinkového i romantického a hlavně druhý díl se mi četl lépe, než první. Jistě to bylo dáno i tím, že už jsem autorčin styl trochu znal a hlavně dějových zvratů zde bylo podstatně více. Budu se těšit na třetí díl. Doporučuji všem, kdo mají rádi rodinné ságy, anebo hledají něco nenáročného na čtení. Za mne pět hvězd jistě.

Kaja1

Je zajímavé, že nikdo válku nechce a přece se válčí. Kniha se čte dobře, jsem zvědavá na osudy rodiny po válce.

Bokara

Stejně jako první díl, jsem četla jedním dechem i tento. Moc se mi líbil děj a hlavně postava Marie, zajímavý mě přišel i popis válečné doby.

Anet2106

Druhý díl série jsem četla hned po tom prvním jako odpočinkové letní čtení. V tomto smyslu kniha účel splnila. Líbilo se mi, že ukázala světovou válku z pohledu německého obyvatelstva. Nicméně obecně z ní mám horší pocit než z prvního dílu, který se mi líbil více. Třetí díl si ještě přečtu, protože mě zajímají osudy hrdinů, nicméně nemám velká očekávání.

Zuzulinka

Kniha byla vynikající. Stejně jako předchozí! Doporučuji!!

Anette99

Panský dům a textilka během 1.světové války. Během 480 stran nastává spousta zvratů, které mění životy celým rodinám. Marie musí pomáhat tchánovi s továrnou, protože Paul byl povolán do boje, zároveň se stará o dvojčata. Ani sestry Elisabeth a Katharina to nemají lehké. Navíc i v panském domě se projevuje nedostatek, vzniklý v důsledku války.
Současně s příběhy jednotlivých členů rodiny poznáváme i příběhy personálu, a to mě také bavilo.

První díl se mi líbil moc a na tento druhý jsem si nakonec počkala skoro dva roky. Problém byl v tom, že jsem nutně potřebovala audioknihu, proto jsem si musela pokračování zakoupit v jazyce originálu. Ale zase na druhé straně jsem byla překvapená naprosto famózním načtením - a samozřejmě nádherným příběhem! ;-) Znovu jsem se vydala do Augsburgu, kde jsem prožila několik let (do roku 2006) a kde to stále ještě docela dobře znám. A setkání s Marií, Paulem, Kitty a dalšími bylo opravdu příjemné. Autorka svým vyprávěním tentokrát obsáhne celou první světovou válku a místy to není právě hezké čtení. V románu dojde k hned několika zásadním zvratům, kdy se život rodiny Melzerových v podstatě obrátí naruby. Ale Marie je vytrvalá, trpělivá a houževnatá - a na závěr dojde i malému happyendu... Musím přiznat, že mne zajímaly nejen osudy jednotlivých členů této průmyslnické rodiny, ale také služebných, hlavně mladinké Hanny. A už se moc těším na další část! ;-) Autorka píše neskutečně čtivě, proto nezbývá než dát plný počet a velké doporučení :-).

Mandy412

Druhý díl byl značně čtivější než první, možná i díky rozdělení děje mezi postavy a místa, přesto jsem se občas nudila. Uvidíme, jak to dopadne ve třetím díle.