Michalka98 Michalka98 komentáře u knih

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Knížce jsem se dlouho​ vyhýbala, protože jsem zhruba znala děj a neměla jsem potřebu číst něco tak depresivního, ale nakonec jsem si řekla, že jsem četla díla sester Charlotte a Anne a pro srovnání bych neměla vynechat ani Emily. Jsem ráda, že jsem to nakonec udělala a knihu si přečetla. Na Větrné hůrce je pro mě sice o něco slabším dilem než Jana Eyrová či Helena Grahamová, ale pořád je to velmi kvalitní kniha, která si i přes naprosto nesympatické hlavní hrdiny pět hvězd zaslouží. Navíc je to jediný román od Emily. Mou milovanou Janu Eyrovou sice tento román neporazí, ale stejně se staví vysoko v mém žebříčku. Na závěr musím už jen opravdu smeknout před těmito nadanými sestrami, které stvořily nezapomenutelná díla světové literatury.

03.05.2017 5 z 5

Tento díl Harryho Pottera zbožňuji nejvíce díky naprosto skvělé postavě Siriuse Blacka. Ani nevím proč, ale jeho jsem si zkrátka nejvíce zamilovala. Má totiž v sobě opravdu něco okouzlujícího a navíc je nadějí pro Harryho.

11.04.2017 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Co říct? Snad jen to, že je to výborně napsaný příběh, který kritizuje lidskou touhu po moci, válce a penězích. Ukázka společnosti, která zavrhne inteligentního a vysoce morálního doktora je smutná o to víc, že v dnešní době je to pořád stejné. Karel Čapek napsal úžasné drama, které má světu co říct i dnes. Jen škoda, že v době svého vzniku nakonec nepomohlo odvrátit hrůzy druhé světové války. Kéž by se alespoň dnes lidé poučili.

09.04.2017 5 z 5

Emma Emma Jane Austen

Další skvělé dílo od Jane Austenové!! Pana Knightleyho jsem si opravdu zamilovala.

02.04.2017 5 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Nádherné básně, které popisují sociální rozdíly. Rozhodně kniha právem patří mezi povinnou četbu. Ukázka toho, co všechno mohou lidé ztratit jen proto, že jsou chudí mě zasáhla a dnes si to většina lidí neuvědomuje, ale toto dílo je stále velmi aktuální. Bohužel stejně jako tenkrát ani dnes se o chudobě příliš nemluví a raději se tváříme, že všichni žijí nadstandardně. Těžká hodina je opravdu kniha na zamyšlení.

10.03.2017 5 z 5

Rozlet Gemmy Hardyové Rozlet Gemmy Hardyové Margot Livesey

Kniha je hezká, velice dobře se četla. Vůbec mi nepřipadalo, že se odehrává v 19. století, jak někteří píší, protože o některých věcech by se rozhodně například Charlotte Bronteová nezmínila. Jana Eyrová je naprosto geniálním dílem, které naprosto zbožňuji, a proto mi zde některé věci vadily. Například to, že některé scény mi přišly doslova vynucené, tak že si autorka řekla: "Bylo to tak v Janě Eyrové, musím to dát i do své knihy!" Tak na mě působila například scéna, kdy cikánka oklame ženu, která rádoby usiluje o pana Sinclaira nebo scéna, kdy je v kostele přerušena svatba. Důvod proč Gemma opouští svého milého mi přišel poměrně neuvěřitelný a hlavně je pro mě podstatné to, že v Janě Eyrové byla láska Jany a Edwarda cítit na každé stránce, prožívala jsem s nimi každou radost i utrpení a neskutečně jsem byla šťastná za dobrý konec příběhu a ještě dlouho po přečtení knihy jsem to silně prožívala. Tady mi ten konec ( nechci říct, že byl úplně jedno, protože i Gemmě a panu Sinclairovi jsem to štěstí přála ), ale jejich dobrý konec ve mně nezanechal tak euforický pocit jako u Jany Eyrové. A co mi ještě přišlo zvláštní bylo to, že autorka nedořešila vztahy hlavní hrdinky s jejími zachránci. To si potom můžu domyslet, že se Gemma s panem Sinclairem odebrala domů na Kosí dvůr a o lidi, kteří jí pomohli a kterým i ublížila se dál nezajímala ( ačkoliv by se to neslučovalo s její povahou ).
Závěrem: Kniha to není špatná, je odpočinková, jejího přečtení nelituji, plus také za mé oblíbené tuleně :), ale stejně jako už někdo přede mnou dávám spíše 3,5 hvězdičky než celé 4.

03.03.2017 4 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Chvíli mi trvalo než jsem se archaičtějším jazykem dokázala prokousat, ale povídky jsou krásné a poučné.

22.02.2017 4 z 5

Moje drahé babičky Moje drahé babičky Karen McCombie

Moje milovaná kniha v období dospívání.

20.02.2017 5 z 5

Tuto knihu jsem vyhrála v soutěži, a tak i když nejsem fanynka Twilight, jsem si ji přečetla. Byla pro mě ještě horší a nudnější než Stmívání.

20.02.2017 2 z 5

Děti Ireny Sendlerové Děti Ireny Sendlerové Irena Sendler

Úžasný a hlavně inspirativní příběh neuvěřitelně statečné ženy. Přečteno jedním dechem. Je až s podivem, že její zásluhy jsou poměrně opomíjeny a na základních ani středních školách se o paní Sendlerové snad nemluví ( alespoň ne tam, kde studuji já ). Myslím, že by se tato kniha mohla klidně zařadit do povinné četby, aby se i dnešní generace zamyslela nad hrůznou historií a ocenila lidi, kteří se nebáli a vzdorovali něčemu tak krutému, jako byl nacistický režim.

20.02.2017 5 z 5

Oskar Schindler: legenda a fakta Oskar Schindler: legenda a fakta Jitka Gruntová

Tato kniha se mi moc nelíbila. Chaoticky psaná, občas mi přišlo, že autorka píše o jiných lidech než o Schindlerovi. Ale alespoň mám i jiný úhel pohledu. Největší problém spočívá v tom, že spousta věcí se již nikdy nezjistí, a proto si každý musí udělat názor na Oskara Schindlera sám.

15.02.2017 2 z 5

Miss, sny vs. realita Miss, sny vs. realita Eva Čerešňáková

Moc se mi líbila. Je pravda, že se některé pasáže opakovaly, ale kniha má být především inspirativní, motivující a realistická, než být vrcholným literárním dílem. Od malička se o soutěže krásy zajímám a vždy jsem tušila, že je to náročný maraton, ale přesto mě některé pasáže doslova šokovaly, zvláště ty, které popisují období po vítězství. Toto dílo rozhodně stojí za přečtení a mladým děvčatům může dodat odvahu k tomu, aby si plnily své sny i třeba navzdory nepříznivému okolí.

03.02.2017 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Skvělý protiválečný román. Čtení této knihy ve mně vyvolávalo neskutečně silné emoce. Válka je prostě nesmyslná věc a jen stěží si dokážu uvědomit, že takové hrůzy mají na svědomí lidé.

24.01.2017 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Přečíst musí snad každý, ale Erbenova Kytice je pro mě v mnoha ohledech lepším dílem.

24.01.2017 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Česká klasika, kterou musí každý Čech přečíst. Neexistuje snad nikdo, kdo by neznal alespoň úvodní verše Polednice, Vodníka či Kytice. Doporučuji.

24.01.2017 5 z 5

Dvojí život Heleny Grahamové Dvojí život Heleny Grahamové Anne Brontë

Nádherný příběh, který mě oslovil již od prvních stránek. Musím říct, že mě hrůznosti, které "povedený" manžel prováděl Heleně, psychicky vyčerpávaly u pouhé četby a opravdu nevím, co bych dělala ve skutečném životě. Helena má můj obdiv a úctu, stejně jako Jana Eyrová sestry Charlotte. Díky této knize mám další skvělý literární zážitek.

15.01.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jednoduchý, krásný pohádkový příběh, který je navíc doplněn o nádherné ilustrace. Moc hezká knížka.

10.01.2017 5 z 5

Titanic: Deník dívky z roku 1912 Titanic: Deník dívky z roku 1912 Ellen Emerson White

Úžasná a moc čtivá knižka. Moc se mi také líbily fotografie, které byly přiloženy v poslední části knihy. Doporučuji.

05.01.2017 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Nádherný, zábavný a originální příběh. Avšak musím říct, že filmové zpracování je pro mě v mnoha ohledech lepší.

04.01.2017 4 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Zábavná a oddechová četba, která je pro maturanty jako stvořená.

03.01.2017 4 z 5